DAVET KODU İLE KAYIT OLANLAR İÇİN GEÇERLİDİR.

Google Data Studio Nedir ?

Bir websitenin en doğru şekilde hareket etmesi, müşterilerine en hızlı şekilde ulaşabilmesi için metrikler oldukça hayati önem taşır. Birçok farklı analiz sonucunu değerlendirerek stratejinizi o yönde geliştirmek gerekir. AnalyticsSearch Console, Ads gibi birçok hizmeti bize sunan ve bunların içerisinde birçok hayati veriyi ölçmemizi sağlayan Google’ın, bu farklı platformlardaki tüm verileri tek bir yerde raporlayabilmemizi sağlayan bir aracı daha var: Data Studio. Google Data Studio; farklı veri kaynaklarını bir araya getirerek görselleştirmenizi ve raporlar oluşturmanızı, bu raporları ekip arkadaşlarınız ile paylaşabilmenizi sağlıyor.

Google Data Studio birçok farklı veri kaynağını içeri aktarabiliyor. Analytics, Ads, Search Console, Yotube Statistics gibi Googlearaçlarının verilerini aktarabileceğiniz gibi, AmazoneBayBing gibi kaynaklardan veri almanızı sağlayacak 3. taraf uygulama destekleri de sağlıyor. Bunların yanında isterseniz elinizdeki dataları manuel olarak da içeri aktarabilirsiniz.

Google Data Studio Nasıl Kullanılır?

Tüm Google uygulamalarında olduğu gibi, Data Studio da bir Google hesabı ile kolayca kullanılabiliyor. İlk olarak datastudio.google.com adresine girip bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Bu aşama birkaç dakika kadar sürecek. Daha sonra veri kaynakları ekleyerek raporlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Data Studio Veri Kaynağı Ekleme

Google Data Studio’ya veri kaynağı ekleme için, panelin sol menüsündeki veri kaynakları sekmesine gelip sağ alt köşedeki artıya tıklıyoruz. Daha sonra Google bize veri çekebileceğimiz tüm kaynakları gösteriyor. Bunlardan istediğimiz herhangi birini seçerek devam ediyoruz. Örneğin Analytics’i seçtik diyelim. İlk olarak bir erişim izin isteği soracak. İzni verdikten sonra ise hesabınızda olan mülkler karşınıza çıkacak. Data Studio’ya aktarmak istediğiniz mülkü seçerek sağ üstteki bağlan butonuna tıklıyoruz ve verilerimiz Data Studio’ya aktarılıyor. Bağlantı gerçekleştikten sonra karşınıza veri değişkenlerinin bir listesi çıkacak. Buradan bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Data Studio veri değişkenleri

Data Studio Rapor Oluşturma

Veri kaynaklarınızı içeri aktardıktan sonra artık rapor oluşturmaya başlayabilirsiniz. Raporlar sekmesinde artı butonuna basarak yeni bir rapor oluşturabilirsiniz. Rapor sayfası açıldığında ilk olarak sağ taraftan veri kaynağı seçmeniz gerekecek. Daha sonra ise raporunuzu düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Data Studio rapor oluşturma

Üst menüden istediğiniz herhangi bir özelliği rapora ekleyebilirsiniz. Örneğin zaman çizelgesi eklediniz diyelim, bu çizelgede hangi metriğin görünmesini istediğinizi sağ tarafta açılan menüden düzenleyebilirsiniz. İçeri aktardığınız veri kaynağının tüm değişkenlerini metrik menüsü altında seçenek olarak görebilirsiniz.

Oluşturduğunuz raporları bilgisayarınıza indirebilir, bir websitesine yerleştirebilir veya link olarak paylaşabilirsiniz. Bu sayede raporlarınızı ekip arkadaşlarınız ile etkileşimli bir şekilde düzenleyebilir veya inceleyebilirsiniz.

Raporların tasarım ve yerleşimini dilediğiniz şekilde yapabilirsiniz ancak isterseniz örnek şablonları da doğrudan kullanmanız mümkün. Örnek bir Data Studio raporunu hesabınız açıkken görüntülediğinizde kopyasını oluşturarak kendi profilinize aktarabilir ve istediğiniz veri kaynaklarını kullanarak yeniden düzenleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu