Telegram’da Nasıl Test Oluşturulur?

Anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, WhatsApp ve benzeri uygulamaların sahip olmadığı test türü anket özelliğini Ocak ayında duyurmuştu.

Anketler 2.0 ile tüm grup üyelerinin katılabileceği ve gerçek zamanlı olarak oy verebileceği yeni anket türüne test özeliği de eklendi.

Bu rehberde, özellikle evde kaldığımız ve uzaktan eğitimin yaygınlaşmaya çalıştığı son günlerde Telegram’da nasıl test oluşturulacağından bahsedeceğiz.

Tek Sorulu Test Oluşturma

Sadece tek bir soru sormak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit ve tabiki aşağıda listeli:

  • Göndermek istediğiniz sohbette girin.
  • Dosya (ataç) ikonuna tıklayın.
  • Anket seçeneğini seçin.
  • Soru ve cevaplarını yazın.
  • Alttaki seçeneklerden “Test” modunu seçin.
  • Son olarak tabii ki gönderin.

Birden Fazla Sorulu Test Oluşturma

Sadece tek soru değil, birden fazla sorulu test yani bir çeşit sınav yapmak istiyorsanız; hiç endişelenmeyin. Yapmanız gereken şey sadece Telegram’ın oluşturduğu resmi Quiz Bot’u kullanmak.

Quiz Bot’u kullanmak için aşağıdaki adımlar izleyin:

telegram türkçe - trtelegram
  • @QuizBot’a gidin ve botu başlatın.
  • /newquiz komutuna tıklayın.
  • Testinize bir isim yazın, mesela “10. Sınıf Coğrafya Sınavı”.
  • Testinize bir açıklama yazın, mesela “Bu test, uzaktan eğitime özel olarak hazırlanmış resmi bir sınavdır”, ya da /skip komutuna tıklayarak bu adımı atlayın.

Hatırlatma: Bu bot, anonim anketler oluşturamaz. Gruptaki kullanıcılar, diğer üyelerin oylarını görebilir.

Evet, yukarıdaki adımları yaptıysanız son aşamaya geldiniz demektir. Şimdi yapmanız gereken “Create a question” butonuna tıklayarak dosya ikonundaki anket bölümünden testleri göndermek – yani en eğlenceli kısım.

telegram türkçe - trtelegram

Soruyu gönderdikten sonra hatalı gönderdiyseniz /undo komutuyla yeniden gönderebilir, “Create a question” butonu ile sonraki soruyu gönderebilir ya da /done komutuyla bitirebilirsiniz. Test oluşturmayı /done komutuyla bitirdikten sonra sizden her soru için bir süre belirlemenizi ister.

telegram türkçe - trtelegram

Süreyi seçtikten sonra sorular ve cevaplar karıştırılsın mı diye sorar, yani yerlerinin aynı kalıp kalmayacağını sorar. Burada “Yes (Evet)” ya da “No (Hayır)” seçeneklerinden birini seçin.

telegram türkçe - trtelegram

Ve testiniz ya da sınavınız hazır, artık hangi tabiri kullanırsanız. “Share quiz” butonuna tıkladıktan sonra alıcı kişiyi ya da grubu seçmeniz yeterli.

telegram türkçe - trtelegram

Test Sonuçlarını Görüntüleme

Yaptığınız testin sonuçlarını tabii ki görmek istersiniz. Bunun için bota /quizzes komutunu gönderin ve testinizin hemen altındaki /view_******** komutuna tıkladıktan sonra da “Quiz stats” butonuna tıklayın.

telegram türkçe - trtelegram

Evet bir rehberin daha sonuna geldik, umarız faydalı olmuştur. Bir sonraki rehberde görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu