VK Nedir? VK Hakkında Bilinmeyenler

Facebook’un güzel bir alternatifi olan VK daha çok Rus ve eski Demirperde ülkelerindeki insanlar tarafından kullanılan bir sosyal medya sitesi. Facebook gibi artık herkes tarafından kullanılan bir sosyal medya sitesi dışında, VK gibi bir alternatif sosyal medya sitesine neden üye olunması gerektiği sorusuna en güzel yanıt VK’nın Facebook’ta olmayan pek çok özelliği sahip olmasıdır. VK’nın açılımı VKontakte’dir.

Eylül 2006’da kurulan VK kısa sürede önemli bir kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Eylül 2012’de sitenin üye sayısı 140 milyon sayısına ulaşmıştır. Sitenin kurucusu Pavel Durov’dur ve VK’nın %12 hissesi kendisine aittir. Diğer hissedar ise herkesin bildiği mail sitesi Mail.Ru Group’tur. Kesin olarak bilinmemekle birlikte %33 civarında hissenin de Mail.Ru’ya ait olduğu düşünülmektedir.

VK üzerinde sahte hesap açmak neredeyse imkânsız. Bunun sebebi ise dünyanın neresinde olursanız olun kayıt işlemi sırasında sizden cep telefonu numaranızın istenmesi. Cep telefonunuza bir kod gönderilerek bu kodu kayıt sırasında ekrana yazarak kaydolma işlemini tamamlıyorsunuz. Elbette birden fazla cep telefonu hattı olanlar birden fazla hesaba sahip olabiliyorlar. Bununla birlikte eğer VPN üzerinden VK’ya giriş yapmak isterseniz site bunu anlıyor ve önceden belirlediğiniz güvenlik sorularını size soruyor. Bu uygulamalar insanda gerçekten bir güven duygusu uyandırıyor.

VK üye olurken işi bu kadar sıkı tuttuğundan dolayı üye olduktan sonra kullanıcıyı çok fazla sıkmıyor. VK üzerinde herkes her türlü paylaşımı yapma konusunda özgür. Site içerisinde bir sansür mekanizması yok. Ancak sahte hesabınız olmadığı ve kimliğinizin açıkça ortada olmasından dolayı ister istemez paylaşımlarınıza dikkat ediyorsunuz. Bununla birlikte sitenin üyelerinin çoğunluğu Rusya ve Rusça konuşulan ülkelerden oldukları için Rusça olan paylaşımlara sıklıkla denk geliyorsunuz.

Kesintisiz Müzik Keyfi

VK’yı Facebook’tan ayıran önemli özelliklerden bir tanesi de sitenin kendi içinde bir playlist özelliğinin olması. Siteye mp3 olarak şarkı yüklemek mümkün. Sizin yüklediğiniz ya da daha önce yüklenmiş şarkılardan kendinize bir playlist yaratabiliyor ve siteyi gezerken bu playlisti dinleyebiliyorsunuz. Sayfa değiştirseniz dahi müzik çalmaya devam ediyor. Bir diğer güzel özellik ise mp3 dosyasını VK üzerine kim yüklemişse onun adının bu mp3’ün her paylaşıldığında görüntülenmesi. Facebook üzerinde yapılan bir paylaşım bir başka kişi tarafından paylaşılırsa ilk paylaşan eğer bir profil ise bu isim kayboluyor ve en son paylaşım yapanın adı görünüyor. Ancak VK’da yaptığınız bir paylaşım ya da eklediğiniz bir dosya ne kadar paylaşılırsa paylaşılsın ismini paylaşımın yanında kalmaya devam ediyor.

VK’nın elbette Facebook kadar kullanıcısı yok. Ancak Facebook’a rağmen ayakta kalması ve yavaş yavaş büyümeye devam etmesi taktir edilmesi gereken bir durum. VK sitesinin görünüşü de Facebook’a benziyor. Mavi ve beyaz içerikli olan sitede en çok ilgi çeken çok daha ferah bir arayüz. Gereksiz reklamlar bulunmayan VK’da yazılar içerisinde de kaybolmuyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu