Yerli sosyal medya platformu: Yazbee!

Türk yazılımcılar ve mühendisler yerli sosyal medya platformu Yazbee için çalışmaya devam ediyor. Dünya genelinde sosyal medya kullanımı, her geçen gün artmaya devam ediyor. Sosyal medya devrinde olduğumuzu söylemek yanlış olmayacaktır. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte pek çok kişi gün içinde zamanlarının çoğunu sosyal medya hesaplarında etkileşim almaya çalışarak geçiriyor. Tüm bu araçlar aynı zamanda insanların gündemle ilgili haberleri almasını da sağlıyor. Yani sosyal medya insanların ihtiyaç duyduğu bir şey haline geldi bile…

Türk mühendisler ve yazılımcılar da bu durumdan yola çıkarak yerli sosyal medya platformu Yazbee’yi hayata geçirdi. Twitter ve Instagram’dan esinlenilerek hazırlanan Yazbee’de kullanıcılar istedikleri her şeyi bulabiliyor. 

İçerisinde spordan borsaya kadar 24 farklı konu başlığının bulunduğu platformun hedefi bu senenin sonuna kadar 1 milyon, 2020 sonuna kadar ise 20 milyon kullanıcı sayısına ulaşmak. Ayrıca şirket, 2022 yılından sonra da platformu halka açmayı amaçlıyor.

Her hafta bot hesap temizliği yapılıyor!

Platformun kurucusu olan Arif Ünver, AA’ya verdiği röportajda ülkemizde 50 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğunu, popüler sosyal medya platformlarının hepsinde kullanıcı sayısı ve aktifliği bakımından ilk 10’da olduğunu ifade etti.

Sosyal medya platformlarında birçok soruna sebep olan bot hesaplar konusuna da değinen Ünver, “Bot hesaplar bilgi kirliliği yaratmak ve yalan bir haberin yayılması için de kullanılıyor. Bunlar çok hassas konular. Bu yüzden her hafta bot hesap temizliği yapıyoruz.” dedi.

Ünver, platformda 100’ün üzerinde mühendis, istatistikçi ve tasarımcının çalıştığını aktarırken sunucu altyapısının ve verilerin Türkiye’de depolandığını da belirtti. Ünver ayrıca platformun yayılım politikasında Balkanlar, Kafkaslar, Türk Cumhuriyetleri, İran, Rusya ve Orta Doğu’nun yer aldığını, bu bölgelerde 283 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğunu ifade etti.

Yazbee için 2019’un sonunda 1 milyon kullanıcı hedefleniyor!

Bu platform için 5 milyon dolar harcama yaptıklarını ifade eden Arif Ünver, sitenin şu an bir milyondan fazla kullanıcıya hizmet verebileceğini vurguladı ve şöyle konuştu: “Şu anda 2019 sonuna kadar olan hedefimiz 1 milyonun üzerindeki kullanıcı sayısına çok rahat hizmet verebilecek kapasitedeyiz. Bu şu demek değil, burada 20 milyon kişi hesap açıp kullanamaz mı? Kullanabilir. 20 milyon kullanıcınız varsa bunların hepsi eş zamanlı kullanmıyor. Önemli olan burada eş anlı kullanıcıya verebileceğiniz hizmetin kapasitesi. Türkiye’deki aktif olarak sosyal medya kullanımına hizmet verecek kapasitede bir altyapımız var. İhtiyaca binaen saatler içerisinde katlanabilecek modüler bir altyapıya sahibiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu