Blog Yazarak Para Kazanmak Hakkında Her Şey

Blog Yazarak Para Kazanılır mı?

Blogdan para kazanmanın mümkün olduğunu söylemeliyim öncelikle. Az çok bu konuda araştırma yapanlar, blog yazarlığı yaparak para kazanıldığı gerçeğini anlamışlardır. Ben de blogumdan para kazandığım için aklınızda soru işareti kalmasın: Blog yazarak para kazanılır! Ayrıca blogunuzdan para kazanmanız için html, css gibi teknik bilgilere ihtiyacınız yok. Sadece yapmanız gereken blogunuzu açmanız ve içine yazı girmeniz…

blog acarak para kazanmak

Blogumdan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Bu soruya net bir cevap veremeyiz, çünkü çeşitli türlerde bloglar var ve her blogun kazandırdığı para miktarı değiştir. Örneğin; bir kadın blogu aylık 1.000 tl kazanabilirken, bir teknoloji blogu 2.000 tl kazanabilir. Ya da İngilizce olarak açtığınız bir blog aylık 10.000 tl para kazanabilir.

Bloglardan elde edilen kazancın; blogun türüne (konusuna), makalelerin kalitesine, ziyaretçi sayısına, yaşına göre değişkenlik gösterebileceğini unutmayın. Bu kriterler sürekli değişeceği için kazançlarda artma ya da azalma olabilir. Kendi blogumdan örnek vereyim:

2017 Ocak ayından itibaren sadece tanıtım yazılarından 450-500 civarında kazanmışım.

Blogger’dan Blog Açarak Para Kazanılır mı?

Google altyapısını kullanan blog açma platformlarından birisi olan Blogger‘dan açtığınız bir blog ile para kazanabilirsiniz. Ücretsiz hizmet veren Blogger’ı kullanmanızda hiç bir sakınca yok. Hemen hemen birçok değişikliği yapabileceğiniz Blogger tabanlı blogunuz, Google Adsense’e direk olarak bağlantılı olduğu için bu sisteme kayıt olmanız biraz daha kolay olacaktır. Blogger tabanlı diğer bir blogumdan da para kazanıyorum.

Ücretsiz WordPress.com Blogu ile Para Kazanılır mı?

WordPress.com üzerinden ücretsiz blog açanların aklına takılan sorulardan birisidir. WordPress üzerinden ücretsiz bir blog açtıysanız Blogger ya da Hostingli WordPress’e göre para kazanmanız zorlaşacaktır. Çünkü blogunuza Google Adsense ya da herhangi bir farklı reklam ağlarından reklam ekleyemiyorsunuz.

Bu demek değildir ki ücretsiz WordPress blogu ile para kazanılmaz: Şuanda okumuş olduğunuz kişisel blogum da ücretsiz WordPress tabanlı; ama para kazanıyorum. İleride her ne kadar para kazanma yöntemlerinden bahsedecek olsam da kısaca burada bahsedeyim: Google Adsense reklamları ekleyemesem de tanıtım yazıları, banner reklam, text link satışı, boomads gibi reklam türleri ile para kazanabiliyorum. Ayrıca WordPress’in kendi reklam şirketi olan Wordads ile para kazanmanız mümkün. Aşağıdaki linkte detaylı bilgi verdim:

blogger ve wordpress ile para kazanmak

Blogdan Ne Zaman Para Kazanmaya Başlarım?

Blogdan kazanabileceğiniz para miktarı nasıl bloga göre değişkenlik gösteriyorsa, zaman kavramı da değişecektir. Kimi bloglar 1 ayda, kimileri 3 ayda, kimileri 1 senede para kazanmaya başlar. Bir blog yazarı bloguna günde 3 yazı giriyor, 1 diğeri ayda 1… Sizce hangisi daha erken para kazanmaya başlar?

Ben ilk reklam teklifimi blogumu açtıktan yaklaşık 1.5 sene sonra aldım. İlk zamanlarda blogumda çok az yazı vardı ve blogumla çok uğraşamıyordum. Ama bloguma yazı girmeye başladıktan sonra teklifler gelmeye başladı. Diğer bir bloguma 4 ay sonra reklam teklifi geldi. Tavsiyem; para kazanmaya erken başlamak için blogunuza düzenli olarak yazı girmelisiniz.

Reklam Teklifi Almayı Beklemeli miyim?

Yine blog türünüze göre değişecek bir cevabı olan soru. Benim gibi kişisel bir blogunuz varsa reklam tekliflerini beklemenizi öneririm. Siz zaten blogunuzu başarılı bir yere getirdikten sonra reklam şirketleri sizi listesine alacak ve inceleyecektir. Zamanı gelince de teklifte bulunacaktır.

Ne var ki, kadın blog yazarı arkadaşlarımla görüştüğümde, bazılarının bloglarına uygun reklam şirketlerine mail atarak ulaştıklarını öğrendim. Yani birilerinin ulaşmasını beklemeden, bloglarına güvendikleri için reklam şirketlerine kendileri başvuruyor.

Dediğim gibi blog türünüze göre teklif süreci değişkenlik gösterecektir. Bence beklemenizde fayda var.

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

En çok soru aldığım konulardan birisi bu: Tamam, blog açarak para kazanabiliyoruz; ama bunu nasıl yapabiliriz?

Blog sayfalarından para kazanmanın birçok farklı yöntemi var. Bu yöntemler blog türünüze, ziyaretçi sayınıza, blog açtığınız platforma (wordpress, blogger vs.) ve gelen reklam tekliflerine göre değişecektir. Blog yazarlarının kullandığı blog yazarak para kazanma yöntemlerinden detaylı bir şekilde bahsedelim:

blog yazarligi

1. Google Adsense ile Para Kazanma

Blog yazarlarının en çok tercih ettiği para kazanma yöntemlerinden birisidir. Tıklama ve gösterim başına para ödeyen Google Adsense ile aylık 5.000-10.000 tl civarı ve hatta daha fazla para kazanan blog/site sahipleri var. Hatta kadın ve hobi hakkında sitesi olan görüştüğüm blog yazarı, aylık 5.000 tl’den fazla kazandığını söylemişti.

a.) Google Adsense ile Nasıl Para Kazanabilirim?

Blogger ya da hostingli WordPress altyapısını kullanan bir blogunuz varsa Google Adsense’e başvuru yapabilirsiniz. Eğer başvurunuz kabul edilir ve Google reklamlarını yayınlamaya hak kazanırsanız, reklam kodlarını blogunuzun uygun yerlerine ekleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Eklediğiniz reklamlar tıklama aldıkça tıklama başı ve gösterim başı belirli miktarlarda para kazanacaksınız.

b.) Google Adsense ile Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Google Adsense sisteminde blogunuzun türü çok önemlidir. Çünkü Google’a reklam veren şirketlerin bütçeleri farklı olduğu için kazançlar da farklı olacaktır. Örneğin; bir teknoloji blogu tık başına 0.70 kuruş alıyorsa, bir kişisel blog tık başı 0.10 kuruş alabilir. (rakamlar tamamen örneklemedir)

Not:

 • Daha önce de bahsettiğim gibi WordPress.com üzerinden ücretsiz blog açanlar, hiçbir şekilde Google Adsense reklamlarını kullanamazlar.
 • Google Adsense hakkında ilerleyen zamanlarda daha detaylı bir makale hazırlayacağım.

2. Google Adsense’e Alternatif Reklam Ağlarından Para Kazanmak

Google Adsense’e başvuru yapmanıza rağmen bir türlü kabul edilmiyorsanız ya da Adsense hesabınız ban yedi ise, alternatif reklam ağlarını kullanabilirsiniz. Google Adsense gibi tıklama ve gösterim başı para kazandıran reklam firmaları Wordego, Adhood, ReklamStore, Admatic vb. Genelde en çok kullanılan reklam ağları bunlardır. Her ne kadar bu şirketler para kazandırsa da Adsense’den kazandığınız kadar para kazanmayı beklemeyin. Örnek vermek gerekirse; Google Adsense’in tık başına 0.70 kuruş verdiği bir reklama diğer şirketler 0.01 gibi komik rakamlar verebiliyor. Yine de alternatif olarak denenebilir; eğer blogunuza hatırı sayılır bir ziyaretçi gelişi varsa.

3. Tanıtım Yazısı (Advertorial İçerik) ile Blog’dan Nasıl Para Kazanılır?

Google, kendisinden bahsedilen ve link verilen siteleri/blogları sever ve bu siteleri arama sonuçlarında üst sıralara çıkarır. Google’ın gözüne girmek ve anahtar kelime/kelimelerinizde üst sıralara çıkmak için 2 yöntem vardır.

 1. Blogunuzu tanınır hale getirip başkalarının sitenize link vermesini sağlarsınız; bu doğal yöntemdir.
 2.  Benzer veya kaliteli sitelerden tanıtım yazısı alırsınız. Bu da ücretli yöntem.

Blogunuzda advertorial içerik, yani tanıtım yazısı, yayınlayarak da para kazanabilirsiniz. Birçok blog yazarının, ben de dahil, en çok para kazandığı yöntemlerden birisidir. Blogunuzun türüne göre farklı firmalardan teklif alırsınız. Bazıları makaleyi sizin yazmanızı isterken bazıları  hazır makale gönderir ve siz bu yazıları istenen tarihlerde yayına alırsınız. Tanıtım yazısını yayınladıktan sonra ya da öncesinde paranızı alır; reklamlarınızın tıklama veya gösterim almanızı beklemenize gerek kalmaz. Blogumda yayınladığım örnek tanıtım yazılarına incelemek için tıklayın.

Planlanmış Makale: Tanıtım Yazısı Yayınlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

blog yazmak

4. Bloga Reklam Görseli (Banner) Ekleyerek Nasıl Para Kazanılır?

Blogdan para kazanmak için en çok kullanılan yöntemlerden birisi de blogunuza reklam görseli ekleme yöntemidir. Banner diye adlandırılan, reklam verenin uygun gördüğü bir görseli blogunuzun uygun bir yerine ekler ve görselden reklam verenin istediği siteye link verirsiniz. Blogunuzu ziyaret eden kişiler bu görsellere tıklayarak söz konusu siteyi ziyaret eder. Banner reklamlar, belirli bir süre blogunuzda kalır. 1 ay, 3 ay, 6 ay vb. şeklinde sürelere göre fiyat belirlersiniz.

Benim de en çok kazandığım yöntemlerdendir. Bilgisayar üzerinden giriyorsanız sağ tarafta, mobilden ise aşağıda, farklı firmaların banner’larını görebilirsiniz. Bu reklam türünün de avantajı, belirlenen aya göre paranızı peşin alırsınız. Tıklanmanın olup olmadığına bakmazsınız; ama yine de ziyaretçisi çok olan bloglar daha fazla tıklanma alacağı için reklam veren daha uzun dönemler sizinle çalışma yapmak ister. Ayrıca size tavsiyem, uzun süreli çalışmalarda indirime gidin. 1 aylık banner alanı 50 tl ise 3 aylık 130 tl gibi fiyat sunabilirsiniz.

5. Boomads Reklamları ile Blog’dan Nasıl Para Kazanılır?

Doğan Grubu’na bağlı olan Boomads, birçok blog yazarının kullandığı para kazanma yöntemlerindendir.

 • Bu sistemden yararlanmak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor.
 • Kayıt olduktan sonra ziyaretçi sayınız/sitenizin kalitesi/makalelerinizin kalitesi gibi kriterler ile size 3 üyelik tip veriliyor.
 • Siteye üye olduğunuzu belirten görsellerden birisini seçip blogunuza ekliyorsunuz. Ardından blogunuza uygun reklam gelmesini bekliyorsunuz.
 • Reklam teklifleri gelince mail alıyorsunuz ve size verilen süre içerisinde tanıtım yazısını blogunuzda yayınlıyorsunuz.
 • Her tanıtım yazısının farklı ücreti var.
 • Ayrıca size verilen tanıtım yazısının kısa linkini sosyal medya hesaplarınızda paylaşıyorsunuz ve ne kadar çok tıklanma alırsanız ücret ona göre de değişiyor. O yüzden sosyal medya ağları kuvvetli olan ve ziyaretçisi çok olan bloglar için birebir.
 • Ben şuana kadar birkaç tane boomads reklamı aldım, ama açıkçası para kazanma konusunda tatmin olmadım. En son yayınladığım reklam 9 tl idi.

6. Link Satışı ile Blog’dan Nasıl Para Kazanılır?

Link satışı, banner reklamlarına benzer bir reklam çeşidi. Reklam veren, söz konusu sitenin anahtar kelimesini ve çıkış verilecek linki söyler siz de blogunuzun footer ya da sidebar kısmına eklersiniz. Aylık olarak ücretlendirilir ve çalışma öncesi ücret alınır. Banner reklamlarının görselsiz hali olarak düşünebilirsiniz. Ben de bu yöntem ile uzun zamandır para kazanıyorum.

7. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) ile Blogdan Nasıl Para Kazanılır?

Satış ortaklığı da blog yazarlığından para kazanma yöntemleri arasındandır. Reklam veren tarafından aldığınız link ya da banner’ı blogunuzun uygun bir yerine eklersiniz. İsterseniz  söz konusu şirketin ürünleri hakkında bir tanıtım yazısı da hazırlayabilirsiniz. Kısaca açıklamam gerekirse; reklam veren şirketin ürünleri tanıtıp, yaptığınız şatıştan belirli bir oranda komisyon alırsınız. Örneğin; makyaj ürünü satan bir firma ile anlaştınız. Blogunuza eklediğiniz size özel verilen linkten söz konusu siteye ziyaret gerçekleşti ve 100 tl’lik alışveriş yapıldı. (Reklam veren %30 komisyon ile çalışıyor diyelim.) Bu satıştan 30 tl kazanmış oldunuz.

Ben bu yöntem ile para kazanmadım. Satış ortaklığı yönteminden para kazanmak gerçekten de zor. Hem tanınır bir blog yazarı olmanız lazım hem de güvenilir. Ayrıca niş, yani tek bir konu üzerine yazılmış, bir blog sahibi olmanız gerekiyor. Örneğin; sağlık blogunuz ile sağlık ürünleri, teknoloji blogunuz ile teknolojik ürünler satabilirsiniz. Bu yöntemi genelde kadın blogları kullanıyor.

8. Link Kısaltarak Nasıl Para Kazanılır?

En çok oyun siteleri ve dosya indirme sitelerinin kullandığı para kazanma yöntemlerinden birisidir. Mantık olarak üye olduğunuz link kısaltma sitesine girip herhangi bir linki kısaltıp, kısaltılmış linki blogunuzdaki bir kelimeye/cümleye ya da bir görsele ekliyorsunuz; linke tıklandığında tıklayan kişinin önüne bir sayfa çıkıyor. Bu sayfada reklamlar gözüküyor, 3,5 saniye sonra sağda ”reklamı geç” butonu gözükür. Süre dolduktan sonra o butona basıp asıl linke gidiyorsunuz. Peki parayı nasıl kazanıyoruz, derseniz; her link kısaltma sitesinin verdiği ücret farklı olmakla birlikte, tıklama başı ücret alırsınız. 1.000 tıklama 5 dolar gibi bir ücret belirlenir. Daha önce ben de bu şekilde bir yazımın linkini kısaltarak 40-50 dolar civarında para kazandım.

Link kısaltma siteleri: bv.vc, link.tl, ad.fly, link.im, shorte.st

9. Blog Yönetimi ile Nasıl Para Kazanılır?

makale yazarak para kazanmak

10. Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Doğrudan blog yazarak para kazanmak ile alakalı olmasa da dolaylı yoldan ilgisi vardır. Eğer kaliteli ve tanınır bir bloga sahipseniz nasıl reklam teklifleri alıyorsanız makale yazmanız için de teklif gelecektir. Sitenizi/blogunuzu inceleyen firmalar, makalelerinizi beğenirse kendileri için makale yazmanızı isteyebilirler.

Ben yaklaşık 2 senedir bir SEO firması için makale hazırlıyorum. Burada makale ücretini belirtmeyeceğim ama yazacağınız makalenin ücreti; kelime sayısı, konusu, makale yazma tecrübeniz gibi etmenlerin sonucunda belirlenecektir.

Ayrıca yazarlık sistemi ile çalışan sitelere üye olup makale/içerik üretip para kazanabilirsiniz. Bu sistem ile çalışan ofpof.com’a üye olup makale yazıp para kazandığımdan daha önce bahsetmiştim. Sosyal içerik üreten sitelerin sayısı giderek çoğaldığı için makale yazıp para kazanma şansınız artıyor.

11. Blog Satarak Nasıl Para Kazanılır?

?

Hali hazırda yazmakta olduğunuz blogunuzu satarak da para kazanabilirsiniz. Eğer kaliteli bir blog oluşturduysanız blogunuzu satmanızı isteyebilirler ya da siz satmak isteyebilirsiniz. Şuanda yazmakta olduğum blog için teklif geldi, ama kişisel bir blog olduğu için açıkçası satamazdım. Çünkü bu blog benim çocuğum gibi 

Blog Yazarak Para Kazanma Konusunda Blog Yazarlarına Tavsiyem:

Blogunuzu sadece blog’dan para kazanma amaçlı açmayın. Gerçekten yazmayı ve içerik üretmeyi seviyorsanız, yazılarınızın okunmasından haz alıyorsanız blog açın. ”Blog’dan para kazanılıyormuş, ben de açayım da üç-beş kazanayım” mantığı ile blog hayatına adım atarsanız maalesef çok da başarılı olamazsınız. Para kazanmak için başarılı olmanız; başarılı olmak için de işinizi severek yapmalısınız. Ayrıca blog yazmak büyük oranda sabır ve emekten besleniyor. O yüzden ilk hedefiniz kaliteli bir blog oluşturmak olsun, zaten para kazanmaya başlarsınız. Ha kazanmasanız da başlı başına bir blog yazarı olmanın birçok avantajı var.

”Blog yazarak para kazanmak” ile ilgili hemen hemen tüm sorulara elimden geldiğince detaylı bir şekilde cevap vermeye çalıştım. Lakin, eksik kalan kısımlar olabileceği için cevaplarını bulamadığınız soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.İlerleyen dönemlerde yukarıda bahsettiğim konu başlıkları ile ilgili daha detaylı makaleler de ele alacağım. Umarım fayda sağlayabileceğiniz bir makale olmuştur. Buraya kadar yazımı okuduysanız teşekkür ederim. Başarılar dilerim!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu