Spotify ‘ da Hikayeler Özelliğine Kavuşuyor

Öncelikle Snapchat ile başlayan “Hikayeler” özelliği zamanla çoğu sosyal medya platformlarına yayıldı. Bu popüleriteye son katılan ise Spotify oldu. Şu an için yalnızca bir sosyal medya fenomeninin kullanabildiği özellik, ilerleyen zamanlarda tüm Spotify aboneleri tarafından aktif olarak kullanılacak. 

Dünyanın en çok kullanılan çevrimiçi müzik platformu olan Spotify, bugün milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Kullanıcılar, Spotify aracılığı ile istedikleri bütün müziklere ulaşabiliyorlar. Hatta bu müzikleri cihaz hafızasına indirerek internetsiz bir şekilde de dinleyebiliyorlar. Spotify, bugüne kadar fazlasıyla işlevsel bir yapıya sahipti ve son derece sade bir tasarım barındırıyordu. Fakat Spotify, ilerleyen dönemlerde sosyal medya platformlarının en popüler özelliklerinden bir tanesine sahip olacak gibi görünüyor. 

Spotify’ın söz konusu olan yeni edineceği özellik, öncelikli olarak “Snapchat” tarafından kullanıcılara sunulan ve sonrasında diğer platformların özelliği kopyalayıp, Snapchat’i adeta bitirdikleri hikaye özelliği. Bu özellik sayesinde de Spotify kullanıcıları, müzik uygulamasında da hikaye oluşturarak paylaşabilecekler. Paylaşılan bu hikayeler, kullanıcıların çalma listelerini tanıtmalarına yardımcı olacak.

Spotify’ın hikaye özelliği, şu an için sadece tek bir kullanıcı tarafından deneyimlenebiliyor. Bu kişi, 2.33 milyon YouTube abonesi olan Summer Mckeen isimli bir sosyal medya fenomeni. Mckeen’in paylaştığı Spotify’ın ilk hikayeleri, Mckeen tarafından oluşturulan bir çalma listesinin tanıtımı olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medya fenomeni hikayelerde hem kendi görüntüsünü paylaşabiliyor hem de çalma listesindeki kliplerden sahneler verebiliyor.

Spotify’ın hikayeler özelliği, çalma listelerine girildiği zaman diğer platformlardan aşina olunan dairesel bir tasarımın içerisinde bulunuyor. Bu dairesel alana dokunulduğu zaman diğer platformlarda olduğu gibi hikayeleri görüntüleyebiliyorsunuz. 

Spotify’ın hikayeler özelliği böyle görünüyor

Spotify

Spotify, yeni özelliğiyle ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda hem bu özellik ile ilgili olarak hem de neden bu özelliğin sadece Summer Mckeen tarafından kullanıldığını açıklayan Spotify, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye taşımak için çalışmaları sürdürdüklerini vurguladı. 

Yetkili isimlerin yaptığı açıklamalara göre platforma eklenecek olan hikayeler özelliği, Spotify kullanıcılarının yeni keşifler yapmaları adına aracı görevini üstlenecek. Böylelikle kullanıcılar, önem verdikleri isimlerin tavsiyelerine ulaşabilecek ve dinledikleri şarkılara daha kolay ulaşım sağlayabilecekler. Mckeen isimli fenomenin bu deneyim için tercih edilmesinin altında yatan sebep ise 126.455 takipçiye sahip olması olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu