Mutlaka İzlenmesi Gereken Biyografi Filmleri

Biyografi filmleri genellikle tarihe bir alanda damgasını vurmuş kişiler hakkında yapılmaktadır. Bu filmler sayesinde o kişiyi tanıma şansımız olmaktadır. Yaşamına adeta konuk olduğumuz biyografik filmlerdeki kişiyi tanımak varsa onun eserlerini anlamamıza da yardımcı olacaktır. Biyografik film izlemek kendi gelişimimiz için oldukça önemlidir.

1. Hamilton (2020)

Alexander Hamilton, Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucuları arasında yer alır. Aynı zamanda ABD’deki ilk parti olan Federalist Partisi’nin de kurucusudur. ABD’nin ilk hazine bakanıdır. 1804 yılında bir düello sonucunda yaralanmış ve hayatını kaybetmiştir. 2020 yılında yayımlanan Alexander Hamilton’ın biyografik filmi “Hamilton” Thomas Kail tarafından yönetilmiştir. Oldukça beğenilen film, IMDb’de 8.5/10 oy almıştır. Filmin uzunluğu 2 saat 40 dakikadır.

2. The Intouchables (2011)

Türkçeye Can Dostum olarak çevrilen bu filmde gerçek bir hikaye işlenmektedir. Kendisi Fransız bir iş insanı olan Philippe Pozzo di Borgo’nun öyküsü anlatılır. Borgo şu an hâlâ hayattadır ve 69 yaşındadır. Aile soy ağacında da Fransa’da önemli bir isim olduğu görülmektedir. Can Dostum, Borgo’nun yamaç paraşütü kazasında felçli kalması sonucu kendine bir bakıcı tutması sürecini konu alır. Biyografik bir film olmasının yanı sıra oldukça fazla mizah ögesi içerir. IMDb’de 8.5/10 oy almıştır. Filmin süresi 1 saat 52 dakikadır.

3. Schindler’s List (1993)

Dünyanın en çok beğenilen filmleri arasında da yer alan Schindler’in Listesi filminde Oskar Schindler ismindeki bir iş insanının II. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kurtaracak girişimlerde bulunması konu alınır. Yahudi işçileri işe alıp çalıştırmıştır ve 1100 Yahudi’nin hayatını bu sayede kurtarmıştır. 3 saat 17 dakika uzunluğundaki bu savaş ve dram filmi IMDb’de 8.9/10 oy almıştır.

4. Into the Wild (2007)

Çok başarılı ve oldukça yetenekli olan Christopher McCandless’ın hayatı anlatılır. Christopher McCandless, gerçek bir hikayedeki aynı ismiyle filmde işlenir. Genç yaşında mezun olduktan sonra her şeyi bırakıp kendisini doğa içine atan Chris, sonrasında bir macera yaşayacaktır. 1992 Nisan ayında çıktığı bu macerada 1992 Ağustos ayında sonlanacaktır. 2 saat 28 dakika uzunluğundaki film IMDb’de 8.1/10 oy almıştır.

5. Braveheart (1995)

Mel Gibson’ın yönetmenliği ile çekilen Cesur Yürek yarı – kurgusal tarihi bir filmdir. İngiltere’ye karşı kendi toprağını savunan İskoç şövalye William Wallace’in biyografik öyküsünü konu alır. 13. – 14. yüzyıllarda yaşayan Wallace, İskoçların ulusal kahramanıdır. IMDb’de 8.3/10 oy almış olan film, 2 saat 58 dakika uzunluğundadır.

6. The Imitation Game (2014)

Sherlock dizisinden aşina olduğumuz Benedict Cumberbatch’in yer aldığı bu filmde ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing’in hayatı konu alınır. Türkçeye Enigma olarak çevrilen bu filmde Turing’in II. Dünya Savaşı esnasında Naziler tarafından kullanılan Enigma kodunu çözme çabaları konu alınır. IMDb’de 8/10 oy almış olan film 1 saat 54 dakika uzunluğundadır.

7. Spotlight (2015)

Bu filmde ABD’deki bir olayı gün yüzüne çıkarmaya çalışan Spotlight ekibi konu alınır. Gerçek bir hikayeden konu alınan filmde, The Boston Globe adıyla bilinen gazete birimdeki Spotlight ekibinin, bir istismar olayını araştırması işlenir. Bu araştırma oldukça titizlikle yürütülmelidir ve mağdurların kimliği korunmalıdır. Tom McCarthy tarafından yönetilen film IMDb’de 8.1/10 oy almıştır. Filmin uzunluğu 2 saat 9 dakikadır.

8. The Pianist (2002)

1939 yılında Nazilerin Polonya’yı işgalini konu alan film, o dönem yaşamış olan Wladyslaw Szpilman’ın kendi kitabından uyarlanmıştır. Wladyslaw Szpilman, bir Yahudi’dir. Döneminde ünlü piyanistler arasındadır. Polonya’nın işgali sürecini, insanları, insanların sefaletini işleyen film müzikleriyle de derin bir hüzün yaratmaktadır. Roman Polanski tarafından yönetilen bu film IMDb’de 8.5/10 oy almıştır. 2 saat 30 dakika uzunluğundadır.

9. 12 Years a Slave (2013)

This image released by Fox Searchlight shows Chiwetel Ejiofor, from left, Benedict Cumberbatch and Paul Dano in a scene from “12 Years A Slave.” (AP Photo/Fox Searchlight, Jaap Buitendijk)

Gerçek bir hikayeden konu alınan 12 Yıllık Esaret filminde, Solomon Northup’un 12 yıllık köleliği anlatılır. 1841 yılında başlayan esareti 12 yıl boyunca süren Solomon, köle olarak birçok işte çalıştırılmıştır. Birçok ödül alan bu filmin yönetmenliğini Steve McQueen yürütmüştür. IMDb’de 8.1/10 oy almış olan film 2 saat 14 dakika uzunluğundadır.

10. A Beautiful Mind (2001)

Kült filmler denilince akla gelen filmler arasında yer alan Akıl Oyunları aynı zamanda biyografik bir film özelliği taşımaktadır. John Nash isimli Nobel ödüllü ABD’li matematikçinin hayatını konu alan film, onun çalışmalarını ve kişisel özelliklerini de beyaz perdeye yansıtır. Filmin uzunluğu 2 saat 15 dakikadır. IMDb’si 8.2/10’dir. Ron Howard tarafılan yönetilen film psikolojik tahlilleri de içermektedir.

11. Gandhi (1982)

Filmde, dünya siyasi tarihinde önemli bir yere sahip olan Mahatma Gandhi’nin gerçek yaşam öyküsü beyaz perdeye taşınmıştır.

12. Ekim Düşü (1999)

Coalwood kasabasında yaşayan Homer Hickam adlı genç, zamanı geldiğinde babası gibi madenci olacak ve tıpkı kasabadakiler gibi sıradan hayatına devam edecektir. Fakat 1957 yılının Ekim ayında Sputnik adlı uydunun uzaya fırlatılması, Homer’in roketlere karşı ilgi duymasını sağlayacaktır. Arkadaşlarıyla beraber roketlerin nasıl yapıldığıyla ilgili denemeler yapmak ister. Ancak babası dahil kasabalı bu durumun bir saçmalıktan ibaret olduğunu düşünmektedir.

13. Ali (2001)

Biyografi Filmleri

Film, 1960 yıllarda ringlerde büyük başarılar elde eden ve otoriteler tarafından en iyi boksör kabul edilen Cassius Marcellus Clay Jr. Hayatını konu almaktadır. Filmde, din değiştirerek Müslüman olması, Muhammed Ali ismini alması ve hayatında yaşadığı iniş çıkışlar anlatılmıştır.

14. Umudunu Kaybetme (2006)

Biyografi Filmleri

Filmde, en dibi görüp tekrar ayağa kalkmanın mücadelesi veren girişimci Chris Gardner’ın, gerçek yaşam öyküsü anlatılmaktadır. Olağanüstü performanslarıyla dikkat çeken film, gerçek bir başarı hikayesini etkileyici anlatımıyla gözler önüne sermektedir.

15. Kaldırım Serçesi (2007)

Biyografi Filmleri

Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın biyografisinin anlatıldığı filmde, sanatçının çocukluğundan ölümüne kadar olan sürede yaşadığı başarılar, hayal kırıklıkları ve özel hayatındaki buhranlı dönemler anlatmaktadır.

16. Özgürlük Yazarları (2007)

Biyografi Filmleri
Biyografi Filmleri

İdealist genç bir öğretmen olan Erin Gruwell, farklı ırk ve toplum yapılarına sahip sorunlu öğrencilerin bir arada olduğu bir sınıfa öğretmen olarak atanır. Başlarda onlara karşı attığı her adımda olumsuz dönüşler alsa da zamanla hayata karşı umutlarını kaybetmiş bu öğrencilerle, iletişim kurmanın bir yolunu bulacaktır.

17. 12 Yıllık Esaret (2013)

Biyografi Filmleri
Biyografi Filmleri

Gerçek bir özgürlük mücadelesi filmde gözler önüne serilmektedir. Filmde, 1841 Amerika’sında yaşayan Solomon Northup adında siyahi adamın bir çiftliğe köle olarak satılması ve tekrar özgürlüğünü kazanmak için verdiği mücadele konu edinmektedir.

18. Para Avcısı (2013)

Biyografi Filmleri

24 yaşındaki zeki borsacı Jordan Belfort, başarısıyla Wall Street borsasında Stratton Oakmont yatırım firmasının ceo’su olur. Yatırımcıları yanlış yönlendirerek bu durumu kendi lehine çevir. Bu sayede zengin bir adam olan Belfort, kazandığı tüm parasını lüks tutkusu sebebiyle hemen bitirmektedir.

19. Enigma (2014)

Biyografi Filmleri

Filmde, ünlü matematik dehası Alan Turing’ın hayatı anlatılmaktadır. Filmde, Almanların asla çözülmez denen Enigma’nın şifresini çözmüş fakat hakkettiği değeri cinsel yönelimleri nedeniyle görmemiş ve intihara zorlanmış bir dehanın zorlu hayatı anlatılmaktadır.

Bahsedilen bu filmler gerek IMDb gerekse kalite olarak diğer biyografik filmlerden birkaç adım öndedir. Kendinize bir şey katmak istiyorsanız bu filmleri mutlaka izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu