WordPress vs Wix: WordPress’i Seçmek İçin 10 Büyük! Neden

Burada önemli bir soru soruyoruz: WordPress ile Wix arasındaki savaşta hangi zirveye çıkıyor?

Bu, gelecek vadeden web sitesi sahipleri tarafından defalarca sorulan bir sorudur. Cevap nihayetinde web sitenizden ne elde etmek istediğinize bağlıdır.

Bu blogun başlığını okuduysanız, muhtemelen tercihimizin ne olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bunu söyledikten sonra, Wix’in avantajları var. Deneyiminize ve web sitesi hedeflerinize bağlı olarak daha çekici olabilir.

Avantajlar şunları içerir:

  • Hepsi bir arada web sitesi oluşturucu
  • Başlangıç ​​dostu sürükle ve bırak web sitesi oluşturma
  • Özel müşteri destek personeli
  • Barındırma ve teknik bakım otomatik olarak sağlanır

Wix, uzun vadeli büyüme niyetleri olmadan hızlı bir şekilde web sitesi oluşturmanın kolay bir yolunu arayanlar için harika bir seçenektir .

Bununla birlikte, daha ciddi bir yaklaşım benimsemek isteyenler ve web siteleri için çalışmayı önemsemeyenler için, WordPress şüphesiz gidilecek yoldur.

Sıkışmadan önce, WordPress’in iki sürümü olduğu belirtilmelidir: kendi kendine barındırılan WordPress.org ve sizin için barındırılan WordPress.com. Bu makale, Wix’i özellikle kendi kendine barındırılan WordPress.org varyantıyla karşılaştırmaktadır. İki farklı sürümünün açıklaması için resmi WordPress sitesini ziyaret edin .

WordPress vs Wix: Neden WordPress’i Seçmelisiniz?

1. Kendi web sitenizi WordPress ile barındırabilirsiniz

WordPress, kendi kendine barındırılan bir platformdur, yani oluşturduğunuz herhangi bir web sitesinin tamamına sahip olursunuz.

Ayrıca, web sitenizi çalıştırmak için bir barındırma şirketi seçmeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, istediğiniz zaman web barındırıcıları arasında geçiş yapma olanağı sağlar.

Öte yandan, Wix web sitenizi sizin için barındırır. Yani, kendiniz bir barındırma şirketi aramanız gerekmese de, verilenlere bağlı kalıyorsunuz.

Web siteniz yetersiz barındırma nedeniyle yavaş çalışmaya başlarsa veya web sitenizin verilerini yolun ilerisindeki başka bir alana aktarmak istiyorsanız, şansınız kalmaz.


Çok Ucuza Domain Ve Hosting Alabileceğiniz Türkiye’nin En İyi Bulut Ağı


2. İnternette en yaygın kullanılan CMS’dir

İnternetin %41’i WordPress ile çalışıyor. Popülerliği, platformla etkileşim kurmaya ve platform üzerine inşa etmeye adanmış sayısız kaynak ve çevrimiçi topluluk olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla, web sitenizde bir sorunla karşılaştığınızda, özel yardım alabileceğiniz düzinelerce öğretici, kılavuz ve forum vardır. WordPress ile sorununuz ne olursa olsun hızlı yanıtlar bulabilirsiniz.

3. WordPress daha fazla esneklik sunar

Bu çok önemli.

WordPress açık kaynak CMS herkes kendi temalarını ve eklentileri yapmak için kodunu erişim sağlayan. Ayrıca kreasyonlarını WordPress topluluğunun geri kalanıyla paylaşmakta özgürler. Bu, WordPress kullanıcılarına web sitelerini oluşturmak ve özelleştirmek için çok sayıda araç sağlar.

Bu arada, Wix yalnızca Wix geliştirme ekibi tarafından oluşturulan araçların ve uygulamaların kullanımına izin verir. Kaynaklar giderek büyüyor, ancak WordPress topluluğu tarafından sürekli olarak geliştirilen çok sayıda araçla karşılaştırılamıyorlar.

4. Tasarım için daha fazla seçenek

Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce önceden hazırlanmış ve kullanıcı tarafından oluşturulmuş WordPress temaları vardır. Birçoğu tamamen ücretsizdir, ayrıca satın alınabilecek diğer birçok premium tema da mevcuttur. Daha da iyisi, istediğiniz görünümü elde etmek için herhangi bir WordPress teması kodlama yoluyla değiştirilebilir ve ayarlanabilir.

Mevcut WordPress temalarının miktarı ile Wix şablonlarının miktarı arasında bir karşılaştırma.  - WordPress vs Wix - WordPress'i Seçmeniz İçin 10 (Büyük!) Neden
WordPress vs Wix

Wix ile bir web sitesi oluştururken, aralarından seçim yapabileceğiniz 400’den fazla web sitesi şablonuna sahip olacaksınız . Ancak, koda erişemez veya bu tasarımlarda herhangi bir özel değişiklik yapamazsınız.

5. Site tasarımınız değiştirilebilir

Wix’in en kısıtlayıcı yönlerinden biri, bir şablon seçtikten sonra yaşam için tasarımınızın olmasıdır.

WordPress ile temalar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Temaları istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz ve içeriğinizi ciddi şekilde etkilemez. Yeni seçtiğiniz temaya daha iyi uyması için bazı format ayarlamaları yapmanız gerekebilir, ancak WordPress kullanıcıları web sitelerinin tasarımını özgürce değiştirebilir.

6. Eklenti desteği

Belirtildiği gibi, WordPress eklentilerin kodlanmasına ve oluşturulmasına izin verir. Bunlar, kullanıcılarına web sitelerini özelleştirmek için inanılmaz sayıda araç sağlar.

Wix eklentileri kullanmaz, bunun yerine web sitelerini yönetmeye yardımcı olacak uygulamalar sunar. Kullanılabilir yüzlerce uygulama vardır, ancak bunlar yalnızca Wix geliştirme ekibi tarafından yapılmıştır. Bu, Wix kullanıcıları için daha az seçenek olduğu anlamına gelir.

Mevcut WordPress eklentilerinin miktarıyla Wix uygulamalarının miktarı arasında bir karşılaştırma - Wix Üzerinden WordPress Kullanmanın 10 (Büyük!) Nedeni
WordPress vs Wix

Şu anda orada 50.000’den fazla WordPress eklentisi var.

Ancak, yüksek hacimleri ve herkesin bir eklenti oluşturabileceği gerçeği nedeniyle , hepsinin iyi yapılmadığını veya iyi desteklenmediğini unutmamak önemlidir . Hangisinin kullanılacağına karar verilirken dikkatli olunmalıdır.

Kaliteli eklentilere yönelik artan talep, birçok işletmenin bu gelişen pazarda patlamasına neden oldu. CreativeMinds gibi şirketler (merhaba, bu biziz!) Hem ücretsiz hem de premium profesyonel olarak geliştirilmiş eklentiler sunar. Etkili eklentiler için güvenilir kaynaklar bulmayı çok daha kolay hale getirdi.

7. Daha iyi SEO yönetimi

Kimse bulamazsa bir web sitesi oluşturmanın çok az faydası vardır. Arama motoru optimizasyonu (SEO), WordPress’in parladığı başka bir alandır.

WordPress, çekirdeğine yerleştirilmiş birden fazla SEO özelliği ile çok SEO dostudur. Elbette, web sitenizde iyi SEO uygulamalarını sürdürdüğünüzden emin olmanız gerekir. Web sitenizi optimize etmeye ve arama sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olacak birçok eklenti bulunmaktadır.

Buna karşılık, Wix çok sınırlı SEO özellikleri sunar. Yine de sayfalarınıza başlık açıklamaları ekleyebilir, resimlerinize alternatif metin ekleyebilir ve bir site haritası oluşturabilirsiniz. Bunun dışında, üzerinde daha fazla kontrolünüz yok.

SEO söz konusu olduğunda, WordPress ile Wix arasındaki savaşta açık ara galip gelir.

8. WordPress blog yazmak için en iyisidir

Her iki CMS’de de hoş görünümlü bir blog oluşturabilirsiniz, ancak WordPress blog oluşturma için bir platform olarak oluşturuldu. Bunun gerçekten gösterildiğini söylemek güvenlidir.

Web sitenize başladıktan sonra, blog yazıları oluşturmak sezgisel ve basittir. Bir Word belgesinde yazacağınız kadar kolay bir şekilde blog yazmaya başlayabilir ve resimler ve videolar gibi farklı medya biçimlerini zahmetsizce doğrudan gönderilerinize yerleştirebilirsiniz.

Blog gönderileriniz için yayın tarihlerini tanımlama seçenekleri, gönderilerinize etiket ve kategori atama yeteneği ve çok daha fazlasıyla blog gönderilerini yönetmek de çocuk oyuncağı.

9. Uygun maliyetli bir seçimdir

Bir WordPress web sitesi size her zaman devam eden bir barındırma ücretine ve etki alanınızı kurmanın ilk maliyetine mal olur. Bundan sonra, web sitenizi kendi başınıza kodlayarak, kullanabileceğiniz ücretsiz temaları ve eklentileri kullanarak sitenizde serbestçe çalışabilir veya web sitenizin oluşturulması ve yönetilmesinde size yardımcı olacak premium temalar ve eklentiler satın alabilirsiniz.

Teknoloji meraklısıysanız ve web sitenizi oluşturma ve tasarlama konusunda daha fazla deneyim istiyorsanız, kendinize biraz para kazandırabilir ve yine de WordPress aracılığıyla profesyonel kalitede bir web sitesi elde edebilirsiniz.

WordPress ve Wix web sitesi sahipliğinin mümkün olan en düşük maliyetlerini karşılaştıran bir grafik - WordPress ve Wix - Wix Üzerinden WordPress Kullanmanın 10 (Büyük!) Nedeni

Wix, web sitesi oluşturucusunun ücretsiz bir sürümünü sunar, ancak zorunlu reklamlarla birlikte gelir. Ayrıca, alan adınız üzerinde herhangi bir kontrole sahip değilsiniz.

Wix’in premium sürümleri, seçtiğiniz plana bağlı olarak aylık 5 ila 25 ABD Doları arasındadır ve uygulamalarının çoğu ücretsiz olsa da, premium sürümlerine yükseltme yapmadığınız sürece genellikle sınırlamaları vardır.

10. Tek bir sitede birden çok kullanıcı için destek

Wix aracılığıyla bir web sitesi oluşturulduğunda, onu oluşturan hesap tek katkıda bulunan ve yöneticidir.

WordPress ile birden fazla hesabın bir web sitesini değiştirmesine izin verebilir ve hatta her hesap için farklı roller atayabilirsiniz. Örneğin, web sitenizin bir blogu varsa ve bunun için içerik oluşturmak üzere yazarlar kiralamak istiyorsanız, onlara sınırlı kontrol verebilirsiniz, böylece web sitenizin daha hayati işlevlerine erişimlerini kısıtlarken blog sayfaları yayınlayabilirler.

WordPress vs Wix

Wix, etkileyici özelliklerden payına sahiptir. Bir web sitesi oluşturmak isteyen ancak teknik bilgiye sahip olmayanlar için çok uygundur.

Bununla birlikte, WordPress’in neredeyse sınırsız özelleştirme ve kontrol potansiyeli, başarılı bir site oluşturma konusunda ciddi olan herkesin dikkatini çekiyor.

WordPress rotasını izlediğinizde daha fazla iş olacak, ancak yaptığınız zaman ödüller daha büyük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu