En Etkili Dijital Pazarlama Stratejileri ve Teknikleri Neler? Nasıl Oluşturulur?

Dijital pazarlama… Gittikçe popülerleşen ve birçok işletme tarafından doğru veya yanlış bir şekilde uygulanan reklam ve pazarlama çalışmaları… Daha önce dijital pazarlama nedir, kanalları, türleri gibi sorulara cevap verdiğim bir içerik oluşturmuştum. Artık herkes bu konuyla ilgili az ya da çok bir şeyler biliyor. Ben de bugün sizlere etkili dijital pazarlama stratejileri ve teknikleri neler ve nasıl oluşturulur konularından bahsedeceğim.

Dijital Pazarlama Stratejileri Ne İşe Yarar?

Etkili yöntemlerle kullanıldığında iyi dijital pazarlama stratejileri işletmenizin büyümesini, satışlarınızın ve cironuzun artmasını sağlar.

Daha önce başarılı olmuş stratejiler üzerinden işletmeniz için uygulayabileceğiniz somut pazarlama teknikleri paylaşacağım. Bunları doğru uyguladığınızda müşterilerinizi arttırabilir ve yeni müşteriler kazanmakta kullanabilirsiniz.

Hangi dijital pazarlama tekniklerini kullanmalıyız konusuna giriş yapalım.

1. İşletmeniz için Websitesi Kurun

İlk olarak işletmeniz için tasarımı güzel bir websitesi kurun. Neden? Çünkü websitesi dijital pazarlama kanallarını kullanırken bir merkezdir.

Özellikle sosyal medya uygulamarını tercih eden işletmeler var. Mesela instagram butikleri gibi buradan işletmeniz için yapabileceğiniz pazarlama çalışmaları sınırlıdır. Ayrıca instagram butiği olarak devam ettiğinizde bir internet varlığınız olmuyor.

İnternette kalıcı olmak ve marka bilinirliği oluşturmak istiyorsanız mutlaka bir websitesine ihtiyacınız var. Hem de bu sayede size organik ziyaretle müşteri kazandıracak arama motoru optimizasyonu gibi dijital pazarlama tekniklerini kullanabilirsiniz.

İşletmenizin sadece Instagram’da kalması aslında işlek bir caddeye dükkan açmanızla aynıdır. Internet çok daha geniş bir alandır. Yani Instagram’daki işletmenizi İstanbul’da diye düşünürsek bir websitesiyle bunu Türkiye’ye açabilirsiniz.

2. Arama Motoru Optimizasyonu ve Pazarlamasını Kullanın

dijital pazarlama stratejileri

İşletmemiz için bir websitemiz olduğuna göre arama motoru optimizasyonundan (SEO) faydalanabiliriz. Arama motoru pazarlamasını Instagram butiği için de kullanabiliriz. Ama bir websitesiyle bu yöntemi kullanmak daha etkilidir.

SEO ya da arama motoru optimizasyonu işletmenizin Google ve diğer arama motorlarının sonuçlarında çıkmasını sağlayan çalışmalardır. Yani işletmenizle ilgili kelimeleri Google’da aratan kullanıcıların karşısına websitenizin çıkmasıdır. Bu da tamamen ücretsiz ve organik bir şekilde müşteri kazanmanızı sağlar.

dijital pazarlama stratejileri

Arama motoru pazarlaması (SEM) ise işletmenizle alakalı olan ve müşteri kazanacağınız kelimelere reklam vererek, o kelimeleri Google’da arayan kişilerin karşısına ilk sıralarda çıkmanızı sağlar. Bu da sosyal medya pazarlamasından daha etkili bir yöntemdir çünkü o kelimeyi arayan kişiler müşteri olmaya daha yakındırlar. Ancak sosyal medya reklamlarında ilgi alanlarına göre müşterilere ulaşmak zaman ve ücret maliyetine yol açar.

3. Satış Ortaklığı Sistemi Kurun

dijital pazarlama stratejileri

Bilinen adıyla “Affiliate Marketing” yani satış ortaklığı kurun. Nasıl? Örneğin, -kadın elbiseleri- satan bir işletmeniz var, bununla ilgili erişebileceğiniz en uygun kitleler moda ve yaşam tarzı bloggerları veya youtuberlar olabilir. Bu kişilerle bir ortaklık kurun, sitenize yönlendirdiği ve satışa dönen kişiler üzerinden belli komisyon oranlarıyla gelir elde etmelerini sağlayın.

Hem bu kişilerin kitlelerine kolayca erişmiş olacaksınız hem de bu kişilerden dolayı marka bilinirliği sağlayabileceksiniz. Bunun karşılığında da satış başına komisyon vereceksiniz. Satışa dönüşmeyen zamanlarda bile bilinirliğinizi arttıracağı için etkili bir yöntemdir.

4. Dijital Pazarlama Öğrenin veya Birini İşe Alın

dijital pazarlama uzmanı

Hem işletmenizle ilgilenip hem de bu dijital pazarlama süreçlerini takip etmek kolay olmayacak. O yüzden bu konuları çok iyi öğrenip siz işin bu tarafına geçebilir ve satışlar vs. gibi işlerle ilgilenecek birilerini işe alabilirsiniz ya da siz kendi işinize devam edip birinden dijital pazarlama danışmanlığı alabilirsiniz.

Küçük bütçelerle bu işlere başlamak istiyorsanız Kobi’ler için dijital pazarlama rehberi yazımı incelemelisiniz.

5. E-posta Pazarlaması Stratejileri Geliştirin

dijital pazarlama stratejileri

Basit ve sadece bülten olarak hazırlanmış e-postalar yerine kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama stratejileri geliştirin.

Her kullanıcı için alışveriş davranışlarına göre e-posta stratejisi oluşturabilirsiniz. Örneğin, birkaç kez alışveriş yapmış ve genelde aynı kategorideki ürünleri tercih eden kullanıcılara o kategoriye yeni bir ürün eklediğinizde ona özel indirim kuponu tanımlayabilirsiniz. Bunları da e-postanızda belirterek müşterinizi etkileyebilirsiniz.

6. İçerik Pazarlaması Stratejileri Oluşturun

dijital pazarlama stratejileri

İşletmenizin alakalı olduğu konularda blog yazıları yazın. Yine –kadın elbiseleri– sattığınızı düşünelim. Bu konuyla ilgili –2019’un yaz modasına uygun en iyi 10 tasarım elbise– gibi içerikler oluşturarak müşterilerinizle her zaman iletişim halinde olun.

Ayrıca içerik pazarlaması stratejileri oluşturduğunuzda Google arama sonuçlarındaki görünürlüğünüz de daha hızlı yükselecektir. Hem marka bilinirliği hem de modayla ilgili konularda bir kaynak haline dönüşerek işletmenizin internet varlığını en güçlü hale getirebilirsiniz.

7. Google Benim İşletmem Kullanın

dijital pazarlama teknikleri

Google Benim İşletmem ya da bilinen adıyla Google My Business uygulamasını kullanarak yerel arama sonuçlarında daha etkili sonuçlar alırsınız.

Google My Business kaydınızı oluşturup işletme bilgilerinizi eklediğinizde bulunduğunuz konumda işletmenizle alakalı aramalar yapan kişilerin karşısına çıkma ihtimaliniz çok yüksektir.

Google My Business işletmenizin haritalar sonucunda da yer almasını sağladığı için arama sonuçlarında haritalar bölümünde çıkarsınız.

8. Yeniden Hedefleme Stratejileri Geliştirin (Retargeting)

dijital pazarlama stratejileri

Yeniden hedefleme teknikleri, dijital pazarlamanın en etkili stratejileridir. Yeniden hedefleme stratejileri geliştirerek daha ucuz ve etkili reklam yapabilirsiniz.

(Retargeting) Yeniden hedefleme nedir?

Daha önce sitenizi ziyaret etmiş ya da işletmenizle etkileşim kurmuş kişileri tekrar hedefleyerek müşteriye dönüştürme stratejileridir. Burada bu kişilere özel indirim kuponları veya avantajlar sunarak müşteriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

Yeniden hedefleme yöntemlerini kullanırken hem sosyal medya reklamlarından hem de arama motoru reklamlarından faydalanabilirsiniz.

9. Yeniden Pazarlama Stratejileri Geliştirin (Remarketing)

dijital pazarlama stratejileri

Yeniden pazarlama ve yeniden hedefleme aynı yöntemler değillerdir. Yeniden hedefleme daha önce işletmenizle etkileşim kurmuş ama müşteri olmamış kişileri kapsar. Yeniden pazarlama ise daha önce işletmenizin müşterisi olmuş kişilere farklı ürünlerinizi tanıtma ve satışa dönüştürme çalışmalarını kapsar.

Yeniden pazarlama stratejileri oluşturup daha önce müşteriniz olmuş kişiler için özel fırsatlar sunabilirsiniz. Ayrıca doğru analiz yaptığınız takdirde beğenebileceği ürünleri onlara sunduğunuz için satışa dönüşmesi daha kolay olacaktır. Tabi ilk alışverişindeki deneyiminin iyi olması yeniden pazarlama stratejilerinde daha etkili sonuçlar verir.

10. Hedef Kitlenizi Doğru Analiz Edin

dijital pazarlama stratejileri

İşletmenizle etkileşim kurabilecek kişileri doğru analiz edin. İnternette kime hitap ettiğinizi düşünerek bulamazsınız. Ya da benim hedef kitlem şu özelliklere sahiptir diyerek bulamazsınız. Emin olun hiç düşünmediğiniz ilgi alanlarındaki kitlelerden daha çok dönüşüm alabilirsiniz. Bu yüzden hedef kitlenizi doğru analiz edin.

Başlangıçta daha genel ilgi alanlarına ulaşın sonrasında işletmenizle etkileşimi yüksek olan kitleleri bulun ve onlar üzerinde geliştirmeler yapın. Elbette belli bir niş üzerinde çalışıyorsanız hedef kitlenizi oluştururken çok fazla genel ilgi alanlarına ulaşmanız fayda sağlamaz.

Doğru hedef kitleyi bulmayı şöyle açıklayabilirim: Okyanusa bir ağ attınız ve tek tür balık yakalamak istiyorsunuz, ağınıza takılan diğer balıkları çıkarıp istediğiniz balığa ulaşana kadar ağınızın boyutunu küçültün.

Dijital Pazarlama Stratejileri ile ilgili diğer konular

dijital pazarlama stratejileri

Sorularınızı yorum olarak iletirseniz bu başlık altında cevaplamaya çalışacağım.Dijital Pazarlama Stratejilerine Neden İhtiyacınız Var?

İşletmelerin neredeyse hepsi satışlarını ve cirosunu arttırmak ister. Bunun için kullanabileceği en etkili yöntemler arasında dijital pazarlama vardır. Çünkü her ölçekteki işletme için maliyet olarak geleneksel pazarlama yöntemlerine göre ucuzdur ve etkilidir.
Ayrıca tüm müşterilerinizin internette olduğu bir çağda yaşadığımızı düşünürsek müşterilerinizle en etkili iletişim kurabileceğiniz ve marka sadakati oluşturabileceğiniz en iyi yöntem yine dijital pazarlama stratejileri oluşturmaktır.
En önemlisi ise internet sayesinde sadece yerel bir işletme olarak kalmayıp istediğiniz bölgeden istediğiniz başka bir bölgeye satışlar yapabilir, farklı şehirlerde birçok müşteri kazanabilirsiniz.İnternetten satış yapmıyorum hangi dijital pazarlama tekniklerini kullanmalıyım?

İnternetten satış yapmıyorsanız yerel arama motoru pazarlaması ve google my business yöntemlerini kullanarak işletmenizin olduğu bölgede internetteki sonuçlarda çıkabilirsiniz. Böylece sizi o bölgede Google’da arayan kişilerin karşısına çıkabilir ve onları işletmenize çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu