Google Arama Sonuçları Değişiyor İşte Google SEO İçin Değişenler

Dünya çapında milyarlarca kullanıcıya ulaşan Google arama motoru 20 yıldır pek çok değişiklik yaptı. Milyonlarca sayfası olan Google arama sonuçları değişiklikleri geleceğini duyurdu. Arama geleceği olarak San Francisco’da tanıtılan yenilikler SEO araştırmaları ve SEO işlemleri için de öğrenilmesi gereken önemli bir etken haline geliyor.

Google’ın Future of Search yani Aramanın Geleceği ismiyle yaptığı etkinlikte tanıtılan beş farklı değişiklik şöyle olacak:

Google Discover – Keşfet

google discover

Arama motorlarının amiral gemisi Google.com’da tekrarı olan aramalarda 8’de 1’lik bir oran var. Yani bir kullanıcı örneğin ‘günün haberleri’ başlığı altında yaptığı bir aramayı 8 aramada 1 kez tekrarlıyor. Google kullanıcıların bu tarzda yaptıkları aramalar için Google Discover yani bir başka deyişle ‘Keşfet’ özelliğiyle ana sayfada kullanıcılara sunacak. Yani bir kullanıcının her 8 aramada 1 sıklığıyla yaptığı arama başlığını ‘önerilenler’ olarak sunacak. Google Feed yani Android ana ekranında yer alacak olan ‘keşfedin’ özelliğiyle birlikte özellikle mobil tarayıcılarda Google arama çubuğunun altında size önerilmiş olacak. Google bu yeni özelliğiyle kullanıcıların ilgi alanları ve hareketlerini seçerek kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak. Bu özelliği kullanmak istemeyen kullanıcılar için de ayarlar kısmından kolay şekilde kaldırılabilecek. Google bu özelliğin birkaç hafta içinde piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Recalling past queries – Eski aramaları hatırlatma

Google recalling past queries yani eski aramaları hatırlama özelliğiyle birlikte site üzerinden yapılan her aramayla birlikte her tıklama takibini bir adım ileri taşıyacak. Google ilerleyen haftalarda kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda ve arama sonuçlarına göre seçilen sayfaları tekrar karşınıza çıkarıyor. Örneğin bir sitede kiralık ev aradınız ve sonuçlar üzerinden birden fazla siteye girip dilediğiniz sayfaya ulaştınız. Google yeniden benzer bir arama yaptığınızda daha önce girdiğiniz siteleri ön plana çıkararak yeni arama yapabileceğiniz başlıklara daha kolay ulaşmanızı sağlıyor. Böylelikle daha önce ‘History’ yani ‘Geçmiş’ kısmında uzun uzadıya arattığınız eski aramalarınızı bu bölümde direkt bulabileceksiniz.

Dinamik organizasyon

google dinamik

Google’a sorulan her sorunun biraz daha fazlasını hayal edin. Google artık kendisine sorduğunuz sorular için yapılan aramalardan yola çıkarak bir sonraki adımınızı tahmin etmeye başlayacak. Yeni arama sonuç sayfasında bir sonraki aramanızın da cevabını vermeyi hedefleyen Google paket sonuçlara gidecek gibi görünüyor. Şöyle ki daha önce ‘köpek’ araması yaptınız. Google daha önceki aramalarınızdaki detaylarınızı tahmin ederek size ne cins bir köpeği araştırdığınız hakkında tahmin yürüterek bunları daha ön plana çıkaracak.

Koleksiyonlar

Koleksiyonlar

Pinterest sitesini bilmeyen internet kullanıcısı yoktur.  Google Pinterest sitesine benzeyen bir yenilik ile birlikte arama sonuçlarınızı kontrol için yeni kategoriler halinde kayıt yapmanızı sağlıyor. Bu kategori sayesinde örneğin daha öncesinde ‘kedi’ fotoğraflarını arattıysanız beğendiğiniz fotoğrafları koleksiyonlara kaydetmenizi sağlıyor. Bu özellik sayesinde de daha önce beğendiğiniz fotoğraflara aylar sonra bile ulaşabileceksiniz.

Hikayeler – Stories

google hikayeler stories

Snapchat’le başlayan hikaye yolculuğu, Instagram, Whatsapp ve Facebook’la devam etti. Hatta Skype bile bu özelliği bir süre denedi ancak pek de başarılı olmadı. Peki Google sizin için hikayeleri ön plana alsa? Artık Google’da ünlüler, sporcular gibi önemli kişiler başta olmak üzere arama yapılan kişilerin fotoğraf ve videolarından oluşan bir hikayeleri kullanıcılara sunarak arama sonuçlarına dahil edecek.

Bonus: Google Görsel Yükseltmeleri

google lens

Google Lens’ten destek alacak olan Google, bilgisayarınızda vizyona dayalı bir çözüm sağlayacak. Google Lens belirli bir arama türünü tamamlamaya yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu