DAVET KODU İLE KAYIT OLANLAR İÇİN GEÇERLİDİR.

SEO Nedir ve Küçük İşletmeler için Nasıl Çalışır?

SEO nedir ve nasıl çalıştığını bilmek ister misiniz? Bu basit SEO kılavuzunu sizin için yaptık.

LYFE pazarlamasında müşterilerimizden aldığımız en büyük sorulardan biri – SEO nedir ve nasıl çalışır? Sadece kendi web sitesi oluşturmak veya bir web sitesi yeniden tasarımı geçmekte olan işletmeler için, arama motoru optimizasyonu veya SEO biraz korkutucu hissedebilirsiniz.

Ama böyle olmak zorunda değil.

Deneyimli bir şirket içi SEO ilişkilendiriciniz olmasa bile, arama motoru optimizasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olacak bazı olumlu değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz. Kemerinizin altında küçük bir SEO bilgisi ile, markanızın arama motoru sıralamasını hemen yükseltmek için yolda olabilirsiniz.

Aşağıda, milyon dolarlık soruya bir cevap vereceğiz –  SEO nedir ve nasıl çalışır ? Ayrıca, işinizi nasıl etkilediğini ve iyi durumda olmak için ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlayabilmeniz için SEO’nun bazı temel özelliklerini de ele alacağız.

Buradaysanız, muhtemelen SEO nedir ve nasıl çalıştığını merak ediyorsunuzdur  . Daha derine inelim.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen ve web sitenizi arama motoru sonuç sayfasından organik veya ücretsiz trafik almak için optimize etme sürecini ifade eden bir kısaltmadır.

Başka bir deyişle, SEO, sitenizi bir arama motoru için daha çekici kılan web sitesi tasarımı ve içeriğinde belirli değişiklikler yapmayı içerir . Bunu, arama motorunun web sitenizi arama motoru sonuçları sayfasında en iyi sonuç olarak göstermesini umarak yapabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu sıralaması etkileyen tüm farklı faktörler söz konusu olduğunda oldukça karmaşık alabilirsiniz, ancak temel süreci anlamak zor değildir.

Arama motorları kullanıcıları için en iyi hizmeti sunmak istiyor. Bu, arama motoru sayfalarında yalnızca yüksek kalitede değil, aynı zamanda arayanın aradığı şeyle alakalı sonuçlar sunmak anlamına gelir.

Bunu yapmak için, arama motorları sitenin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamak için farklı web sitelerini tarar veya tarar. Bu, belirli konuları veya anahtar kelimeleri arayan kişilere daha alakalı sonuçlar sunmalarına yardımcı olur.

Benzer şekilde, arama motorları, arama motoru sonuçları sayfasında daha yüksek sıralamaya sahip kullanıcı dostu siteleri ödüllendirerek, gezinmenin ve okumanın ne kadar kolay olduğunu belirlemek için siteyi tarar.

SEO, kuruluşların sitelerinin alakalı anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için arama motorlarında yüksek sıralarda olduğundan emin olmak için geçtiği süreçtir. Örneğin, bir kuş evinin nasıl inşa edileceği hakkında bir makaleniz olduğunu varsayalım.

İçeriğinizi doğru kişilerin önüne getirmek için, bu blog yayınınızı “bir kuş evi inşa et” ifadesini arayan herkes için en iyi sonuç olarak görünecek şekilde optimize etmek istersiniz.

 İşletmeniz için SEO‘nun birçok faydası vardır  . SEO’nuzu geliştirerek, arama motorlarında görünürlüğünüzü artırmak için çalışabilirsiniz. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza ve onlarla etkileşime geçmenize yardımcı olur. Daha ilgi çekici ve etkili SEO odaklı içerikler oluşturarak, daha hedefli organik trafik getirme şansınızı artırabilirsiniz.

SEO’yu Etkileyen Faktörler

Artık SEO’nun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bildiğinize göre  , arama motoru optimizasyon sıralamanızı etkileyebilecek bazı faktörlere göz atalım. Arama motoru devi Google, siteleri sıralamak için kullandıkları algoritmayı asla vermeyecektir.

Ancak, arama motoru sonuç sayfası (SERP) sıralamalarını etkileyen bazı faktörler hakkında oldukça iyi bir anlayışımız var. Bu faktörler, aşağıda ele alacağımız hem sayfa içi hem de sayfa dışı faktörleri içerir.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO’yu Etkileyen Faktörler

 1. İçerik Pazarlaması

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO’nun bazı faktörlerine dalmadan önce, içerik hakkında konuşalım. İçerik, hem arama motorlarını çekmede hem de kuruluşunuzun site ziyaretçileriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmada etkilidir.

seo nedir ve nasıl çalışır

Sitenizde ne kadar kaliteli, alakalı içerik parçaları varsa, arama motorlarının sayfalarınızı arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralara yerleştirme olasılığı daha yüksektir.

Benzer şekilde, sitenizde ne kadar ilgi çekici ve etkili içerik varsa, ziyaretçilerinizin web sitenizde biraz kaliteli zaman geçirme ve hatta belki de bir satın alma işlemi yapma olasılığı artar.

Hem arama motorları hem de insan sitesi ziyaretçileriniz için optimize edilmiş içerik oluşturmanın sırrı , iyi yazılmış ve kitlenizle en alakalı konular üzerinde çeşitli türde içerik parçaları oluşturmaktır.

İçerik teklifinizi ve dolayısıyla arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olmak için odaklanabileceğiniz birkaç içerik türü aşağıda verilmiştir:

 • Blog gönderileri ve makaleler
 • Sosyal medya içeriği
 • E-kitaplar ve teknik incelemeler
 • Nasıl Yapılır Kılavuzları ve Eğiticileri
 • Videolar ve ses kayıtları
 • Infographics veya diğer görsel içerik

Siteniz için içerik oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli şey de SEO anahtar kelimeler ve kelime öbekleridir. Bunlar, bir arama motoru kullanıcısının sorularına veya ilgili ürün ve hizmetlerine cevap ararken yazabileceği alakalı kelimeler ve kelime öbekleridir.

Bu anahtar kelimeler ve kelime öbekleri etrafında içerik oluşturduğunuzda, arama motoru sonuç sayfasında bu anahtar kelimeler için daha yüksek sıralama şansınızı artırırsınız.

İçeriğinizi ve dolayısıyla arama motoru sıralamanızı etkileyebilecek başka bir faktör, içeriğinizin ne kadar taze olduğudur. Tazelik temel olarak kuruluşunuzun sitenize ne sıklıkta yeni içerik gönderdiğini ifade eder.

Ancak, yeni içerik oluşturmak, içeriğinizi güncel tutmanın tek yolu değildir. Ayrıca, içeriği güncelleyerek, daha etkili hale getirmek için yeniden yazarak veya zamanla yeni bilgi ve istatistikler ekleyerek içeriğinizi yenileyebilirsiniz.

İçerik oluşturmak zaman ve kaynak gerektirse de, sonunda ödeme yapmaktan daha fazlası olacaktır. Arama motorları harika içerikleri sever ve tüketicilerin kuruluşunuzun sağlayabileceği değeri daha iyi anlamak için kaliteli içeriğe ihtiyaçları vardır.

Birkaç blog yazısı oluşturarak başlayın ve sosyal medyada aşağıdakileri oluşturmak için çalışın. Bir grup sadık hayranınız ve takipçiniz olduğunda, kuruluşunuz yeni potansiyel müşteriler çekmek ve onlarla etkileşime geçmek için farklı medya türleri oluşturmak için çalışabilir.

2. Sayfa İçi SEO

Sayfadaki SEO faktörleri web sitenizde gerçekleşen unsurlardır. Bunlar üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz şeylerdir, yani SEO için en iyi uygulamaları takip ederek zaman içinde bu faktörleri iyileştirmek için çalışabilirsiniz. Bu, içerik pazarlamanızın ötesinde, sitenizin HTML’sinin daha derin düzeylerine kadar gider.

seo nedir ve nasıl çalışır

Arama sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilecek sayfa içi SEO faktörlerinden sadece birkaçı :

 • Başlık Etiketi –  Her sayfadaki başlık etiketi, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu söyler. Bu, hem içeriğinizin odaklandığı anahtar kelime hem de işletme adınız dahil 70 karakter veya daha az olmalıdır.
 • Meta Description –  Web sitenizdeki meta açıklama, arama motorlarına her sayfanın ne hakkında olduğu hakkında biraz daha bilgi verir. Bu, sayfanızın ne hakkında olduğunu ve alakalı olup olmadığını daha iyi anlamak için insan ziyaretçileriniz tarafından da kullanılır. Bu, anahtar kelimenizi içermeli ve okuyucuya içeriğin ne hakkında olduğunu anlatmak için yeterli ayrıntı sağlamalıdır.
 • Alt başlıklar –  Yalnızca alt başlıklar, içeriğinizin ziyaretçilerin okumasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda SEO’nuzu geliştirmenize de yardımcı olabilir. Arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için H1, H2 ve H3 etiketlerini kullanabilirsiniz.
 • Dahili Bağlantılar –  Dahili bağlantılar oluşturmak veya sitenizdeki diğer içeriklere bağlantılar oluşturmak, arama motorlarının siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilir. Örneğin, belirli bir ürün veya hizmetin değeri hakkında bir gönderi yazıyorsanız, blog yayınınızdaki ürün veya hizmet sayfasına bağlantı verebilirsiniz.
 • Resim Adı ve ALT Etiketleri –  Web sitenizde veya blog içeriğinizde resim kullanıyorsanız, resim adınıza ve alt etiketine anahtar kelimenizi veya kelime öbeğinizi de eklemek istersiniz. Bu, arama motorlarının resimlerinizi daha iyi dizine eklemesine yardımcı olur; bu, kullanıcılar belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği için resim araması yaptığında görünebilir.

SEO anahtar kelimelerinizi ve kelime öbeklerinizi sayfalarınıza stratejik olarak yerleştirirken, aşırı optimizasyondan kaçınmak önemlidir. Google ve diğer arama motorları, içerik boyunca çok fazla anahtar kelime kullanmaya çalışırsa sayfanızı cezalandırır.

Ayrıca, her içerik parçasının yalnızca bir veya iki anahtar kelimeye odaklandığından emin olmak istersiniz. Bu, içeriğinizin spesifik ve alakalı olmasını sağlar. Aynı anda çok fazla anahtar kelimelerle uğraşmaya çalışıyorsanız, genellikle odaklanmamış ve ince içerikler için yaptığı gibi arama motoru optimizasyonunuzu olumsuz etkileyebilir.

Site içeriği arama motoru sıralamalarınızda hayati bir rol oynasa da, site mimarinizi de dikkate almak önemlidir. Arama motorlarının sayfalarınızı ve içeriğinizi taramasını veya taramasını kolaylaştıran bir web sitesi tasarımı kullanmak istiyorsunuz.

Sayfalarınız arasında dahili bağlantılar oluşturmak, bir site haritası oluşturmak ve site haritanızı arama motorlarına göndermek , sitenizin taranabilirliğinin artırılmasına yardımcı olabilir ve arama motorlarınıza içeriğinizi daha iyi anlamasını sağlayabilir.

Sitenizin mimarisi söz konusu olduğunda bir başka endişe, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığıdır. Birçok tüketici mobil cihazlarında bilgi ve marka arıyor.

Bu kullanıcıların web sitenizi mobil cihazlarından görüntüleyebildiğinden, okuyabildiğinden ve sitede gezinebildiğinden emin olmanız gerekir. Bu sadece kullanıcı deneyimini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda SEO’nuzu da etkileyebilir.

3. Sayfa Dışı SEO

Kuruluşunuzun kontrol ettiği sayfa içi SEO öğelerine ek olarak, sıralamanızı etkileyebilecek sayfa dışı SEO faktörleri de vardır. Bu sayfa dışı faktörler üzerinde doğrudan kontrolünüz olmasa da, bu faktörlerin lehinize sonuçlanma şansınızı artırabileceğiniz yollar vardır. (Ama daha sonra bunun hakkında daha fazla bilgi!)

seo nedir ve nasıl çalışır

Arama motoru sıralamalarınızı etkileyebilecek farklı sayfa dışı SEO faktörlerinden bazıları şunlardır:

 • Güven –  Güven, bir sitenin Google sıralamasında giderek daha önemli bir faktör haline gelmektedir. Google, ziyaretçilerin güvenebileceği meşru bir siteniz olup olmadığını bu şekilde belirler. Güveni artırmanın en iyi yollarından biri, yetkisi olan sitelerden kaliteli geri bağlantılar oluşturmaktır.
 • Bağlantılar –  Sayfa dışı SEO oluşturmanın en popüler yollarından biri geri bağlantılardır. Burada dikkatli olmak istiyorum linkler ile spam sitelerini sitenizin arama motorlarından yasaklanmış almak için hızlı ve kolay bir yoludur. Bunun yerine, kaliteli içerik oluşturan ve sitenize kendi içeriğiyle bağlantı kuracak olan etkileyiciler ve hayranlarla ilişkiler kurmak için zaman ayırın.
 • Sosyal –  Bir başka önemli sayfa dışı SEO faktörü, beğeniler ve paylaşımlar gibi sosyal sinyallerdir. SEO’yu artırmak söz konusu olduğunda, etkileyicilerden kaliteli paylaşımlar aramak istersiniz. Ne kadar kaliteli içerik yayınlarsanız, insanların içeriğinizi başkalarıyla paylaşmasını sağlama olasılığınız o kadar artar.

Kuruluşunuz dışında neler olduğu üzerinde doğrudan kontrole sahip olmasanız da, başkalarının değerli bulacağı kaliteli içerikler oluşturarak sayfa dışı SEO’yu geliştirme şansınızı artırabilirsiniz.

İçeriğiniz ne kadar alakalı ve ilgi çekici olursa, başkalarının içeriğinizle bağlantı kurma ve sosyal medyada paylaşma olasılığı o kadar artar. İçeriğinize ne kadar çok güvenirse, arama motorları da o kadar fazla olur.

Black Hat ve White Hat SEO Karşılaştırması

seo nedir ve nasıl çalışır

SEO söz konusu olduğunda, kuruluşların arama motorları için sitelerini optimize etmeye yönelik iki farklı yaklaşım vardır – siyah şapka ve beyaz şapka SEO .

Bazı kuruluşlar sadece SEO ile ilgilenir, böylece içeriklerini hızlı bir şekilde sıralayabilir ve kısa vadede biraz para kazanabilirler. Siyah şapka SEO, içeriği yalnızca arama motorları için optimize etmeye odaklanan taktikleri içerir.

Bu, kuruluşların site içeriklerini okuyacak ve sitede gezinecek insan ziyaretçileri düşünmedikleri anlamına gelir. Bu kuruluşlar, site sıralamalarını hızlı bir şekilde yükseltmek için kuralları bükecek veya kıracaklardır.

Sonunda, SEO’ya bu yaklaşım, insanların spam gibi bir sürü okuması ve bakması genellikle zor olan sayfalar üretir. Siteler düzgün bir şekilde optimize edilmiş olanlardan daha hızlı sıralanabilir olsa da, bu siteler genellikle cezalandırılır veya arama motorları tarafından oldukça hızlı bir şekilde yasaklanır.

Genel olarak, SEO’ya bu zengin-hızlı-hızlı yaklaşım, kuruluşun sürdürülebilir ve gelecek yıllar boyunca yeni potansiyel müşteriler getirebilecek bir site oluşturma şansını mahvediyor.

Öte yandan, beyaz şapka SEO arama motorları için web sitenizi optimize etmek  ve çevrimiçi sürdürülebilir bir iş kurmak için etkili bir yaklaşımdır  . Arama motoru optimizasyonuna yönelik bu yaklaşım, sitenin içeriğini tıklayacak ve okuyacak insan kitleye odaklanmayı içerir.

SEO’nun bu türünün amacı, arama motorunun optimizasyon kurallarını takip ederken okunması ve gezinmesi kolay bir sitede mümkün olan en iyi içeriği üretmektir.

Siyah şapka SEO taktikleri hızlı bir şekilde rütbe yardımcı olabilir, ancak arama motorları sonunda ne yaptığını ve sitenizi cezalandırmak kaçınılmaz olduğunu unutmayın.

Suçun ciddiyetine bağlı olarak, siteniz cezalardan geri dönemeyebilir. Zamanla daha fazla organik trafik getirecek sürdürülebilir bir çevrimiçi iş kurmanın tek yolu, SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmek ve ziyaretçilerinizin değerli bulacağı etkili içerik oluşturmaktır.

SEO Nedir ve Nasıl Çalışır: Son Çıkarımlar

SEO nedir ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edindikten sonra  , artık SEO’nuzu iyileştirmek  ve arama motoru sonuç sayfasında sıralamanızı yükseltmek için sitenizde değişiklik yapmak için çalışabilirsiniz  .

Unutmayın, SEO sıralamanızı etkileyen birçok faktör vardır, ancak dikkate alınması gereken en önemli şey, içeriğinizin değerli ve hedeflediğiniz kitleyle alakalı olup olmadığıdır.

Arama motoru optimizasyonunun sihrini çalışmak için zaman aldığını unutmayın. Bir gecede SEO’nun faydalarını deneyimlemezsiniz. Aslında, sıkı çalışmanızın sonuçlarının tadını çıkarmak aylar alabilir.

Bununla birlikte, insan ziyaretçilerinize yardımcı olmaya odaklanan kaliteli içerik oluşturarak SEO’nun en iyi uygulamalarını izlemek, önümüzdeki  yıllarda yeni organik site trafiği getirmeye devam edecek sürdürülebilir bir çevrimiçi işletme kurmanın en iyi yoludur  .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu