Bilinen Dünya Düzeninin Değiştiği En İyi 10 Karanlık Distopik Film Önerisi

1- 🎬 Matrix Serisi (1999~2021 🎞️ 4 Film)

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Neo, tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek Trinity ile tanışır…

2-🎬 Mad Max: Fury Road (2015)

Zorlu geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en iyi yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Ancak çorak topraklardaki savaş ortamında “Ölümsüz Joe” adındaki acımasız bir lider tarafından yakalanır…

3- 🎬 Children of Men (2006)

Dünyanın en genç insanı 18 yaşındayken ölmüştür ve insanlık, neslinin tükenme olasılığı ile karşı karşıyadır. 2027 yılı itibarıyla dünyada artık üremek diye bir şey yoktur. Bu durum siyasi açıdan da tüm dengeleri sarsar.

4- 🎬 Gattaca (1997)

21. yüzyılda genetik mühendisliği sayesinde kusursuz insanlar yaratılmaktadır. Özel görevler için yetiştirilen yeni süper insan ırkı yüzünden normal yollardan dünyaya gelmiş insanlar işsiz kalmakta ve ikinci plana itilmektedir…

5-🎬 Dark City (1998)

Film distopik, karanlık bir dünyada geçiyor. John Murdoch, tuhaf bir otel odasında gözünü açar ve vahşice işlenmiş bir dizi cinayetin zanlısı olarak arandığını öğrenir. Esas sorun hiçbir şey hatırlamıyor olmasıdır. Herkes John’un peşindedir!

6- 🎬 Equilibrium (2002)

III. Dünya Savaşı sonlanmıştır. Savaşın getirdiği faşist ve baskıcı sistem, insanların duygularını kontrol altında tutmaya çabalamaktadır. İnsanlar için ilgi uyandırılabilecek ve onlara bir umut bahşedebilecek her şey yasaklanmıştır!

7- 🎬 The Road (2009)

Kıyamet sonrası atmosferinde bir baba ve oğul hayatta kalmaya çalışır. Amerika’yı zor hava koşullarında bir uçtan bir uca yürürken nereye gittiklerini bilmemeleri ve yollarına çıkan insanlığından çıkmış haydutlar bu yolculuğu daha da zorlaştırır.

8- 🎬 Snowpiercer (2013)

Gelecekte başarısızlığa uğrayan bir deney büyük bir felaketle sonuçlanır ve yeryüzündeki yaşamı büyük ölçüde bitiren bir küresel ısınma olur. Dünyanın çevresinde kesintisiz güçle dönen bir tren hayatta kalan insanların son sığınağı olacaktır.

9- 🎬 1984 (1984)

Kıyamet Sonrası bir evrende geçen film 3. Dünya Savaşı’nın yeni sonlandığı dünyada geçer. Dünyanın en büyük devleti olan Okyanusya, günümüz Londrası’nın yerine kurulmuştur. Okyanusya, neredeyse tam bir korku imparatorluğudur.

10- 🎬 I, Robot (2004)

2035’te toplumda robotların rol oynamaya başladığı bir zamandır. Robot fobisi olan bir polis için hayat giderek zorlaşmaktadır. Daha kötüsü henüz bir cinayet davasını üstlenmiştir ki söz konusu davada katilin bir robot olmasından şüphelenilir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu