Twitter Fleets Nedir? Twitter Hikaye Paylaşma!

Snapchat ile başlayan hikaye çılgınlığı, zamanla Instagram, WhatsApp ve Facebook gibi uygulamalarda da yer edinmişti. Yakın zamanda Twitter da bu özelliğe sahip uygulamalar arasında yer aldı ve hikaye çılgınlığına katıldı. Twitter Fleets olarak adlandırılan hikaye özelliği ve bu özellik ile ilgili bütün detaylar yazımızın devamında

Twitter Fleets Nedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere hikaye ya da sosyal medyada da kullanıldığı şekli ile story, Snapchat ile birlikte hayatımıza girdi. Daha sonra bu kadar tutulduğu görülen bu özellik, zamanla Instagram, WhatsApp, Facebook ve hatta Youtube gibi dev uygulamalarda yer aldı. Son olarak bu uygulamaların arasına Twitter da katıldı. Bunun üzerine kişiler “Twitter story özelliği nasıl kullanılır?”, “Twitter fleets nedir?” gibi sorular üzerine araştırma yaparak Twitter hikaye ekleme ile ilgili detayları araştırmaya koyuldular. Twitter fleets ile ilgili detaylar ise şu şekilde.

Öncelikle, paylaşılan hikayeler, Instagram, Snapchat, Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalarda da olduğu gibi 24 saat içerisinde silinecek. Yani kişiler, fleets üzerinden yaptıkları paylaşımların yalnızca 24 saat görünür olmasını sağlayabilecekler.

Fleets yani hikaye paylaşmak isteye kişiler, diğer platformlarda da olduğu gibi sol üst köşede yer alan + simgesi üzerine tıklayarak hikaye paylaşabilecekler. Bunu ise hem telefonlarında bulunan gönderiler ile hem de yeni çekecekleri fotoğraflar ile yapma imkanına sahipler. Yani güncel ve o an çekilmiş bir görsel ya da video paylaşma zorunlulukları bulunmuyor.

Doğrudan kendi galerilerinde yer alan görseller yerine twitter ana sayfasında gördükleri bir gönderiyi beğenen kişiler, gördükleri gönderileri de paylaşma imkanına sahip olacaklar. Bu sayede, yani Twitter Fleets sayesinde sürekli retweet yapıp profillerinde bir karmaşa yaratmaktan kurtulmuş olacaklar. Arkadaşlarının da görmesini istedikleri paylaşımı twitter fleets üzerinden paylaşma imkanı elde eden kişiler, profillerinde meydana gelmesi muhtemel olan yoğunluğu da bu şekilde ortadan kaldırmış olacaklar.

Twitter Fleets üzerinden paylaşım yapmak için yalnızca fotoğraf ya da video paylaşmak şartı yoktur. Tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi, Twitter hikaye ekleme kısmında da yazı / metin paylaşma imkanı vardır. Kişilerin bu yönde paylaşım gerçekleştirmeleri de mümkündür.

Twitter hikaye ekleme özelliğini kullanarak hikaye paylaşan kişilerin, hikayelerine kimlerin baktığını görme imkanları vardır. İstenmeyen kişilere hikayelerin gizlenmesi imkanı da söz konusudur. Profili herkese açık olan kişilerin, özellikle hikayelerini gizlemedikleri kişiler haricinde, herkese görülebilir hikayeler paylaştıklarını bilmeleri gereklidir. Bunu yalnızca kişilerine yönelik paylaşmak isteyen kişilerin ise profil gizliliğini kapatmaları, profillerini yalnızca takipçilerine görülebilir yapmaları yeterlidir.

Arkadaşlarının hikayelerini izlemek isteyen kişilerin, twitter fleets ile hikayelere ulaşmaları mümkündür. Bunun için ize Twitter hikaye ekleme özelliğinin bulunduğu yere, yani twitter ana sayfasına gidip en üst kısımda yer alan yuvarlak görsellere tıklamak yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu