Trend Haberler

Blog Yazısı

WordPress Sitenizi Daha Hızlı Hale Getirmek için İpuçları
Wordpress

WordPress Sitenizi Daha Hızlı Hale Getirmek için İpuçları 

Bir ziyaretçi web sitenize geldiğinde, kişinin aradığı bilgileri görüntülemek için yalnızca birkaç saniyeniz vardır, aksi takdirde tarayıcılarının geri düğmesine basar ve bunun yerine rakiplerinizin sitesini kontrol eder.

Yavaş bir WordPress web sitesi, ziyaretçileriniz için bir yükün yanı sıra SEO’nuz için büyük bir sorundur. Bu kılavuzda, WordPress sitenizin yükleme hızını artırmak için optimize edebileceğiniz çeşitli noktaları ele alacağım.

PHP 7’ye yükseltme

PHP 7, PHP’nin eski sürümlerinden daha hızlı ve çok daha güvenlidir. Siteniz hala PHP 5.X kullanan bir sunucuda çalışıyorsa, PHP 7.2’ye yükseltmek kesinlikle yükleme hızını artıracak ve WordPress sitenizi daha hızlı hale getirecektir.

PHP 7 Hızı

Sunucunuzun hangi PHP sürümünü çalıştırdığını bilmiyorsanız, sunucunuzda bir dosya oluşturun info.php ve aşağıdakine yerleştirin:

<?php phpinfo(); ?>

Bir web tarayıcısı üzerinden erişildiğinde, info.phphangi PHP sürümünün aktif olduğunu ve diğer birçok bilgiyi size bildirir. Bilgilerinizi kontrol etmeyi tamamladıktan sonra bu dosyayı sunucunuzdan kaldırmayı unutmayın.

Yönetilen WordPress Barındırma Kullanın

Paylaşılan barındırma ucuzdur, ancak özellikle web siteniz veya uygulamanız çok fazla trafik alıyorsa sitenize hızlı yükleme süresi sağlamaz.

Paylaşılan barındırma aksine, yönetilen WordPress barındırma WordPress için özel olarak tasarlanmıştır ve site hızı ve performansı gibi yönleri barındırma şirketi tarafından yönetilir. Belirli WordPress barındırma, bazen daha hızlı yükleme hızı için bir CDN içerir.

Resimlerinizi Optimize Edin

2019 itibariyle, görüntüler genellikle toplam bir web sayfasının ağırlığının ortalama% 21’ini oluşturur. Site hızı ve yükleme süresi söz konusu olduğunda görüntü dosyaları büyük bir rol oynar, bu nedenle hızlı bir web sitesi arayışında görüntülerinizi optimize etmek hayati önem taşır.

İçerik Boyutu

Görüntülerinizi optimize etmenin en kolay yolu Adobe Photoshop’un Web İçin Kaydet işlevini kullanmaktır. Photoshop’un bir kopyasına sahip değilseniz, bu çevrimiçi görüntü optimize ediciye göz atın veya WordPress görüntülerinizi anında optimize edecek Smush eklentisini yükleyin .

Yeni Nesil Görüntü Formatlarını Kullan

Gibi daha yeni resim formatları .svg ve .webp onların daha boyutunda yolu daha küçük olurken büyük bir tanım sağlar .jpgveya .png muadilleri.

Yeni Nesil Görüntüler

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi Google, web sitelerini daha hızlı hale getirmek için yeni nesil resimler kullanmanızı önerir . Google’ın ölçümlere göre, bir dönüşüm .pngiçin .webpbir% 45 dosya boyutu azalma sonuçları, bu nedenle sayfa ağırlık bakımından bariz bir iyileşme var.

Sen dönüştürebilirsiniz .jpgve .pnggörüntüleri için .webpbirlikte bu araç . Bir WordPress eklentisi kullanmayı tercih ederseniz, WebP Express sizin .jpgve .pnggörüntülerinizi .webpanında dönüştürebileceği için iyi bir seçimdir .

Önbellek Eklentisi Yükleme

Sayfa önbelleğe alma, orijinal verilerin erişim süresi açısından alınması veya hesaplanması pahalı olduğunda yinelenen verilerden oluşan bir koleksiyon oluşturmaya çalışan bir tekniktir.

WordPress için sitenizin hızını ve yanıt süresini kesinlikle artıracak birçok ücretsiz önbellek eklentisi vardır. Tamamen ücretsiz olan aşağıdaki araçları şahsen test ettim:

  • LiteSpeed ​​Cache : WordPress web siteniz için çok verimli, hepsi bir arada önbellek eklentisi.
  • W3 Total Cache : Binlerce site tarafından güvenilen en iyi WordPress önbellek eklentilerinden biri. W3 Total Cache, inanılmaz performans ve daha hızlı yükleme süresi için birçok seçeneğe sahiptir.
  • WP Fastest Cache : Yeni başlayanlar için tavsiye edilen, kullanımı çok kolay bir önbellek eklentisi.

Önbellekleme, sayfa yükleme sürenizi önemli ölçüde artıracaktır, bu nedenle WordPress web sitenizde kullanılması önerilir.

LightWeight WordPress Temalarını Seçin

Birçok ticari WordPress teması, büyük video arka planları, JavaScript efektleri ve benzeri ile görsel olarak akılda kalıcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak insanlar web sitelerini ziyaret etmiyorlar çünkü iyi görünüyorlar, aradıkları bilgileri içerdikleri için onları ziyaret ediyorlar. Öte yandan, HTTP istekleri açısından görsel özellikler talep edilebilir.

Bu yüzden ziyaretçiler için gerçekten kullanışlı olmayan özelliklerle şişirilmiş temalar yerine temiz, hızlı ve hafif WordPress temaları kullanmanızı tavsiye ederim.

Astra WordPress Teması

Astra , WebDevBlog dahil olmak üzere birçok sitede kullandığım ücretsiz bir temadır. Modern, hızlı ve kolayca özelleştirilebilir. Premium bir versiyon da mevcuttur ve yüzlerce özelleştirilebilir önceden hazırlanmış mizanpajın yanı sıra çok daha fazla seçenek sunar.

Alternatif arayanlar için Divi by Elegant Themes, yükleme süresi ve kullanım kolaylığı açısından da mükemmel bir seçimdir.

Kullandığınız Eklenti Miktarını Sınırlayın

Eklentiler, WordPress’in işlevselliğini genişleten kod parçalarıdır. Bazı eklentilerin kesin olması gerekirken, WordPress sitenizde kaç eklenti kullandığınıza dikkat etmek akıllıca olacaktır.

Çoğu eklentinin, sitenizi yüklerken HTTP isteklerinin sayısını artıran özel CSS ve JavaScript dosyaları yüklemesi gerekir. Bu, birkaç aktif eklentiyle ilgili bir sorun olmasa da, çok fazla WordPress eklentisi kullanmak, yük hızını ortalamadan daha yavaş hale getirebilir.

Tembel Resimlerinizi Yükleyin

Yukarıda gösterildiği gibi, resimler bir web sayfasının toplam ağırlığının büyük bir bölümünü temsil eder. Tembel yükleme adı verilen bir teknik kullanarak, görüntüleri yalnızca ziyaretçi tarafından görülebildiğinde yüklemek, böylece HTTP isteklerinin sayısını azaltmak ve sayfa yükleme süresini iyileştirmek mümkündür.

WordPress için en sevdiğim tembel yükleme eklentisi WP Rocket tarafından Lazy Load . JQuery gibi hiçbir JavaScript kitaplığı kullanılmaz ve komut dosyası ağırlığı 10 KB’tan azdır.

Tarayıcı Önbelleğinden Kaldıraç

Bir web tarayıcısı bir web sayfasını görüntülediğinde, resimler, CSS dosyaları, JavaScript ve diğer kaynaklar gibi birkaç şey yüklemesi gerekir.

Tarayıcı önbelleğe almanın kullanılması, tarayıcılara web sayfası dosyalarını yerel bilgisayarda depolamasını söyler, böylece ziyaretçi sitenizi tekrar ziyaret ettiğinde dosyalara daha hızlı yeniden erişilebilir.

.htaccessDosyayı kullanarak, tarayıcılara web sitesi kaynaklarının nasıl ele alınması gerektiğini bildirmek mümkündür. Tarayıcı önbelleğinden yararlanmak için aşağıdakileri .htaccessdosyanızın üstüne yapıştırın . .htaccessDosyanızı düzenlemeden önce her zaman yedeklemeyi unutmayın .

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"
</IfModule>

Bu, sona eren Üstbilgiler’i resimler, CSS, JavaScript vb. Statik dosyalara ekler.

Dış Varlıkların Kullanımını En Aza İndir

Harici varlıklar genellikle web sitenizi harici JavaScript ve / veya CSS dosyaları istemeye zorladığı için yavaş yükleme sürelerinden sorumludur.

Gömülü YouTube videoları son derece popülerdir, ancak sitenizi yavaşlatmada rol oynarlar. Bu nedenle, web sitenize çok fazla harici öğe (YouTube videoları, Canlı Sohbet hizmetleri vb.) Eklememeye dikkat edin.

Harici Komut Dosyalarına Sona Erme Başlıkları Ekleme

Daha önce gösterildiği gibi, Staires dosyalarına Geçerlilik Başlıkları eklemek, ziyaretçinin tarayıcısının bu öğeleri gelecekte daha hızlı erişmek için yerel olarak depolamasına olanak tanır.

Ancak, Google Analytics gibi harici öğeler kullanırken, .htaccessdosyayı kullanarak Expires Üstbilgileri eklemek mümkün değildir .

Sona Eren Üstbilgi Ekle

Neyse ki, CatsWhoCode, harici komut dosyalarına süre sonu başlıklarını nasıl ekleyebileceğinizi gösteren kullanışlı bir kılavuza sahiptir .

WordPress Emojilerini Devre Dışı Bırak

Emojiler, 2015 yılında WordPress 4.2’nin piyasaya sürülmesiyle tanıtıldı. Ne yazık ki, WordPress emojileri, toplam sayfa yükleme süresine ek olan ve WordPress sitenizi yavaşlatan ekstra bir HTTP isteği oluşturuyor.

WordPress web sitenizde emoji kullanmazsanız, bunları kaldırmak site hızınızı ve performansınızı artıracaktır. Bunu yapmak kolaydır: WordPress kontrol panelinize giriş yapın ve Ayarlar / Yazma’ya gidin. Bu kutunun işaretini kaldırmanız yeterlidir:

WordPress'te Emojileri Devre Dışı Bırakma

Related posts

1 Yorum

  1. Ataköy Bayan

    Kesinlikle çok yararlı bir makale olmuş. Elinize sağlık, söylediğiniz tüm önerileri kullandım diyebilirim.

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *