Twitch İzleyici, Takipçi ve Abone Sayısı Nasıl Arttırılır?

Twitch dünyanın her ülkesinden profesyonel oyuncu ve izleyicilerin takip ettiği canlı yayın platformudur. Bu platformun temel işlevi başta e-sporcular gibi turnuva oyuncuları olmak üzere bir yeteneği veya ekran yüzü olan herkesin canlı yayın yapmasını sağlayarak etkileşim yaratmaktır. Twitch için kısaca oyuncuların sosyal medyası diyebiliriz. Çünkü bu sitede yayıncıyla yazışabilir ve ona maddi olarak destekte bulunabilirsiniz. Her yayıncının beklentisi ise daha fazla izleyici tarafından izlenmek ve haliyle abone ve takipçi sayılarını arttırmaktır. Her yayıncı yayınlarında ciddi emek gösterir ve bunun karşılığı olarak para kazanmak ister. Bunun için öncelikle twitch izleyici sayınızı arttırmalısınız. Ardından takipçi ve abone sayınız da zamanla artacaktır. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Twitch İzleyici Sayısı Nasıl Arttırılır?

Twitch’de öne çıkarılmak, daha fazla kişi tarafından takip edilmek ve konuşulmak için aşağıda vereceğimiz taktiklerden önce yapmanız gereken en önemli şey istikrarlı yayın yapmaktır. Sabırla yayınlarına devam eden bütün yayıncılar bir şekilde kitlelerini edindi ve şu anda düzenli olarak para kazanıyorlar. Birçok twitch yayıncısı asıl işini bırakarak yayıncılığı meslek edinmiş durumda yani evini bu şekilde geçindiriyor. Siz de onlardan biri olmak isterseniz o halde yapmanız gereken izleyicim az demeden inatla yayınlarınızı sürdürmektir. Zamanla daha çok tanınacak ve izlenmeye başlayacaksınız.

İzleyicilerle Etkileşim İçinde Olun

Twitch izleyicinizi kısa sürede arttırmak istiyorsanız sizi takip eden kişilerle daima etkileşimde olun. Etkileşimden kastettiğimiz şey yayın başlığının çarpıcı bir başlık olarak belirlenmesi, izleyicilerin sorduğu sorulara kısa sürede yanıt verilmesi, yayın delay yani gecikme süresinin fazla uzatılmaması ve kanalınızı takibe alanlara teşekkür etmenizdir. Bu tür incelikle izleyicilerin aktif bir kanalda olduklarını gösterir ve sizi daha çok izleyip ardından abone olmalarına olanak sağlar. Bu nedenle sık sık kafanızı çevirip twitch yayın panelinden yorumları kontrol edin ve chatinizin durumunu kontrol altında tutun. Eğer çok fazla soruyla karşılaşıyorsanız kendinize muhabbeti yönetecek moderatörler atıyabilirsiniz.

Çekilişler Düzenleyerek İzleyiciyi Ödüllendirin

Kanalınızın abonelerine özel veya izleyen herkese açık çekilişler ve turnuvalar düzenleyerek kanalınızda etkileşimi arttırabilirsiniz. İnsanlar ödül kazanmak için daha fazla çaba gösterecekleri için sosyal medya hesaplarınızı da bu şekilde kısa sürede büyütebilirsiniz. Çekiliş ve turnuvalarda izleyicilerin o kanala aidiyetleri artacağı için uzun vadede takipçi ve abone sayınız artacaktır. Ödül olarak Steam hediye kodları, oyun keyleri, oyun içi hediyeler ve klavye, fare, kulaklık, mousepad gibi oyuncu ekipmanların dağıtabilirsiniz. Eğer bu ekipmanlar için yeterli bütçeye sahip değilseniz o halde sponsorluklar aracılığıyla ürün temin etmeyi deneyebilirsiniz.

Kanal Bilgilerinizi Eksiksiz Şekilde Doldurun

Kanalınıza gelen bir twitch izleyicisi ilk olarak profil sekmenizi açarak sizin hakkınızda bilgi edinmek isteyecektir. Büyük yayın kanallarına baktığınız zaman tamamının profil bilgilerinin dolu olduğunu görürsünüz. Bu nedenle sisteminizin bileşenleri, kişisel özellikleriniz ve özgeçmişiniz, oynadığınız oyunlar, iletişim bilgileri, sosyal medya bağlantıları, size bağış yapanların listesi, varsa turnuva gibi büyük organizasyon başarıları dahil izleyicilerin merak edebileceği her şeyi buraya yazın. Kendinize özel tasarımlar yaptırarak kanalı daha da özelleştirin. Bunların tümü bu kanal canlı bir kanaldır izlenimi vermek içindir.

Twitch İzleyici Kitlesi Pro. Oyunculuk İster

PUBG, Fornite, Apex Legends, GTA 5, LoL, Dota, Overwatch, CS:GO gibi oyunlar Türk izleyiciler tarafından en çok izlenen oyunlardır. Bu oyunlardan bir veya birkaçını profesyonel seviyede oynamak ve başarılı maçlar çıkarmak izleyicinin seyir zevkini arttıracaktır. Sonuçta sizi izleyenler o oyunu sadece oynuyorsunuz diye değil, onlara keyifli dakikalar yaşatmanız ve bir şeyler öğretmeniz için izlemektedir. Özellikle PUBG gibi FPS oyunlarını iyi oynamanız rakipleriniz arasından kısa sürede sıyrılmanızı sağlayacaktır. Bunun en iyi örnekleri Mithrain, 10000DAYS kanallarıdır.

Bu oyunlarda başarılı olursanız Twitch’de yaşadığınız en iyi anları derleyerek video serileri oluşturabilir ve youtube kanalınıza yükleyebilirsiniz. Yani her iki platformda da yükselmeniz pek ala mümkün. Twitch’den çok daha fazla ziyaretçi barındırdığı için Youtube’yi Twitch kanalınızı ve kitletinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Her iki sosyal medya sitesi de para kazanmaya olanak vermektedir. Ancak youtube’da henüz abonelik ve bağış sistemi bulunmuyor.

Ekipman ve İnternet Gücünüzü Arttırın

Bilgisayar donanımınız, kulaklık, kamera, monitör, mouse, klavye gibi ekipmanlar daha iyi oyun performansı sergilemeniz için size yardımcı olacaktır. İyi bir oyuncu kulaklığı rakiplerinizin ayak seslerini duymanızı kolaylaştırır. İyi bir kamera ise canlı yayın yaparken izleyenlerin daha kaliteli görüntü elde etmelerini sağlar. Tüm bu ekipmanları bağışlarla ve aboneliklerle satın alabilirsiniz.

İnternet bağlantısı ise twitch canlı yayınlarını kaliteli hale getiren en önemli etken. Bir yayında donma, duraklama veya tamamen kesilme gibi problemler sık sık yaşanıyorsa bu takipçi sayınızı olumsuz etkiler ve anlık twitch izleyici sayınız düşer. Bu tür kötü durumlarla karşılaşmamak adına upload değeri yüksek ve istikrarlı çalışan bir altyapıya sahip olmalısınız.

Sizlerle birlikte twitch izleyici, takipçi ve abone sayısı nasıl arttırılır bundan bahsettik. Hiçbir hile veya programla izleyici kasmanıza gerek kalmadan tamamen doğal yöntemlerle kanalınızı daha popüler hale getirmeniz mümkün. İyi yayınlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu