Zaman Yolculuğunu Konu Alan 8 Dizi

Yeni bir Haftalık Dizi Reçetesi Köşesine hoşgeldiniz. Bugün zaman yolculuğu temasını farklı bakış açılarıyla işleyen, yayınlandığı dönem adından söz ettirmeyi başarmış dizileri derledik. Çizgisel zamandan sıkılıp farklı maceralara atılmak isteyenlerin imdadına yetişiyoruz.

Zaman yolculuğunun hem bilimsel hem de kurgusal anlamda bir çekiciliği var. Bu kavram, bir anda aklınızda düzinelerce sorunun oluşmasına neden olabiliyor. Neredeyse her bilim kurgu meraklısı zaman yolculuğuna ayrıca ilgi gösteriyor. Akıllarda böylesine çok soru bırakıyorken, üzerine yazılan hikayelerin de sınırı gelmiyor.

Geçmiş ya da gelecek farketmeksizin, bir şekilde zihninizi yolculuğa çıkan dizilerle karşınızdayız. Aksiyon, dram ve gerilim gibi türlerle harmanlanmış olan bu listede yer alan bazı diziler, aynı zamanda dünyanın en başarılı televizyon şovları arasında gösteriliyorlar. Bu nedenle daha önceki farklı konuya sahip listelerimizde önermiş olabiliriz. Eğer izlediyseniz, izlemeyenleri mazur görün. Haydi başlayalım!

Future Man:

Olaya komedi ve macera açısıyla yaklaşan Future Man, aslında Amerikalıların Arif’i oldu diyebiliriz. Josh Futturman, gündüzleri kapıcılık yaparken, geceleri tam bir oyun bağımlısına dönüşüyor. Sıradan bir hayatı olan bu adam, insanlığın yok olduğu bir gelecekten günümüze gelen zaman yolcularıyla karşılaşıyor. Çerezlik, komik ve eğlenceli.

  • IMDb Puanı: 7,9 

Travelers :

Günümüzden yüzlerce yıl sonra yaşanan olayları konu edinen Travelers, bilinçlerini geçmişe göndermeyi keşfetmiş insanlığı konu ediniyor. Elbette bu yolculuk sırasında o insanların bilinçleri, günümüze, 21. yüzyıla geri dönüyor. Tabi insanlığın kaderini belirleyecek bir yolculuk olduğunu söylemeden edemeyiz.

  • IMDb Puanı: 8,2

12 Monkeys:

1995 yapımı Brad Pitt ve Bruce Willis gibi başrollere sahip aynı isimli bilim kurgu filminin, 2015’te başlayan dizisidir. Post-apokaliptik bir gelecekte geçen yapım, 4 sezon sürdü. Filmi bilenler, filmi bilmeyip ilgi duyanlar için sürprizleri bozmayalım. 

  • IMDb Puanı: 7,7

11.22.63:

Tek sezonluk bu dizi, yapımcılar için tam bir cesaret hapıydı. Hikayeyi Stephen King yazdı, yapımcı Lost’un arkasındaki isim J. J. Abrahams’tı. Başrolde James Franco vardı. Olaylar, eski ABD başkanı Kennedy’nin suikastiyle bağlantılıydı. Gerisini izleyip görün.

  • IMDb Puanı: 8,2

Dark:

Dark, Almanya’da çekilen bir Netflix yapımı. Küçük bir Alman kasabasında yaşanan, ucu zaman yolculuğuyla bağlantılı olayları gördüğümüz diziyi tek oturuşta bitirebilirsiniz. Sezon finalinin ardından, sıradan bir dizi olmadığını herkese anlatmak isteyeceksiniz.

  • IMDb Puanı: 8,6

Fringe:

Dizi tarihinin en etkili yapımlarından birisi olan Fringe, hemen hemen her listenin bir parçası olabilir. Zira içerik zenginliğini izleyenler biliyor. Aynı zamanda pek çok bilimsel teoriyi işleyen yapım, zaman yolculuğunu da pas geçmiyor. Eğer nasıl olduğunu anlatırsak, dizi hakkında ciddi spoiler vermek zorunda kalırız. 

  • IMDb Puanı: 8,3

Doctor Who:

Tarihin en uzun soluklu dizilerinden birisi olan Doctor Who’yu duymayan kişi kalmamıştır. İzlemeyen çoğu kişinin başta büyük bir önyargıyla yaklaştığı yapım, insanı ilk anlardan itibaren içine çekmeyi başaran bir anlatıma sahip. Başroldeki Doktor karakterine hayat veren oyuncunun konu gereği sürekli değişmesi, anlatılan hikayelerin bilimsel teori ve olaylara dayandırılması da heyecan verici. Hala izlemeyen varsa, 2005’ten bu yana yayınlanmış olan 12 sezon onu bekliyor…

  • IMDb Puanı: 8,7

Timeless:

Shawn Ryan ve Eric Kripke tarafından yaratılan dizi; insanlığın dokusunu değiştirecek kadar güçlü bir girişimi önlemek için zamanda yolculuk eden üçlünün maceralarını anlatıyor.

  • IMDb Puanı: 7,7

Elbette zaman yolculuğu konusunu düşündüğünüzde bu listeyi kabartmak mümkün. Nitekim okuyan herkesin kaliteli yapımlar görmesini istedik. Eğer sizin de aklınıza gelen yapımlar varsa, yorumlar kısmında bilirtebilirsiniz. Takipte kalın…

Son Yazılar ;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu