DAVET KODU İLE KAYIT OLANLAR İÇİN GEÇERLİDİR.

Web Tasarım İçin Gerekli Olan Temel Yazılımları Yüklemek

Bir önceki dersimiz : Web Tasarım’a Başlarken

Gelen temel yazılım yükleme , size basit bir web geliştirme yapmak gerekir ve nasıl bunları düzgün takın hangi araçları göstereceğiz.

Profesyoneller hangi araçları kullanıyor?

  • Bir bilgisayar . Belki bu bazı insanlar için açıktır, ancak bazılarınız bu makaleyi telefonunuzda veya bir kütüphane bilgisayarında okuyorsunuz. Ciddi web geliştirme için, Windows, macOS veya Linux çalıştıran bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara yatırım yapmak daha iyidir.
  • Bir metin editörü yazma koduna. Bu bir metin editörü olabilir (örneğin  Visual Studio Kod ,  Notepad ++ ,  Sublime text ,  Atom , GNU Emacs veya  VIM ) veya melez bir editör (örneğin Dreamweaver veya WebStorm ). Office belge düzenleyicileri, web tarayıcıları tarafından kullanılan oluşturma motorlarına müdahale eden gizli öğelere güvendikleri için bu kullanıma uygun değildir.
  • Web tarayıcıları , kodu test etmek için. Şu anda en çok kullanılan tarayıcılar Firefox , Chrome , Opera , Safari , Internet Explorer  ve  Microsoft Edge’dir . Ayrıca, sitenizin mobil cihazlarda ve hedef kitlenizin hala kullanıyor olabileceği eski tarayıcılarda (IE 8-10 gibi) nasıl performans gösterdiğini test etmelisiniz. Metin tabanlı bir terminal web tarayıcısı Lynx , sitenizin nasıl olduğunu görmek için harikadır. görme engelli kullanıcılar tarafından deneyimlenmiştir.
  • Web sayfalarınız için görüntü veya grafik oluşturmak üzere GIMP , Paint.NET , Photoshop veya XD gibi bir grafik düzenleyici .
  • Sunuculardaki dosyaları yönetmek, bir ekiple bir projede işbirliği yapmak, kod ve varlıkları paylaşmak ve çakışmaları düzenlemekten kaçınmak için bir sürüm kontrol sistemi . Şu anda  Git , GitHub  veya GitLab  barındırma hizmeti ile birlikte en popüler sürüm kontrol sistemidir .
  • Sunuculardaki dosyaları yönetmek için eski web barındırma hesaplarında kullanılan bir FTP programı ( Git  giderek bu amaçla FTP’nin yerini almaktadır). Cyberduck , Fetch  ve FileZilla gibi birçok (S) FTP programı vardır .
  •  Kodu küçültme ve testleri çalıştırma gibi tekrarlayan görevleri otomatik olarak gerçekleştirmek için Grunt veya Gulp  gibi bir otomasyon sistemi .
  • Ortak işlevsellik yazma işlemini hızlandırmak için şablonlar, kütüphaneler, çerçeveler vb.
  • Ayrıca daha fazla araç!

Şu an hangi araçlara ihtiyacım var?

Bu korkutucu bir listeye benziyor, ancak neyse ki, bunların çoğuyla ilgili hiçbir şey bilmeden web geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu yazıda, sizi sadece minimum bir metin düzenleyicisi ve bazı modern web tarayıcıları ile ayarlayacağız.

Metin düzenleyici yükleme

Muhtemelen bilgisayarınızda zaten temel bir metin düzenleyiciniz var. Varsayılan olarak Windows Not Defteri içerir ve macOS TextEdit ile birlikte gelir . Linux dağıtımları değişiklik gösterir; Ubuntu varsayılan olarak gedit ile birlikte gelir  .

Web geliştirme için muhtemelen Not Defteri veya TextEdit’ten daha iyisini yapabilirsiniz. Canlı bir önizleme ve kod ipuçları sunan ücretsiz bir editör olan Visual Studio Code ile başlamanızı öneririz .

Modern web tarayıcılarını yükleme

Şimdilik, kodumuzu test etmek için birkaç masaüstü web tarayıcısı kuracağız. Aşağıdan işletim sisteminizi seçin ve favori tarayıcılarınız için yükleyicileri indirmek için ilgili bağlantıları tıklayın:

Devam etmeden önce bu tarayıcılardan en az ikisini yüklemeli ve test için hazır hale getirmelisiniz.

Internet Explorer bazı modern web özellikleriyle uyumlu değildir ve projenizi çalıştıramayabilir.

Bir Önceki Dersimiz : Web Tasarım’a Başlarken

Bir Sonraki Dersimiz : Web siteniz nasıl görünecek? 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu