DAVET KODU İLE KAYIT OLANLAR İÇİN GEÇERLİDİR.

En İyi Antivirüs Programları

Antivirüs programları bilgisayarımızı zaman zaman yavaşlatıyor olsa bile; kullanmak zorunda olduğumuz can kurtarıcı yazılımlardır. Piyasada birçok çeşidi olan bu yazılımlarının en iyilerini sizin için derledik. Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde “hangi antivirüs programını tercih etmelisiniz?”, “en iyi ücretsiz antivirüs hangisi?” gibi sorulara cevap bulacak ve internetteki “ücretli antivirüs tavsiyesi” içeriklerinde kaybolmadan kendiniz için gerekli programı tespit etmiş olacaksınız.

Kaspersky Anti-Virüs Ödüllü Koruma

Türkçe Dil DesteğiVar
Deneme Sürümü30 Gün (Tüm ürünlerinde geçerli)
Deneme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu?Hayır
Kullanılabilen PlatformlarWindows, macOS,IOS,Android

Kaspersky; Türkçe ara yüzü, sürekli güncellenen virüs veri tabanı, değişik paket seçenekleri ile, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor. “Hangi Kaspersky antivirüs programını kullanmalıyım?” sorusuna cevap vermek adına; bu paketleri başlıklar halinde incelemeye başlayalım.

Kaspersky Antivirüs (Temel PC Antivirüs Yazılımı)

Eğer ihtiyacınız olan basit bir antivirüs programından daha ötesi değil ise bu ürün tam size göre. Sürekli güncellenen virüs veri tabanı ve arka planda çalışırken çok kaynak tüketmemesi ile, basit ama kaliteli bir antivirüs programından beklenen her şeyi sunuyor. Eğer antivirüs programı satın almak için bir miktar bütçe ayırmayı planlıyorsanız; bu ürün ihtiyacınızı fazlası ile çözecektir. Sadece Windows işletim sistemli bilgisayarlarda çalışmaktadır.

Kaspersky Internet Security (Gelişmiş Güvenlik Paketi)

Eğer ihtiyacınız hem Windows ile çalışan bilgisayarınızda, hem de Apple ve Android özellikli cihazlarınızda uyumlu çalışacak bir antivirüs programı kullanmak ise Kaspersky Internet Security tam size göre diyebiliriz. Bir üstteki başlıktaki ürüne göre çalışırken daha az sistem kaynağı tüketiyor olması mobil kullanımda ciddi avantaj sağlıyor.

Kaspersky Total Security (Premium Güvenlik Paketi)

Eğer “hem masaüstü ve mobil cihazımı koruyayım, hem de çocuklarımın ziyaret etmesini istemediğim program ve uygulamaları engelleyeyim” diyorsanız “aradığınız antivirüs programını buldunuz” diyebiliriz. Siz internetin tüm tehlikelerinden uzak bir şekilde dilediğiniz gibi surf yaparken; aile bireyleriniz sizin istemediğiniz site ve uygulamaları ziyaret edemeyecek.

Bitdefender Internet Security 2019

Türkçe Dil DesteğiVar
Deneme Sürümü30 Gün
Deneme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu?Hayır
Kullanılabilen PlatformlarWindows

İşte anlata anlata bitiremeyeceğimiz bir antivirüs programı ile karşı karşıyayız. Merak etmeyin oldukça kısa anlatacağız J 2019 yılının en iddialı antivirüs programı desek yeridir.

Her şeyden evvel bu antivirüs programını satın aldığınızda; şirketin programla beraber hediye ettiği “bitdefender sfapay” isimli süper güvenlikli bir tarayıcı sahibi oluyorsunuz. Bu tarayıcı tıpkı Google Chorme’da olduğu gibi kredi kartı bilgilerinizi depolamanıza izin veriyor. Fakat özel bir şifreleme algoritması sayesinde kart bilgilerinizin ve şifrelerinizin başkaları tarafından ele geçirilmesini önlüyor. Ayrıca Wi-Fi ağlarından yaptığınız bağlantılarda üst düzey güvenlik modu sayesinde; katıldığınız ağlardan gelecek tehditlere karşı da kişisel bilgisayarınızı koruyabiliyor.

“Sezgisel koruma” adı altında geliştirdikleri bir tarz yapay zeka sayesinde; yeni yazılan ve henüz virüs bankasına kaydolmamış virüsleri dahi tespit edebiliyor. Gerçi bu özelliği henüz geliştirilme aşamasında olduğundan dolayı, bazen güvenlik problemi teşkil etmeyen yazılımları da virüs tehdidi olarak algılayıp uyarı verebiliyor. Eğer yazılımı güvenli olarak işaretlerseniz, program sizin bilgisayarınız için gerçekten bir tehdit oluşturmadığı sürece çalışmaya devam ediyor.

Film izlemek, oyun oynamak, video düzenlemek gibi sistem kaynaklarını çok tüketen veya konsantrasyon isteyen aktiviteleriniz esnasında pop-up tarzı reklamları ve gereksiz bildirimleri engelleyen bitdefender 2019; arka plandaki gereksiz uygulamaları da kaldırarak bilgisayarınızı tam performans kullanmanızı sağlıyor.

Google’da bir dosya ararken, aradığınızı bulmak için onlarca siteye tıklamaktan sıkıldıysanız, bitdefender’ın size özel bir çözümü bulunuyor. Bir arama sonucuna tıklamadan evvel, o sitede ilgili dosyanın gerçekten olup olmadığı konusunda sizi uyarıyor. Aynı zamanda bilgisayarınıza zarar verebilecek siteleri de daha siz tıklamadan bildiriyor.

Bluetooth, Wi-Fi gibi bağlantılarınız açık iken pil kullanım gereksinimini yazılımsal olarak en aza indirme özelliğine de sahip olan bu antivirüs programının; kişisel bilgisayarınızı tıpkı CCleaner gibi tarayıp yazılımsal iyileştirme olanakları sunuyor olması da göz dolduruyor. Ayrıca bilgisayarınızdan sonsuza kadar silmek istediğiniz bir dosya ya da program varsa; “dosya parçalayıcı” özelliği sayesinde ilgili veriyi profesyonel veri kurtarma programlarının bile kurtaramayacağı şekilde bilgisayarınızdan siliyor.

Komple bir siber güvenlik sistemi olan bu yazılıma salt “antivirüs programı” demek biraz haksızlık olur diye düşünüyoruz. Tek dezavantajı ise programın sağlıklı bir çalışma gerçekleştirebilmesi için 2 GB boyutunda kendine ayrılmış HDD alanına ve en az 2 GB Ram’e ihtiyaç duyması. Ayrıca program mobil cihazlarda çalışmıyor.

Norton Antivirüs

Türkçe Dil DesteğiVar
Deneme Sürümü30 Gün (Sadece Norton Deluxe Paket)
Deneme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu?Hayır
Kullanılabilen PlatformlarWindows, macOS, IOS, Android

Hem ucuz olsun, hem kullanımı kolay, hem de sizi virüslerden koruyacağına söz veren bir antivirüs programı olsun diyenlerdenseniz Norton Antivirüs tam size göre. Türkçe ara yüzü , basit ve anlaşılır kullanıcı paneli ile internette popüler olan ya da olmayan tüm virüslere karşı cihazını koruyor. Günün 24 saati müşteri desteği ve bilgisayarınız herhangi bir virüsten zarar görürse %100 para iadesi garantisi ile tercih edebileceğiniz bir yazılım olan Norton; 5 farklı paket ile satışa sunulmuş. Bu paketleri başlıklar halinde inceleyebilirsiniz.

Norton Mobile Security

Ülkemizde cep telefonu fiyatlarının çok pahalı olması nedeni ile kullanıcıların satın aldıkları akıllı telefonu kullanma süreleri bir hayli uzamış bulunmakta. Özellikle IOS kullanıcıları; yazılım sürümü yükseltmeyerek iPhone telefonlarının batarya kullanım ömrünü uzatmak ve kasma /donma problemlerini en aza indirmeye çalışıyor. Güncellenmeyen yazılımlar ise güvenlik yamalarından mahrum kaldığı için korumasız kalıyor. Bundan dolayı; birden silinen rehber, medya galerisi ya da başka bir problem nedeni ile telefon tamircilerinin yolu tutuluyor. İşin kötü tarafı telefon tamircileri de her zaman işin içinden çıkamıyor.

 Bilgisayar ve tabletler için özel olarak kodlanmış olan bu antivirüs programı; IOS işletim sistemi ile tam uyumlu çalışıyor. IOS yazılımınızı herhangi bir sebeple güncellemeseniz dahi; telefonunuz ile internette güvenle gezmeye devam edebiliyorsunuz.

Andorid işletim sistemi için de kullanılabilecek bu yazılım; telefonunuza zarar verebilecek uygulamaları ve siteleri hemen karantinaya alarak %100 güvenlik sağlıyor.

Norton Standart Antivirüs

Masaüstü ya da mobil cihazlarınızın sadece bir tanesinde kullanabileceğiniz bu antivirüs programı; aynı zamanda sürekli güncellenen virüs veri tabanı ile e-posta trafiğiniz de dahil olmak üzere, internetten uğrayabileceğiniz her türlü saldırıya karşı cihazınızı koruma altına alıyor.

Norton Legacy Antivirüs

Aynı anda 3 farklı cihazınızı birden korumanıza olanak sağlayan bu yazılım; tek bir satın alma ile Windows işletim sistemli 3 farklı cihazınıza lisanslı olarak kurulabiliyor. Ayrıca bu paket Norton Standart Antivirüs paketindeki tüm özelliklere de sahip.

Norton Security Deluxe Antivirüs

Norton’un 30 günlük ücretsiz deneme sürümü olan tek paketi Norton Security Deluxe Antivirüs; tek satın alma ile 5 farklı cihazda kullanım özelliği sunuyor. Üstelik bu cihazların bir kısmı mobil, bir kısmı masaüstü cihazlar olabiliyor. Eğer evinizdeki cep telefonlarını ve kişisel bilgisayarlarınızı tek bir abonelikle virüslerden korumak istiyorsanız bu paket tam size göre. Üstelik internet üzerinden erişilebilen bir web portalı sayesinde; diğer cihazlarda kurulu programlara da müdahale etme şansınız bulunuyor.

Norton Security Premium Antivirüs

Geniş bir aileye sahipseniz ya da şirketinizdeki 10 mobil veya masaüstü cihazı koruma altına almak istiyorsanız; Norton Security Premium Antivirüs ile bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı Norton Security Deluxe paketinde olduğu gibi yazılımı değişik işletim sistemlerinde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu paketi tercih ettiğinizde Norton size 25 GB büyüklüğünde ve ihtiyaca göre satın alınarak arttırılabilir çevrimiçi depolama alanı hediye ediyor. Bu alana seçtiğiniz video, resim ve muhtelif dosyaları özgürce yedekleyebiliyorsunuz.

Webroot SecureAnywhere Antivirüs

Türkçe Dil DesteğiYok
Deneme SürümüYok
Kullanılabilen PlatformlarWindows, macOS , IOS, Android

Bu antivirüs programını incelerken internette okuduğumuz yorumlar ve üreticinin sitesinde yaptığı açıklamalar bizi oldukça heyecanlandırdı. Hemen firmanın web sitesine gidip “Webroot SecureAnywhere satın al” dedik ve yazılımı denemeye başladık. Piyasaya sundukları ürün; sitelerindeki iddiaları büyük ölçüde karşılar nitelikte.

Öncelikle belirtmeliyiz ki program piyasada var olan ve gerçekten işe yarayan antivirüs yazılımları arasında en küçük yer kaplayanı ve en az kaynak tüketeni. HDD üzerinde sadece 2 MB (yanlış okumadınız, sadece 2 MB) yer kaplıyor. Ayrıca bilgisayarınızda genel tarama yaparken bile CPU kullanımı ve ram kullanımı minimum düzeyde. Bilgisayarınızda genel tarama yaparak zararlı yazılımları bulma süresi ise sadece 22 saniye. Evet yine doğru okudunuz. 22 saniyede tüm bilgisayarınızı tarayıp, diğer antivirüs programları kadar başarılı sonuçlar elde edebiliyor. Dilerseniz firmanın sunduğu paket seçeneklerini yine başlıklar halinde inceleyelim.

SecureAnywhere AntiVirus

Bu paket 1 cihaz ya da 3 cihaz seçenekli olarak satılıyor. Standart bir antivirüs yazılımından beklediğiniz her şey SecureAnywhere AntiVirus paketinde mevcut. 3 cihaz seçeneğinde IOS ve Windows işletim sistemlerinde kullanabiliyorsunuz. Bu paketi  3 cihaz seçeneği ile satın alırsanız; 1 IOS (veya macOS), 2 Windows ya da 2 IOS (veya macOS), 1 Windows bilgisayarda çalıştırmak mümkün. Mobil cihazları ise desteklemiyor.

SecureAnywhere Internet Security Plus

3 farklı cihaz için kullanım izni veren SecureAnywhere Internet Security Plus paketi; IOS, Andorid ve Windows işletim sistemlerinde çalışabiliyor. Bir üst başlıktaki paketten ilk farkı mobil cihazların tamamını destekliyor olması. Bir diğer farkı ise çevrimiçi gizliliğinizi koruması. İnternette kullandığınız kullanıcı ve adı şifrelerin üçüncü şahısların eline geçmemesini garanti ediyor, aksi halde koşulsuz ücret iadesi sağlıyor.

SecureAnywhere® Internet Security Complete

Adından da anlaşılacağı üzere; “full + full antivirüs” denildiğinde açıklanabilecek bir yazılım. Gerçekten de komple bir siber güvenlik sağlıyor. 5 farklı tablet, telefon veya bilgisayarı; işletim sistemi farkı olmaksızın koruma altına alıyor. Ayrıca bu pakette çevrimiçi gizliliğinizin korunması had safhada. Tek bir tuşla internet üzerinde bilinçsiz olarak bıraktığınız tüm izleri temizliyor. Tüm bunların dışında Norton Security Premium Antivirüs gibi 25 GB boyutunda çevrimiçi depolama alanı da sunuyor.

ESET NOD32 Antivirüs & Security

Türkçe Dil DesteğiVar
Deneme Sürümü30 Gün (Sadece Eset Nod32 ve Eset Internet Security Paketlerinde Tek Kullanıcı İçin)
Deneme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu?Hayır
Kullanılabilen PlatformlarWindows, macOS,  IOS, Android

Antivirüs dendiğinde akla gelen ilk yazılımlardan biri ESET NOD32 olsa gerek. 3 farklı paket ve bu paketleri değişik kullanıcı sayılarına göre satın alma özelliği ile “Windows için üretilen efsanevi antivirüs” sloganını kullanan bu firma; IOS, Androide ve Linux işletim sistemlerinde de iddialı. Hatta Linux işletim sisteminde kararlı olarak çalışabilen tek antivirüs yazılımı desek abartmış olmayız. Paketleri incelemeye başlayalım.

ESET NOD32 Antivirüs

“Efsanevi antivirüs” sloganı ile piyasada yıllardır satılan bu yazılımı; 1 veya 3 kişisel bilgisayarınıza 1 veya 3 yıllık satın alma seçenekleri ile kurabilirsiniz. Nerede ise internetin yaşı kadar geçmişi olan bu antivirüs programının 30 günlük deneme sürümünü 1 cihazınız için kullanabilirsiniz.

ESET Internet Security

NOD32’ye ekstra olarak çevrimiçi güvenliğinizi korumayı da taahhüt eden bu paketi de 30 günlük deneme sürümü ile tek cihazınız için kullanabilirsiniz. Özellikle internet bankacılığını yoğun kullanan kişilerin “para transferi güvenliği” konusunda tam koruma sağlamayı hedefleyen ESET Internet Security; evinizde internete bağlı olarak kullandığınız akıllı ev cihazları için de tam koruma sağlıyor.

ESET Smart Security Premium

 Aradığınız şey cümlenin tam anlamıyla “üst düzey çevrimiçi güvenlik” ise Eset Smart Security Preimium beklentilerinizi büyük ölçüde karşılayabilir. Eset Internet Security’nin tüm özelliklerine ekstra olarak parolalarınızı tek yerde saklıyor ve bilgisayarınızdaki tüm dosyaları şifreleyebiliyor. Üstelik istemeniz halinde; bilgisayarınızdaki dosyalar başka bir bilgisayarda belirlediğiniz şifre girilmeden açılamıyor.

F-Secure Antivirus SAFE

Türkçe Dil DesteğiYok
Deneme Sürümü30 Gün (Deneme sürümü 3 cihaz için kullanılabilir.)
Deneme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu?Hayır
Kullanılabilen PlatformlarWindows, IOS, Android

Geldik piyasanın en pahalı antivirüs programlarından biri olan F-Secure Antivirus SAFE isimli yazılıma. ARM tabanlı tabletler dışında tüm işletim sistemlerini, masaüstü cihazları, tabletleri ve akıllı telefonları destekleyen bu antivirüs programının paketlerini belirleyen unsur kullanıcı sayısı. 3 cihaz, 5 cihaz ve 7 cihazı destekleyen paketlerdeki programların hepsi aynı özellikte. Web sitelerinde “ürettiğimiz en iyi yazılımımıza sahip olmak için değil, daha fazla cihazda kullanmak için ekstra para ödersiniz” gibi bir ibare var. Ayrıca AV-TEST 2018 ödülünü de müzesinde bulunduran bir antivirüs firması. Çevrimiçi güvenlikten virüs korumasına, aklınıza gelen her alanda güvenlik sağlıyor. Ayrıca kaybolan tabet ve telefonlarınızın konumunu bulabiliyor. Paket dahilinde ücretsiz VPN hizmeti de sunuyor.

Panda Dome Antivirüs

Türkçe Dil DesteğiYOK
Deneme Sürümü30 Gün (11 ay indirimsiz fiyattan kullanmayı taahhüt etme zorunluluğu ile.)
Deneme Sürümü İçin Kredi Kartı İstiyor mu?Evet
Kullanılabilen PlatformlarWindows, macOS,  IOS, Android

“Akıllı saatlerde bile kullanabilen bir antivirüs uygulaması var” desek ne dersiniz? Evet bu iddianın ilk kez ortaya atılmadığının biz de farkındayız. Ama firma bu konuda oldukça iddialı. Açıkçası biz herhangi bir akıllı saatte test etme şansı bulamadık ama Windows, macOS, IOS ve Android platformlarında çalışmasının harika olduğunu söyleyebiliriz.

Eski adı “Panda Antivirüs Pro” olan bu yazılım; isim değişikliği ile beraber kullanıcı panelinde de ciddi tasarımsal değişiklikler yapmış. Oldukça basit bir ara yüzü olan Panda Dome Essential 2019, nerede ise Windows 10 ara yüzü bire bir kopyalanarak kodlanmış. Dolayısı ile kullanıcı dostu bir antivirüs programı desek yerinde bir tabir olur.

Yazılımın en büyük eksisi ise deneme sürümünü kullanmak için 11 ay boyunca indirimsiz fiyattan kullanmayı taahhüt etme zorunluluğu olması. Bu açıdan kendinden soğutsa da, performansı için harika diyebiliriz. Aylık ödemeli paketi almanız halinde; deneme süresi sonunda yazılımı kullanmamayı tercih ederseniz, kartınızdan herhangi bir ücret kesilmiyor. Ayrıca yıllık alımlarda da 30 gün içinde iade etmek isterseniz paranız geri iade ediliyor. 4 farklı paket ile satılan bu ürünü başlıklar halinde incelemeye başlıyoruz.

Panda Dome Essential 2019

Gelecek sene Panda Dome Essential 2020 adı ile yeni bir sürümle karşımıza çıkarlar mı bilmiyoruz J Ama abonelik süresi boyunca ücretsiz güncelleme sunacaklarını taahhüt ediyorlar. Bu temel pakette Windows, Andorid, macOS yada IOS bir cihazınız için lisans alabilirsiniz. Paket içeriğinde ücretsiz VPN özelliği mevcut ama günde 150 MB gibi komik bir sınır var. Wi – Fi koruması ve USB portlardan takılan cihazlardan gelebilecek tehditleri de engelliyor.

Panda Dome Advanced

Standart pakete ek olarak; çocuk koruması, çevrimiçi gizlilik ve kredi kartı/banka kartı bilgilerinizin korunmasını kapsayan bu paketi yine tüm işletim sistemlerinde kullanabiliyorsunuz. Firma; en çok sattığı antivirüs paketinin bu paket olduğunu ifade ediyor.

Panda Dome Complete

Buraya kadar anlattığımız Panda Dome antivirüs paketlerine ait özelliklere ekstra olarak; bilgisayarınızdaki tüm verileri şifreleme, gelişmiş bir parola yöneticisi ve CCleaner’dan daha efektif çalışan bir bilgisayar tarama/iyileştirme aracı bilgisayarınızda kurulu olsun istiyor olabilirsiniz. İşte o zaman bu seçenek, bu isteğinize cevap verebilir.

Panda Dome Premium

Buraya kadar anlattığımız tüm paketlerde VPN hizmeti günlük 150 MB ile sınırlı idi. Ama bu pakette sınırsız VPN özelliği bulunmakta. Ayrıca İngilizce konuşabiliyorsanız; Panda’nın 24 saat hizmet veren çağrı merkezinden teknik destek alabilmeniz de mümkün.

Avast Free Antivirüs

Avast Free Antivirüs
Türkçe Dil DesteğiVar
Deneme SürümüVar
Ücretsiz SürümVar
Kullanılabilen PlatformlarWindows, macOS, IOS, Android

Sırada biz Türkiye’de ki internet kullanıcılarının en çok kullandığı antivirüs programı olan Avast var. Başlıkta “Avast Free Antivirüs” yazdık ama ücretli versiyonları da mevcut. Bu yazıyı hazırlarken bilgisayarlarımızdan birine farklı bir program ile birlikte kendiliğinden Avast yüklendi. Eminiz ki siz de defalarca “ücretsiz Avast indir” şeklinde teklifler ile karşılaşmışsınızdır.

Yaptığımız testlerde; özellikle ücretsiz versiyonunun çok üst düzey koruma sağlamadığını gördük. Ayrıca ücretli versiyonundaki “free vpn” seçeneği de sadece Turkcell Superonline internet bağlantımız ile çalıştı. Turk Telekom, Vodafone ve Turknet’in mobil / ADSL bağlantıları ile yaptığımız denemelerde VPN kullanımından verim alamadık.  J Bu arada bilgisayarınızdan kaldırması cidden bir eziyet.  “Asla pes etmeyen antivirüs programı” sloganı sanırım PC’den kaldırmak isteyenlere yönelik bulunmuş J Kurması ayrı, bilgisayardan kaldırması ayrı dert olan bu yazılımın paketlerini incelemeye geçelim dilerseniz J

Avast Ücretsiz Antivirüs Programı

“Sonsuza kadar ücretsiz” sloganı ile resmi sitesinde tanıtılan bu programı; yine firmanın kendi sitesinden indirmek mümkün. Parola güvenliğinizi sağlayan, geniş bir virüs veritabanına sahip olan bu antivirüs yazılımı; Wi-Fi ağınıza bağlanmaya çalışan yetkisiz kişileri de bulup size bildiriyor. Dilerseniz bu kişileri tek tıkla engellemenizi sağlıyor.

Ücretli sürüm almanız için günde 4-5 kere bildirim göndermesini ve Windows’u fazla kaynak tüketiminden dolayı ağırlaştırmasını görmezden gelirseniz; kullanılabilecek bir yazılım olduğunu söyleyebiliriz.

Avast Premium Security

Bu paket; tekli cihaz kullanımı ve çoklu cihaz kullanımı olarak iki şekilde satın alınabilmektedir. Ücretsiz versiyonuna göre daha az kaynak tükettiğini gözlemlediğimiz Avast Premium; sahte sitelerden sizi koruması ile rakiplerinden farklı bir özellik taşıyor. Örneğin bir banka sitesini bire bir kopyalayan kötü amaçlı bir siteye girmeye çalıştığınızda sizi direk uyarıyor. Ayrıca; bilgisayarınıza veya telefonunuza indirdiğiniz ve kaynağına güvenmediğiniz yazılımları; korumalı alanda çalıştırarak cihazınıza zarar vermesine engel oluyor.

Tüm bunların dışında bilgisayarınızda, tabletinizde ve akıllı telefonlarınızda bulunan uygulamaları otomatik olarak güncelleyerek; sizi olası güvenlik açıklarından koruyor. “Dosya parçalama” özelliği ile sonsuza dek silmek istediğiniz dosyaları tahrip ederek siliyor. Dolayısı ile dosya parçalama işlemine tabi tutulan fotoğraf, video ve belgeleriniz; lisanslı veri kurtarma programıyla dahi geri getirilemiyor.

Bu paketi 30 gün boyunca ücretsiz olarak, herhangi bir kredi kartı yada banka hesabı bilgisi vermeden kullanmanız mümkün.

Avast Ultimate

Geldik Avast tarafından piyasaya sunulan en gelişmiş antivirüs uygulamasına. Aslına bakarsanız pratikte Avast Premium Security’den pek bir farkı yok. Hatta daha pahalı ve sadece 1 cihazda kullanılabiliyor.  Ayrıca deneme sürümü de bulunmuyor.

Avast Ultimate’i Avast Premium’dan ayıran üç özellik;

  1. Avast Cleanup Premium isimli CCleaner benzeri ama daha az fonksiyonel olan bir eklenti.
  2. Web üzerinde kullandığınız parolalarınızın başka bilgisayarlarda kullanılması halinde size uyarı gönderiyor olması.
  3. Bizim bir türlü Superonline ADSL bağlantısı haricinde çalıştıramadığımız “limitsiz VPN”

Eğer bu üç özellik sizin ilginizi çekmiyorsa ve Avast antivirüs programı kullanmakta kararlıysanız; 30 gün boyunca ücretsiz deneyebileceğiniz Avast Premium Security tavsiye ediyoruz.

Trend Micro Antivirus+ Security

Türkçe Dil DesteğiVar
Deneme SürümüYok
Ücretsiz SürümSadece mobil cihazlar için
Kullanılabilen PlatformlarWindows, macOS, IOS, Android

Listedeki diğer antivirüs programlarına göre en vasat antivirüs programı olduğunu söyleyebileceğimiz Trend Micro Antivirus+ Security’nin; mobil cihazlar için ücretsiz yazılım sunuyor olması dışında pek bir avantajı olduğunu söyleyemeyiz. Andorid ve IOS işletim sistemli telefonlarda test ettiğimizde ise; yazılım sürümü yükseldikçe batarya tüketiminin arttığını gözlemledik.  3 farklı paket seçeneği ile satışa sunulan bu antivirüs programının sadece en üst paketi mobil cihazları destekliyor. Mobil cihazlar için ücretsiz edinebilme imkanı olduğundan dolayı bu durumu yazılım firmasının hanesine eksi puan olarak kaydetmeyecektik ama macOS işletim sistemlerinde kullanabilmek için en üst paketten satın almak zorunda kalıyor olmamız; negatif puanı hanelerine yazdırdı.  Satışa sundukları 3 antivirüs paketi ve özelliklerini ise aşağıda açıkladık.

Trend Micro Antivirus+ Security

Standart bir antivirüs programı gibi geniş sayılabilecek virüs veritabanına sahip bir yazılım. Sadece 1 adet Windows işletim sistemi kurulu olan bilgisayarda kullanmanız mümkün. Resmi sitesinde internet bankacılığı güvenliğini ileri derecede sağladığını iddia ediyor.

Trend Micro Internet Security

Standart paketten farkı 3 farklı Windows işletim sistemli cihazda kullanılabilmesi, çocuk güvenliği paketi ve çok kararlı çalışmadığını test ettiğimiz bilgisayar tarama/hata onarma yazılımı hediye etmesi.

Trend Micro Maximum Security

5 farklı cihazda kullanılabilen ve macOS işletim sistemli bilgisayarları da destekleyen bu paketin kendince 2 adet artısı var. Bu artılardan ilki şifrelerinizi tek yerde saklıyor ve güvende tutuyor olması. Gerçi bu özellik hemen hemen her antivirüs yazılımının üst paketinde var. Diğer bir artı ise 7/24 hizmet veren bir çağrı merkezinin olması. Durun hemen sevinmeyin J Eğer İngilizce bilmiyorsanız bu hizmet pek de işinize yaramayacak. Çünkü çağrı merkezinde de Türkçe bilen müşteri temsilcisi yada teknik destek sorumlusu olmadığını deneyerek öğrendik J

Antivirüs Programı Kullanmama Gerek Var mı?

Aslında bu soruyu kime sorarsanız sorun mutlaka size “evet” şeklinde cevap verecektir. Ama nedense “evet” diyen insanların bilgisayarlarında dahi antivirüs programı yok. Objektif olarak cevap vermek gerekirse bilgisayarınıza antivirüs programı kurmanız gerekip gerekmediğine cevap bulmanız için aşağıdaki şu dört soruya ne cevap verdiğiniz önemli:

  1. Cihazınızla internette çok popüler olmayan sitelere giriyor musunuz?
  2. Çok fazla sayıda e-posta alıyor musunuz?
  3. Cihazınıza USB bellek, taşınabilir HDD gibi depolama aygıtı bağlıyor musunuz?
  4. Umuma açık olarak yayın yapan Wi-Fi ağlarına bağlanıyor musunuz?

Eğer bu sorulardan en az bir tanesine “evet” cevabı veriyorsanız, kesinlikle sizin de antivirüs programı kullanmanız gerekli. Özellikle Andorid cihazlarınızda ve güncelleme yapmadığınız IOS işletim sistemli cihazlarınıza; antivirüs programı “sizin için olmazsa olmaz” diyebiliriz.

MacOS Bilgisayarlara Antivirüs Kurmaya Gerek Var mı?

Piyasada “macOS ve IOS’a virüs bulaşmaz” algısı olsa da, bu doğru bilinen bir yanlıştır. Netice itibarı ile bir virüs yazılımı (evet. Virüs bir çeşit kötü niyetli yazılımdır.) geliştiren kişinin bu virüsü geliştirmesindeki amaç; bilgisayarınızı ele geçirmektir. Virüs geliştiricileri yazdıkları virüsler ile en fazla sayıda bilgisayara ulaşmayı hedeflerler. Bu hedefleri doğrultusunda da (Windows işletim sistemli bilgisayarlar daha çok insan tarafından kullanıldığı için) yazılımlarını Windows’a yönelik kodlarlar. Fakat bu durum karşısında “macOS işletim sistemli bilgisayarlara virüs bulaşması imkansızdır” demek doğru değildir. Özellikle  macOS sürümü güncel olmayan bilgisayarlar güvenlik açıkları bulundurmaktadır. Bilgisayar korsanları bu güvenlik açıklarından faydalanarak her gün yeni virüsleri piyasaya sürmektedir. Sıradaki kurban siz olmak istemiyorsanız, macOS bilgisayarınızda antivirüs programı kullanmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu