En İyi Backlink Sorgulama Araçları

SEO analizleri günümüzde son derece önemli bir süreç olarak tanımlanıyor. Bundan dolayı Google arama motoru üzerinden yapılan sıralamaya backlinklerin büyük bir katkısı var. Bunları sorgulamak ve analiz etmek hem kendi performansınızı görme hem de rakiplerinizin durumlarına dair bilgi alma anlamında çok mühim. Bunu yapabilmek için en iyi backlink sorgulama araçları tercih edilebilir. Aşağıdaki araçların bazılarının ücretsiz deneme sürümü bulunmaktadır. Yüksek trafik alan bir web sitesi sahibiyseniz veya bu tarz siteleri analiz edecekseniz deneme hesapları ihtiyaçlarınızı karşılayamayabilir. Google’ın Search Console üzerinde sitenize gelen bağlantıları listelediği bir sayfa bulunuyor. Ancak bu Search Console backlinkleri bu ekrana çok geç yansıtıyor ve bazı bağlantıları tarayamıyor. Öncelikli olarak backlink analizinde önerebileceğim araç Ahrefs aracıdır. Başlayalım;

Ahrefs detaylı sonuçlar sunan aracı nedeniyle birçok SEO uzmanı tarafından kullanılan bir araç.

1. Ahrefs

Oldukça detaylı olması ile biliniyor. Bundan dolayı birçok SEO ajansı tarafından kullanılıyor. Grafikli ve ince ayrıntılı raporlar sunduğu için çok popüler. Ayrıca diğerlerinden farklı olarak sitenin içinde yer alan backlinkler ile alakalı analizler de içermekte.

Ücretli bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta. Görsellerde örneğini gördüğünüz ücretsiz deneme seçeneğini tamamen parasız bir biçimde de kullanma şansı var. Böyle durumlarda maksimum olarak 100 tane sonuç karşınıza çıkıyor. Bunu 5 defa yapabilmek mümkün. Sonuçta size yüzdelik bir şekilde ifade edilmiş olan oran, görseller, bölgesel linkler sunulmakta. Sosyal medya paylaşımlarını da unutmamak gerekiyor. Ücretli sürümü ise 1 hafta deneme süresini 7 dolara alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Sonrasında seçtiğiniz pakete göre aylık 99 dolar veya aylık 179 dolar ödemeniz gerekiyor.

2. Majestic

Online bir şekilde kullanabileceğiniz bir diğer servis. Ücretsiz olarak tercih edilebilir. Ayrıca en iyi backlink sorgulama araçları arasında, premium özelliği de söz konusu. Geriye dönük olarak birtakım analizleri çok başarılı bir biçimde sunmakta. Bu şekilde oldukça faydalı sonuçların elde edilmesini sağlamakta. Fresh Data ve Historical Data adı verilen iki özelliği bulunuyor. Yani güncel olan verilerin paylaşımı söz konusu. Buna Fresh ismi verilmekte. Ayrıca geçmişteki linkler de sunulmakta. Bu da Historical ismi ile karşımıza çıkmakta.

Buna ek olarak mevcut sorgulama analizi sayesinde mevcut backlinklerin yer aldığı anchor konusunda bilgi vermekte. Bunun yanı sıra yönlendirmenin nasıl olduğunu, linkin hangi anahtar kelime üzerinden geldiğini de ayrıntılı bir biçimde yoğunluklarıyla beraber sunmakta. Bu açıdan bakıldığı zaman son derece sık tercih edildiğiniz söylemek gerekiyor.

Majestic de ayrıntılı veriler sunan ve çok tercih edilen bir backlink sorgulama servisi olarak kabul edilmektedir.

3. Moz

2004 yılından beri faaliyet gösteren bir backlink sorgulama aracıdır. Bu yönü ile son derece tecrübeli olduğunu söylemek mümkün oluyor. Premium ve SEO araçlarını sunmaktadır. Moz Rank adı verilen bir sistem vardır. Bunun anlamı linkin ne kadar popüler olduğunu göstermesidir. Bunu bir skor şeklinde ifade etmektedir. Kaliteli olan link çıkışlarının nasıl ve hangisi olduğunu yayınlamaktadır. Buna bir değer vermektedir.

0 ile 10 arasındadır. Yani bir değerlendirme süreci söz konusudur. Bundan dolayı çok sık tercih edilen ve kullanılan en iyi backlink sorgulama araçları arasına girmiştir.

Moz, değerlendirme sistemi sayesinde popüler backlink kaynaklarınızı görmenizi sağlayan bir backlink sorgulama aracıdır.

4. Semrush

Baclink görüntülemek için kullanılan bir diğer araçtır. En fazla link alınan domainler bu sayede ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra mevcut linklerin hem nofollow hem dofollow oranlarını da öğrenebilirsiniz. Bağlantı metinleri de sunulmaktadır. Oldukça işlevsel bir sorgulama aracıdır. Bir trafik analiz sayfası vardır. Google ile benzer mantığa sahiptir. Aylık olarak ortaya çıkmış olan trafik gösterilir. Bunun için belli renkler seçilmiştir.

5. Link Research Tools

Çok fazla hizmeti olan bir araçtır. Hem baclink sorgular hem de SERP olarak bilinen sonuçları yayınlar. Ücretli sürümü söz konusudur. Değişik analiz araçları konusunda iyidir. Ücretsiz bir şekilde piyasaya sunulan üzerinde ise 4 değişik aracı kullanmak mümkün olmaktadır. Webmaster olarak çalışan kişiler için her daim tavsiye edilmektedir. Ortaya sunmuş olduğu analizler hem derinlemesine hem de çok kapsamlıdır. Bu yönü ile dikkat çekmektedir. Web sayfalarının ihtiyaçlarını iyi bir şekilde karşılamaktadır.

Backlink sorgulama aracı olarak kullanabileceğiniz Semrush, oldukça işlevsel bir sorgulama aracıdır. Listemizin 4.sırasında bulunan bu aracın arkasından gelen backlink sorgulama araçları arasında öne çıkan ve farklı işlevleri nedeniyle tercih edilebilen araçlardır.

6. Web SEO Analytics

Deneme sürümü vardır ancak bu 10 gün süre ile mümkündür. Farklı birçok araç ile kolaylık sağlamakta. Buna göre kullanımı basittir. Ayrıca yayınlanmış olduğu analiz ve sonuç raporları anlaşılırdır. Grafik destekli bir şekilde hazırladığı raporlar vardır. Bunları çok detaylı bir şekilde sunmaktadır. Link inşası konusunda sağlamış olduğu bilgiler çok önemlidir. Bunu istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Ayrıca hataların çözümüne dair veriler de vermektedir. Alexa trafik, verilen hizmetlerin içinde yer almaktadır.

7. Monitor Backlinks

İki versiyonu vardır. Bunlardan birisi ücretli iken diğeri ise ücretsizdir. Parasız olan versiyonunda sınırlı bir sayıda sorgulama yapılabilmektedir. Sadece backlink sorgulamasının yapılmasına müsaade etmektedir. Detaylı analizleri ile dikkat çekmektedir. Nereden hangi şekilde backlink sağlandığı konusunda bilgi vermektedir. Bir rapor hazırlar ve bunu grafikli bir şekilde tasarlar. Üstelik renk kullanımı da söz konusudur. Bu yönü ile fark yaratmıştır. Web sayfasının kaç tane backlinke sahip olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda C-Class IP’nin kaç tane olduğunu göstermektedir.

8. Search Metrics

Hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu vardır. Sadece en iyi backlink sorgulama araçları arasına yer almaz. Değişik konularda analiz yapma gibi bir özelliği de vardır. Çok değişik sistemleri kullanır. Farklı raporlar ile size yardımcı olur. Siteye en çok yönlendirme yapan grafikleri yayınlamaktadır. Rakip siteler ile alakalı olarak da grafikli bir şekilde bilgi sağlar. Yayınlamış olduğu raporlar görsel anlamda sorunsuzdur. Bu yönü ile avantajlı bir sorgulama aracı olarak tanımlanır. Her zaman ücretli olan versiyonu önerilmektedir.

Backlink konusunda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazıları mutlaka inceleyin;

  1. Backlink nedir? Nasıl Alınır?
  2. Backlink rel çeşitleri(Dofollow, Nofollow, Sponsored, UGC)
  3. Ücretsiz backlink alma rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu