.de Domain’i Nasıl Alınır?

Her web sitesinin akılda kalan bir isme ihtiyacı vardır. Domain satın almak için anlatacağımız adımları takip etmelisiniz.

.de Domain’i Nasıl Alınır? 

Her web sitesinin akılda kalan bir isme ihtiyacı vardır. Domain satın almak için anlatacağımız adımları takip etmelisiniz. 

Almanya için alan adı Almanca adının (Deutschland) ilk iki harfine dayanmaktadır. 1990’dan önce Doğu Almanya ayrı bir ISO 3166-1 koda sahipti. Ve o zamanlar ccTLD .dd yetkisi verilmemişti. .de şu an da kayıt sayısı bakımından ikinci en popüler ccTLD’dir.   

.de alan adı kısa ve akılda kalıcı özelliğiyle internetin en dibinde kaybolmamanıza olanak sağlar. Ticari markanızı güvence altına alarak, karşı yapılan telif hakkıyla

mücadele etmek için en iyi önleyici tedbirlerinden birisidir. 

“.de” Kayıtları doğrudan DENIC’ten sipariş edilebilir, ancak bir DENIC üyesi (kayıt şirketi) aracılığıyla bunu yapmak daha hızlı ve daha ucuz olacaktır. 

Önceden, alan adlarının en az üç harf uzunluğunda olması gerekiyordu. Kural uygulanmadan önce iki harfli birkaç etki alanı kaydedilmişti. 23 Ekim 2009 itibariyle DENIC, tek ve iki harfli alanların yanı sıra yalnızca sayı alanlarının kaydedilmesine izin vermiştir. Uluslararası alan adlarının kayıtları da kabul edilir; böylece Almanca’nın tüm aksanları, diğer dillerin birçok aksanı kullanılabilir hale gelmektedir.   

Almanya’daki internet kullanıcıları Google, Yandex ve bunun gibi arama motorlarında arama yaparken bu alan adlarına sahip web site adreslerini görür. Web siteniz yerel küçük işletme, büyük bir firma farketmeksizin Almanya domaininin uzantısını kullanıyorsanız Almanya’da arama motorlarında rahatça bulunacaktır. Bu domain sayesinde satışlarınız Almanya pazarından pay almış olacak.

Almanya’da adres gerekli mi? 

Alan adı sahibi veya yönetici irtibat kişilerinin, Almanya’da bulunan geçerli bir adrese sahip olması gerekir. Aksi taktirde DENIC domain ismini iptal edebilir. Birçok DENIC üyesi firma alan adı açıldıktan sonra yönetim panelinden irtibat adreslerini Almanya’da tanıdıklarından birinin adresi olarak değiştirmeleri konusunda yönlendirmekte. Fakat bu işlem bile kesinlikle alan adınıza bir şey olmayacağı garantisini vermemekte. 

Yasal prosedür var mı? 

.de uzantılı alan adı almak için Almanya’da bir adrese sahip olmak dışında bir yasal prosedür yok fakat teknik gereklilik var.  

Alan adında kullanılıcak nameserver bilgilerinin daha önce yapılandırılmış olması gerekir. .De alan adı sunucuları, bu sunuculara yetki verilen bir etki alanı için istek gönderir. Nameserver ve bölgeleri çeşitli teknik gereksinimleri karşılamalıdır. .De bölgesinde yalnızca temsil edilen NS kayıtları ve varsa DNSSEC anahtar materyali devredilen bölgeler için kullanılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu