ANKET: CSS PROGRAMLAMA DİLİ GİBİ OLMALI MI?

CSS’e değişkenler, karışımlar, seçici iç içe yerleştirme ve gelişmiş hesaplamalar eklemek aklımı başımdan aldı.

Geliştirilmiş çok yönlülük ve CSS yazma kolaylığı çok takdir edilirken, özellikle içeriğin sunumdan ayrılmasının potansiyeli konusunda heyecan duydum. En başından beri CSS’nin amacı buydu ve inanabileceğim bir sebep. İçerik tasarımın en önemli parçası olabilir, ancak bu şekilde kodlamanız gerekmez.

Masa düzenlerinin günlerini hatırlıyorum ve karanlıktılar.

Sonunda, geliştiriciler CSS’yi de keşfettiler. (Çoğunlukla şaka yapıyorum…) Yukarıda adı geçen önişlemciler gibi birçok değerli katkı getirdiler ve kendi başlarına birkaç sorun ortaya çıkardılar. Birçoğu CSS’nin yeterince nesne yönelimli olmadığını ve hatta genellikle yeterince programcı dostu olmadığını düşünüyor. Bu sorunu JavaScript’te CSS kurallarını tanımlamak için çerçeveler, araçlar ve hatta ara sıra kitaplıkla ele aldılar.

Tamam, çoğu şaka olarak yapıldı. Yine de, bu biraz trend. Organize edilmiş olmasa da (bildiğim gibi) CSS’nin bir programlama dili gibi görünmesini sağlamak için bir hareket var. Ve hiçbir önişlemci içermeyen temel CSS’den bahsediyorum.

Bu, birçok yönden, CSS’nin potansiyelini büyük ölçüde artıracaktır. Ayrıca daha az CSS’nin yazılmasına ihtiyaç duyulmasına neden olabilir. Aşağı yönde, programlama konusunda kötüyüm ve diğer birçok tasarımcı da. Ayrıca, daha küçük dosya boyutlarında elde ettiğimiz şey, bu CSS’nin sonuçlarını oluşturmak için gereken bilgi işlem gücünün artmasıyla azaltılabilir.

Her şey programlama ile ilgili özelliklerin CSS’nin mevcut düzen ve stil yönlerini tamamlayıp tamamlamamasına bağlı. Yani ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu