WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır makalemize başlamadan önce ilk olarak WordPressin ne olduğuna bi bakalım, WordPress çevrimiçi olarak en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir ve en fazla sayıda eklentiye, temaya, widget’a ve onunla entegre edilebilecek tüm teknolojilere sahiptir. Bir WordPress sitesine ne kadar çok ürün ve içerik eklenirse, sayfa hızı o kadar yavaşlayabilir.

Hız Neden Önemlidir?

Hızlı bir web sitesi hızına sahip olmak, başarılı bir WordPress web sitesi için inanılmaz derecede önemlidir. Bir müşteri ana sayfanızın
yüklenmesini beklemek için birkaç saniyeden fazla zaman harcarsa , tıklayıp başka bir web sitesini deneme şansı çok daha yüksektir.

Web sitesi hızı, müşterileriniz için bir tür ilk izlenimdir. Hızlı sayfa yükleme süresi, içeriğe hızlı bir şekilde erişilebileceği ve web sayfalarında kolayca gezinebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, web sitenizin yüklenme süresinin çok hızlı olması önemlidir.

Site hızı, bir web sayfasının içeriğini web sitesi barındırma sunucusundan indirmesi ve istenen web tarayıcısında görüntülemesi için geçen süredir. Bu, işlenecek çok fazla bilgi ve Google araştırması, site yükleme süreleri 400 milisaniyeden fazla sürerse insanların ilgisini kaybedeceğini göstermiştir.

Web sitesi yükleme süresi işletmenizin satışlarını ve başarısını doğrudan etkileyebileceğinden, hızlı bir site hızına sahip olmak da önemlidir. Site hızı aslında arama motoru algoritmasında bir faktördür, bu nedenle daha yavaş siteler diğer sayfalar kadar yüksek sıralanmayacaktır ve bu da web sitenizin erişimini doğrudan etkiler.

WordPress Site Türleri

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır
WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır

Tüm WordPress web siteleri aynı değildir. Bloglar ve küçük işletmeler gibi statik WordPress siteleri, çok sık değişmez ve bilgi için daha az veritabanı çağrısı yapar. Bu siteler tasarım gereği en hızlı web sitesi hızına sahip olma eğilimindedir.

Öğrenme yönetim sistemleri ve e-ticaret web siteleri gibi dinamik WordPress web siteleri, büyük miktarda trafik bu web sitelerini ziyaret ettikçe bilgiler dakikalar ve saniyeler arasında hatırlanarak sık sık değişiyor.

WordPress Hosting Türleri

Web sitenizin site hızı, WordPress barındırma türünüze de bağlıdır. Paylaşımlı WordPress barındırma, milyonlarca kullanıcısı olan en büyük şirketlere ayda yirmi dolar kadar düşük ücretlerle ev sahipliği yapabilir. Barındırma paylaşıldığı için, diğer web siteleri çalışmak için aynı alanı paylaştıkça yavaşlık olacaktır.

VPS hosting, teknolojik olarak daha ileri seviyedeyseniz veya maliyetleri düşürmek istiyorsanız iyi bir seçenektir. Ancak, bir şey bozulursa veya çalışmayı durdurursa, sorunu çözmek sizin sorumluluğunuzdadır. Çoğu kişi sanal özel sunucu barındırma için beş ila on beş dolara satın alır.

Ayrıca, tüm arka uç sunucu taleplerini karşılayan ve tam destek seçenekleri sunan yönetilen WordPress barındırma da vardır. Bu, zamandan tasarruf etmek ve işe daha fazla odaklanmak isteyenler için en iyi seçenektir.

WordPress Tema Türleri

Barındırmaya ek olarak , web siteniz için en iyi WordPress temasını seçtiğinizden emin olun . Ücretsiz bir tema, yalnızca web siteniz için gerekli olan özellikleri içerecek ve daha hızlı olacaktır.

Premium bir tema, birçok yararlı özellik içerecek ve aynı zamanda biraz paraya mal olacaktır. Ancak, web sitesi hızını artırmak için bir miktar alan boşaltmak için kullanılmayan özelliklerin bazılarına gidip devre dışı bırakmak iyi bir fikir olacaktır.

WordPress Eklentileri

Piyasada binlerce harika WordPress eklentisi vardır ve web siteniz için en iyisini seçmek önemlidir. Eklentiler, aynı zamanda web sitesi hızında önemli bir faktördür, çünkü çok fazla olması web sitenizin hızını büyük ölçüde yavaşlatabilir.

Bazı eklentiler diğerlerinden daha kaliteli olduğundan eklentilerinizi yükledikten sonra test etmek iyi bir fikirdir. Yüksek kaliteli eklentiler genellikle daha az yer kaplayan daha iyi kod içerir. Eklentileri yüklemek, WordPress web sitenize daha fazla kod ekler ve sayfanızın yüklenmesi gereken kod sayısı, iyi kodlanmadığı sürece daha yavaş yüklenebilir.

İyi bilinen ve yüksek puan alan markaları seçmek, genel olarak kötü eklentilerden kaçınmanın iyi bir yoludur. Ayrıca, iyi bilinen eklentiler yüksek kaliteli, çok işlevli ve genel olarak daha az sorunlu olma eğiliminde olduğundan, diğer eklentilerle çakışma olasılığını ve ek kaynak kullanımını azaltır.

Ayrıca, bir eklenti kaldırıldıktan sonra bile , tüm verileri, oluşturulma şekli nedeniyle önbelleğe alınabilir ve kaydedilebilir. Bu nedenle, eklenti verilerinin web sitenizden tamamen kaldırıldığından emin olmak önemlidir.

Önbelleğe almak

Önbelleğe alma, sunucunuzun dosyaları diske veya belleğe kaydettiği zamandır, böylece içeriği kolayca geri çağırabilir ve web sayfalarınız daha hızlı yüklenir. Önbelleğe alma, sunucuya daha az yük getirir ve daha az kaynak kullanmak, web sayfalarının daha hızlı yükleneceği anlamına gelir.

Ayrıca, barındırma seçeneğiniz sağlamazsa önbelleğe alma işlemini gerçekleştirebilecek hem ücretsiz hem de premium üçüncü taraf eklentileri önbelleğe alınabilir. Önbelleğe alma eklentilerini etkinleştirmek, yükleme sürenizi iyileştirmenize ve sunucuya bir mola vermenize yardımcı olabilir.

WordPress’i Hızlandırmak için Bonus Stratejisi

Botları ve Tarayıcıları Yasakla

Sunucunun aşırı yüklenmesinin bir başka olası nedeni, kötü niyetli kullanıcıların sitenizi çökertmeye çalışmasıdır.

Bu ciddi tehdidin üstesinden gelmek için birçok strateji vardır ve bunlardan biri, siteniz için bir güvenlik ağı sağlayan belirli sayfalara ulaşmaya çalışan her IP’yi yasaklamaktır.

Sonuç

WordPress, eklentilerin eklenmesiyle potansiyeli neredeyse sınırsız olan güçlü bir çerçevedir. Yalnızca kötü kodlanmış veya kötü eklentiler web sitenizi yavaşlatır.

Birçok web sitesinde düzinelerce WordPress eklentisi vardır ve site hızları etkilenmez, ancak bu sadece istediğinizi yüklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Yüklediğiniz WordPress eklentilerinin sayısı, web sitenizin gerçekten ihtiyaç duyduğu eklenti sayısı olmalıdır.

WordPress barındırma, WordPress temaları ve WordPress eklentilerinizi dikkatlice seçmek gibi bu ipuçlarını takip etmek, genel web sitesi hızınızı önemli ölçüde artırmak için basit ve kolay adımlardır.

Önbelleğe alma ayrıca site hızının önemli bir parçasıdır. Sunucunuzun hiçbir zaman aşırı yüklenmeyle uğraşmak zorunda kalmamasını sağlamak için yararlı önbellek eklentileri vardır ve hem ücretsiz hem de çok uygun maliyetlidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu