DAVET KODU İLE KAYIT OLANLAR İÇİN GEÇERLİDİR.

Instagram SEO nedir ve nasıl Yapılır?

Instagram, dijital pazarlama alanında kullanılabilecek güçlü platformlardan birisidir. Bu nedenle Instagram hesaplarının optimize edilerek görünürlüğünün arttırılması önem arz etmektedir. Ancak Instagram hesaplarını arama motorlarına optimize etmek kolay olmamaktadır. Bunun temelinde Instagram platformunda resimlerinizde indexleme işleminin yapılmamasıdır. Profiller indexlenebilir ancak resimler indexlenemez. Şimdi Instagram platformunda SEO işlemleri nasıl yapılır, bundan bahsedelim.

1) Hesabınızı Herkese Açık Şekilde Ayarlayın

Instagram hesabı ilk açıldığı sırada herkese açık şeklinde ayarlanmaktadır. Yani paylaşımlarınız herkes tarafından görülebilir. Bu istenilen bir durumdur. Yine de gizlilik ayarlarını kontrol ederek gözden geçirmekte bir fayda bulunmaktadır. Varsa bir sorun, bu ayarları gerektiği şekilde düzelterek görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

2) Sosyal Profil Şeması Oluşturun

Google, schema.org kullanarak profillerin size ait oluğunu göstermenize imkân tanımaktadır. Bu şekilde bir sosyal profil şeması oluşturabilirsiniz. Bilgi kartı alırsanız şirket bilgileriniz kartın hemen altına gösterilecektir. Bu da görünürlüğünüzü artırıcı başka bir unsur olacaktır.

3) En Önemli Anahtar Kelimeleri Instagram Adınızda Kullanın

Profil isminizde belirli bir anahtar kelimeyi kullanmak, hesabınızı görünür kılmanın en etkili yollarından birisidir. Örneğin A’nın dükkanı şeklinde değil de A’nın Kırtasiye Dükkanı şeklinde değişiklikler yapabilirsiniz. Böylelikle verdiğiniz hizmet konusunda daha detay verebilir, eklediğiniz anahtar kelimelerden de ziyaretçi toplayabilirsiniz.

4) Biyografinizi Özelleştirin, Anahtar Kelimeler İle Zenginleştirin

Profilinizde değişiklikler yaparken biyografinin de optimize edildiğinden emin olmak durumundasınız. Instagram biyografisine meta açıklamalar gibi 150 karakter sınırı getirilmiştir. Etiket kullanarak anahtar kelimelerinizi ekleyebilirsiniz. Bu etiketlerin tıklanabilir bağlantıları sayesinde daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Biyografiler, HTML olarak işlenmektedir. Dolayısıyla arama motorları tarafından da taranmaktadır. Bu nedenle etiketler haricinde birkaç kelime daha bulunması iyi olacaktır. Kim olduğunuzu ve ne hakkında paylaşım yaptığınızı net bir şekilde ifade etmek zorundasınız. Aynı zamanda sitenizin URL’sinin profilinizde ekli olduğuna emin olun.

5) Görsel Açıklamalarına Önem Verin

Bu açıklamaların daha çok başlık etiketi gibi görülmesi gerekmektedir. Görsel açıklamalarına önem vererek SEO açısından faydalı bir işlem gerçekleştirebilirsiniz. Açıklamaları anahtar kelimelerinizi içerek şekilde düzenleyin. Bu sayede görünürlüğünüz artış gösterecektir.

6) İnstagram Gönderilerinize Direkt Olarak Bağlanın

Instagram SEO açısından en önemli adımlardan birisidir. Instagram web uygulaması büyük ölçüde Javascript kodlarına gömülü bir şekilde oluşmaktadır. Bu da Google’ın bireysel gönderilerinize bağlı linkleri linkten saymaması anlamına gelmektedir. Bireysel gönderilerinizi tanıtma işlemini sadece Instagram profilinizi tanıtarak gerçekleştiremezsiniz. Arama sonuçlarında görünmek istiyorsanız, direkt olarak gönderiye gönderecek bağlantılar kullanmanız gerekmektedir. Unutmayın, Instagram SEO dostu bir platform değildir. Her ne kadar SEO dostu bir platform olmasa da bu ekstra adımları atarak görünürlüğünüzü arttırabilir, SEO açısından faydalı birkaç işlem yapabilirsiniz.

7) İnstagram İşletme Hesabını Seçin

Kişisel hesaplardan farklı olarak, İşletme hesapları kullanıcılara yayın sonrası performans ve takipçi artışı ile ilgili analizler sunar. İş kullanıcıları, geleneksel Instagram biyografisinden ayrı bir bölümde ofis konumuna ve çalışma saatlerine sahiptir. Instagram kullanıcılarının yüzde 80’i en az bir markayı takip ettiğinden Instagram, İşletme hesaplarının marka temsilcilerine Instagram doğrudan mesajı, e-posta veya SMS yoluyla bir mesaj gönderen bir iletişim düğmesi eklemesine izin veriyor. Bu, sosyal medya müşteri desteğini eskisinden çok daha kolay hale getirmektedir.

Basitçe söylemek gerekirse, Instagram Business hesabı, Instagram’da etkili bir sosyal medya varlığı oluşturma konusunda sosyal medya pazarlamacılarına daha fazla esneklik sağlar. Belki de en iyisidir çünkü mevcut Instagram hesapları sadece birkaç dokunuşla kolayca bir işletme hesabına geçebilmektedir. Siz de Instagram işletme hesabını seçerek görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. https://blog.hubspot.com/marketing/instagram-seo
  2. https://www.seondex.com/instagram-seo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu