Sitenin Trafiğini Arttırma ve SEO’ya Etkisi Bakımından Markalaşma

Markalaşma ve Sitenin Trafiğini Arttırma

Marka sorgularınıza ne kadar dikkat ediyorsunuz?

Markanıza dair nasıl SEO çalışmaları yapıyorsunuz?

Google markalarla ne kadar ilgilidir?

İşte dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından birisine bu yazımızda değineceğiz. Gerçekten çok önemli ipuçlarını bu yazımızda göreceksiniz. Marka ile SEO arasındaki ilişkiye farklı bir açıdan size sunmaya çalıştığımız bu yazıdaki önerileri uygulayın ve sonuçlarını siz de gözünüzle görün.

İnternetin bilgi çöplüğü haline geldiği günümüzde, Google’ın bilgi içeriği ile markaları birlikte değerlendirdiğini Google’ın CEO’su Eric Schmidt ifade/ima etmişti.

Bu aslında şu anlama geliyor, orta-uzun vadede ilgi çekici ve doyurucu içerik yayınlamak kadar bir marka haline gelmeye de çalışmalısınız. Google’a baktığınızda, arama sonuçlarına büyük markaların hakim olduğunu açıkça görebilirsiniz. Elbette bu markaların çok fazla içerikleri ve trafikleri var. Ama bu aynı zamanda marka değerlerinden dekaynaklanıyor.

GÜVENİLİR VE BİLİNİR OLMAK SEO’YA HİZMET EDER

Her internet sorgusu karşılığında kullanıcıların öncelikli tercihi daha güvendikleri markaların sitelerine tıklamak oluyor. İşte bu tıklamalar kullanıcıların bir markayı diğerlerinden daha çok tercih ettiğine dair Google’a bir sinyal gönderiyor. Bu sinyal ise sıralamalara etki eden önemli faktörlerden birisi olarak öne çıkıyor.

Yani Google markaları seviyor!

MARKA OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Ne kadar iyi bir pazarlamacı veya SEO uzmanı olursanız olun, bir marka oluşturmak gerçekten zor bir iştir, ciddi emek ister, zaman alır, ciddi maliyetleri vardır.

Peki marka değeri kazanmak için neler yapabiliriz?

Sizinle veya konunuzla ilgilenecek ünlüler, fenomenler bulun. Markanızı mentionyaparak paylaşım yapmalarını sağlayın. Örneğin bunu, o ünlünün, fenomenin yaptığı bir paylaşıma orijinal bir cevap vererek yapabilirsiniz. Doğrudan sizi mention’layarak bir paylaşım yaptırabilirseniz ne ala! Bu şekilde insanların markanızı bu da kim veya ne diye merak etmelerini ve arama yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Markalaşma

Eğer bu ünlüler sizin hakkınızda konuşurlarsa, bunun oluşturacağı etki ile potansiyel bir kitle/takipçi kazanırsınız, birçok anahtar kelimede markanızla ön plana çıkabilirsiniz ve en azından Google’da marka aramalarınızı önemli seviyede arttırabilirsiniz. Ayrıca bu etkileşim gazete ve haber sitelerinin de sizin hakkınızda konuşmasına neden olabilir; arama sonuçlarındaki tıklama oranınızı, site trafiğinizi önemli seviye arttırabilirsiniz.

?

Denemeye değmez mi?  

Burada önemli olan bir husus, bunun gibi hamleleri uzun vadeli olarak planlamaktır. Böyle Google markanıza olan ilgiyi, geçici bir heves olarak görmez ve kalıcı bir faydasağlarsınız. Yani popülerlik kısa vadeli çıkışlar değildir, uzun vadeli bir olgudur!

KONFERANSLARDA KONUŞUN

Konferanslarda her konuştuğunuzdamarka sorgularınızda bir artış göreceksiniz. Her konuşma size ortalama 110 ila 180 ekstra marka sorgusu getirecektir.

Konuşma yaptığınız konferansın videosu, sizi davet eden kurum tarafından youtube gibi video mecralarına yükleniyorsa, hatta sosyal medyada etkinlik şeklinde davet yapılıyor, videonun yayınlanması da söz konusu oluyorsa daha da fazla marka sorgusu göreceksiniz.

KİTAP YAZIN VEYA BİR KİTABIN ORTAK YAZARI OLUN

Bu, isminizi markalaştırmanın harika bir yoludur; ancak bir kitap yayınlamak daha fazla marka sorgusu almak için de iyi bir yoldur. Kitabınızın içinde markanıza da sık sık atıfta bulunabilirsiniz.

GOOGLE REKLAMLARI İLE BİLİNİRLİĞİNİZ ARTTIRIN

Özellikle Google Görüntülü ReklamlarVideo Reklamları ile çok iyi seçilmiş ve daraltılmış hedef kitlenize markanızı tanıtın. Google markalaşma sürecinin en ucuz yollarından birisidir. Görüntülü reklamlar tıklama üzerinden size maliyet çıkaracağı için, milyonlarca kişiye çok düşük maliyetle kendinizi tanıtabilirsiniz.

SONUÇ

Markalaşma süreci para kaybı gibi görünebilir, ama gerçekte uzun vadeli harika bir yatırımdır. Markalar TV reklamları yayınladıklarında, kullanıcıların tıklama başına maliyeti (TBM) yaklaşık %20 oranında azalır. Çünkü kullanıcılar her yerde markanızı görüyorlar ve markanıza aşina olmuş kişiler, markanızın çıktığı sonuca tıklama yapmaya daha isteklidir. Bu aslında satışlarınızın da artması anlamına gelmektedir. 8 adımda biten satın alma süreci, markalaşmanın neticesi olarak 3 adıma düşürmüş ve sitenizin direct trafik oranını arttırmış olacaksınız.BENZER:  Google AdWords (Ads) Kalite Puanınızı Nasıl Artırırsınız?

Markalaşma ve Satın Alma

Markalaşmanın elbette söylediklerimden çok daha fazla yolu ve yöntemi var. Bununla ilgili birçok bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Benim burada vurgulamak istediğim şey, markalaşmanın SEO ile ilişkisidir. Daha doğrusu SEO çalışmaları ile elde edilmek istenene sonuçlara benzer sonuçlar vermesi bakımından önemidir.

Evet güçlü bir marka oluşturmak, markalı olmayan sıralamanızı önemli ölçüde artıracak, uzun vadede kalıcı sonuçlar elde etmeniz sağlayacaktır.

Peki sizler ne dersiniz bu konuya?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu