Trend

Tek Oturuşta Bitirebileceğiniz Mini Diziler

Hafta sonunuzu kanepenizden kalkmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bir solukta izleyeceğiniz bu harika mini diziler mutlaka denemelisiniz. Imdb’si yüksek dizileri sizler için sıraladım fazla uzatmadan dizilere göz atmaya başlayalım.

Tek Oturuşta Bitirebileceğiniz Mini Diziler

#1 The Virtues (Imdb 8.3)

The Virtues, bir oturuşta bitirebileceğiniz 4 bölümlük müthiş bir dizi. En son The Irishman ile izlediğimiz Stephen Graham’ın başrolünü üstlendiği dizi, Yıllar sonra yaşadığı kasabaya ve ailesinin yanına geri dönen, daha önce ne yaptığına dair bir şey hatırlamayan Joseph’i takip ediyor. Joseph arkadaşları ve ailesiyle vakit geçirmeye başladıkça anıları canlanır ve geçmişindeki her şeyin iyi olmadığını öğrenir.

#2 Patrick Melrose (Imdb 8.1)

David Nicholls tarafından kaleme alınan Melrose serisi, kötü bir çocukluğun ardından anılarını geride bırakan aristokrat bir hayat süren Peter Melrose’un hayatını konu alıyor. Dizide Melrose’un çocukluğuna, aile hayatı, aristokratik yaşamı ve uyuşturucu bağımlısı olduğu döneme değiniliyor. Dizinin her bir bölümü Melrose’un bir anısını anlatmaktadır. 

#3 The Pacific (Imdb 8.3)

Her bir bölümü yakşalık bir saatten oluşan, toplamda 10 bölümden oluşan mini dizi The Pasific; 2. Dünya Savaşı’nı konu ediyor ve odağına Amerikan Deniz Piyade Kolordusu’nun Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri birliklerine karşı Pasifik Cephesi’nde verdiği mücadeleyi alıyor.

#4 I Know This Much Is True (Imdb 8.2)

Dominick ve Thomas Birdsey isimli ikiz kardeşlerin zihinsel hastalık ve trajedilerden iyileşmeye doğru giden süreçteki etkileyici yolculuğu anlatan I Know This Much Is TrueWally Lamb‘in aynı isimli kitabından uyarlanan HBO yapımı 6 bölümlük bir mini dizi. Dizide Orta yaşlı Dominick Birdsey’in paranoyak şizofren ikiz kardeşi Thomas ile olan sorunlu ilişkisini ve onu bir akıl hastanesinden çıkarma çabalarını anlatıyor. Dizide ikiz kardeşlere ünlü oyuncu Mark Ruffalo hayat veriyor. 

#5 When They See Us (Imdb 8.9)

Yönetmenliğini Ava Duvernay’ın üstlendiği dört bölümlük mini dizi, gerçek bir adli dava olan The Central Park Five olayını konu alıyor. Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise adlı beş siyahi genç, Central Park’ta koşu yapan bir kadına tecavuz etmekle suçlanırlar. İşlemedikleri bir suç yüzünden hapis yatan gençler, suçsuzluklarını kanıtlamak zorundadırlar. 

#6 Sharp Objects (Imdb 8.1)

Sharp Objects, kasabasında öldürülen iki genç kızın hikayesiyle birlikte kendi geçmişini de çözmeye çalışan Camille Preaker isimli muhabirin yaşadıklarını anlatıyor. Uzun zamandır görmediği annesi ve üvey kız kardeşi ile bir araya gelen Camille’nin bir cinayeti çözmek için kendi geçmişinden yararlanmasının ardından işler iyice sarpa sarar.

#7 Years and Years  (Imdb 8.3)

2019’dan 2035’e uzanan bir zaman diliminde İngiltere’de yaşayan bir ailenin hayatını izlediğimiz Years and Years, kan donduran siyasi ve teknolojik gelişmeleri bu sıradışı ailenin gözünden izleyiciye aktarıyor. Mülteci sorunu, politik ve sosyolojik çıkmazlar, tekno kentler, işsizlik gibi sorunlara parmak basan hikayesi ile tam bir sistem eleştirisi.

#8 Generation War (Imdb 8.5)

Alman yapımı mini dizilerden biri olan Generation War dizisinin orijinal ismi Unsere Mutter, Unsere Vater’dir. 2. Dünya Savaşını konu edinen dizide 5 arkadaş savaşın hemen öncesinde birbirlerinden ayrılmak zorunda kalırlar. Birbirlerine söz veren bu 5 arkadaş yılbaşından sonra savaşı da kazanacaklarını düşünerek buluşmak üzere sözleşirler. Ancak bu buluşma belki de hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir. Dizinin oyuncu kadrosunda Volker Bruch, Tom Schiling ve Katharina Schüttler yer almıştır.


Bu konu da ilginizi çekebilir : Virüs Filmleri: Salgın Hastalıkların İşlendiği 10 Film Önerisi


#9 Taboo (Imdb 8.4)

Bir gemi taşımacılığı zinciri sahibi olan babasının ölüm haberini alan James Keziah Delaney, on iki yıl sonra, çalıntı 14 adet elmas ile birlikte Afrika’dan Londra’ya döner. Öldüğü düşünülen Delaney’in dönüşü, miras olarak kalan bir araziyi şimdiden satma planları yapan üvey kız kardeş ve onun kocasının planlarını bozar. James, babasının arsenik ile zehirlendiğini öğrendiğinde ise, artık düşmanları olduğuna inanarak intikam oyununa başlar.

#10 The Night Of (Imdb 8.5)

Daha önce BBC için Criminal Justice’i hazırlayan Richard Price’ın kaleminden çıkacak olan Crime; başrollerinde John Turturro ve Riz Ahmed’i buluşturacak. Ahmed, New York’ta genç bir kızı öldürmekle suçlanan adamı canlandırırken; Turturro onun avukatı olarak ekranlarda olacak.

#11 Masum (Imdb 8.5)

Emekli komiser Cevdet (Haluk Bilginer) ve eşi, emekli maaşlarını şehirden uzak bir çiftlikte huzur içinde harcıyor. Aniden, küçük oğlundan gelen korkunç bir haberin gelmesi ile ailenin hayatı mahvolur.


Bu konu da ilginizi çekebilir : Zaman Yolculuğunu Konu Alan 8 Dizi


#12 Generation Kill (Imdb 8.5)

Amerika’nın Irak’a girdiği daha ilk günleri kayda almak üzere Bağdat’a giden savaş muhabiri Rolling Stone’nin hikayesini anlatan mini dizi 7 bölümlük senaryosuyla en iyi yapımlardan biri olmayı başarmıştır. Başrollerinde Alexander Skarsgard, James Ransone ve Lee Tergesen rol almış olup dizinin yönetmenliğini Ed Burns ve David Simon yapmıştır.

#13 Şahsiyet (Imdb 9.1)

Agah, adli katip memurluğundan emekli olan bir adamdır. Beyoğlu’nda münzevi bir yaşam süren Agah’ın hayatı, kendisine alzheimer teşhisi konulmasıyla altüst olur. Tüm anılarını zamanla unutacak olmasının acısı karşısında büyük bir yıkıma uğrayan Agah, bir süre sonra bu durumun bir fırsat olduğunu fark eder. Agah, yıllardır ertelediği bir cinayeti işleminin tam zamanı olduğunu düşünür çünkü hastalığından dolayı işleyeceği suçu unutacak ve bundan dolayı vizdan azabı çekmeyecektir. Agah’ın aldığı bu karar sadece onun değil cinayet büro amiri olan Nevra’nın da hayatını etkileyecektir. 


Bu konu da ilginizi çekebilir : Kasvetli Havası İle İzleyeni Büyüleyen 10 Film


#14 Alef (Imdb 8.1)

Hırslı bir dedektif olan Kemal ile tecrübeli ortağı Settar, İstanbul Boğazı’nda bulunan bir ceseti araştırmakla görevlendirilir. Kemal ile Settar, ceset ile ilgilenirken, ardı ardına cinayetler ortaya çıkmaya başlar. İşlenen bu gizemli cinayetleri çözmeye çalışan Kemal ve Settar’a, bir üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar da yardım eder. Ekip, işlenen gizemli cinayetlerle ilgli araştırmalarını ilerlettikçe yüzyıllar boyu saklı kalan bir sır perdesinin açığa çıkmasını sağlar.

#14 The Queen’s Gambit (Imdb 8.7)

Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan The Queen’s Gambit, Soğuk Savaş döneminde geçen bir hikayeyi işliyor. Dünyanın en iyi satranç oyuncularından biri olan Beth Harmon’ın hayatına odaklanılan dizinin başrolünü Anya Taylor-Joy üstleniyor. Ailesini kaybetmesinin ardından kurum tarafından büyütülen Beth, burada çalışan bir görevliden satranç oynamayı öğrenir. Satranç’ta olağanüstü bir yetenek sergileyen Beth, önüne çıkan tüm rakipleri yenmeyi başarır.


Bu konu da ilginizi çekebilir : İzleyebileceğiniz En İyi 10 BluTV Orijinal Dizisi


#15 11.22.63 (Imdb 8.2)

Bir zaman yolculuğu hikayesi anlatacak olan 11/22/63, lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping karakterini merkeze alacak. Bir lokantanın deposunun geçmişe açıldığını fark eden ve zamanda geriye giden Epping, John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışacak. Ancak işler çok geçmeden sarpa saracak; zira kahramanımız, Lee Harvey Oswald engeline takılacak ve hayatının aşkı ile karşılaşacak!

#16 Chernobyl (Imdb 9.4)

Chernobyl, 1986 yılında Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşananları konu ediyor. Yaşanan trajik kazanın ardından SSCB, olayın araştırılması için ülkenin önde gelen nükleer fizikçilerinden Valery Legasov’u görevlendirir. Sovyet Başkan Yardımcısı Boris Shcherbina ile birlikte kazayı incelemeye giden Valery, olayın nasıl meydana geldiğini öğrenmek ve felaketin boyutlarını kontrol altına almak için zorlu bir mücadele verir.

#17 Unbeliavable (Imdb 8.4)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Unbeliavable dizisi, senaryosu genç bir kızın tecavüze uğradığını iddia etmesiyle başlayan olaylar zincirini konu alıyor. Genç kız tecavüze uğradığını söylese de bu konuda yalan söylediğini hükmedilir ancak iki kadın müfettiş kızın söyledikleri ili ilgili sıkı bir araştırma yapacaklardır.

#18 Normal People (Imdb 8.5)

Sally Rooney’in çok satanlar listesinde uzun süre kalan kitabından, aynı isimle uyarlanan Normal People, romantik olsa da izlerken kendinizi başrollere kızarken bulabileceğiniz bir mini dizi. İrlanda’da geçen dizi, iki gencin lisede başlayıp üniversiteye uzanan bol sürprizli aşklarını anlatıyor. İrlanda aksanı ve manzaraları, mükemmel çift uyumu, arka fondaki sizi içine alan şarkılar ve gerçekçiliği ile Normal People kesinlikle izlemeye değer.


Bu konu da ilginizi çekebilir : Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 HBO Dizisi


#19 Band of Brothers (Imdb 9.4)

2001 yapımı olsa da hala ses getirebilen bir mini dizi Band of Brothers. Her bölümünde farklı bir yönetmenin imzası bulunan dizinin yapımcılığını ise Tom Hanks ve Steven Spielberg üstleniyor. İkinci Dünya Savaşı’nda geçen dizide anlatılanların hepsi gerçek hikayelerden uyarlama. Savaşın gerçek yüzünü gösteren Band of Brothers, tarih kitaplarını sevenler için de ideal bir seçenek

#20 The Night Manager (Imdb 8.1)

John le Carré’nin aynı adlı kitabından uyarlanan dizi, lüks bir otelde çalışmaya başlayan Jonathan Pine isimli bir İngiliz askerini odağına alıyor. Otelde Jonathan’ın yolu Sophie adında Arap asıllı bir Fransız ile kesişir ve kız ona karaborsa silah tüccarı Richard Onslow Roper hakkında bazı bilgiler verir. Jonathan bu bilgileri İngiliz istihbaratına paylaştıktan kısa bir süre sonra Sophie ölü bulunur. Genç adam gizli servise katılmaya ve intikam almaya karar verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu