Black Spot: Bu Orman Canlı!

Black Spot konusu , Orman kenarına kurulan bir kasaba olan Villefranche’da azalan nüfusa rağmen, suç oranı artıyor. Çünkü orada orman ‘yaşıyor’. Black Spot tüm canlılığıyla sizi içine almaya hazır!

Ormanlar şüphesiz ki doğanın bize verdiği en büyük hediyelerden biri. Nefes almamız, yağmur yağması ve birçok şey ormanda yaşayan ağaçlara bağlı. Gerçi ormanlar ağaçlardan daha fazlası… Black Spot bunu anlamanıza yardımcı olacak .

Eğer bir doğa tutkunuysanız, doğada ormanın konuştuğunu duyabilirsiniz sizi dinler ve karşılık verir. Ama ormanlar doğaya zarar vermenize asla izin vermez! Ve bunu hissettikleri anda size tepkisini en sert şekilde gösterebilir.

Her şey jandarmanın ormanda yeni bir ceset bulmasıyla başlıyor. Genç kız intihar mı etmişti yoksa öldürülmüş müydü? Olayı araştırmaya başlayan jandarmanın ulaşabildiği tek zanlı, uzun zamandır yatalak olan bir hasta. Onun bu cinayeti işleyemeyeceğini düşünseler de olay bekledikleri gibi gitmiyor.

Aslında her şey bu ölümden çok ama çok uzun yıllar önce başladıysa da bunu henüz herkes bilmiyor.

KASABANIN ZİYARETÇİSİ VAR

Bu ve bunun gibi suçlar üzerine Villefranche’a gelen bir de savcımız var. Franck Siriani, aslında cezalandırılmak için oraya gönderilse de kasabanın büyüsü onu da yavaş yavaş işin içine çekmeye başlıyor.

İlk başlarda anlaşamayan Komiser Weiss ile Siriani, zamanla birbirleriyle alışıyor. Çünkü Siriani, orada bazı şeylerin normalin çok daha dışında olduğunu fark ediyor. Oraya gelirken ölümden dönmesi de bunun kanıtı.

Birde kasabanın başkanı Bertrand Steiner var. Aslında dizi o kadar gizemli ki, yazılabilecek her şey spoiler olabilir. Kasaba halkı, Steiner ailesinin ormana zarar verdiğini düşünüyor. Onlar tarafından kararların, yapılan işlerin hepsi ormana hakaret olarak görüyor.

MİTOLOJİK BİR YOLCULUK

Bolca Kelt ve İskandinav mitolojisine ait göndermeler göreceğiniz Black Spot, tüm sırları içinde barındırıyor. Hatta öyle ki ilk sezonun son bölümünde sizi büyük bir sürpriz bekliyor.

Fransız yapımı Black Spot’un orijinal adı Zone Blanch, diğer dillere farklı şekilde çevriliyor. Orijinal dizi adı Türkçede ‘Beyaz Bölge’; İngilizcede ‘Black Spot’, yani ‘Siyah Nokta’; Portekizcede ise ‘Zona Verde’ yani ‘Yeşil Bölge’ oluyor. Bu da dizinin enteresanlığını anlamak için bir neden.

Fransız yapımı Black Spot 2 sezon ve 16 bölümden oluşuyor. Dizinin bölümleri normale göre biraz uzun olsa da yaşananları anlatmak için kısa bile sayılabilir. 3’üncü sezonu da gelecek olan Black Spot dizisinin oyuncu kadrosu ise şöyle:

Suliane Brahim  (Laurène Weiss), Hubert Delattre (Nounours), Laurent Capelluto (Franck Siriani), Samuel Jouy (Bertrand Steiner), Camille Aguilar (Cora), Renaud Rutten (Hermann), Brigitte Sy (Sabine), Naidra Ayadi (Leïla), Anne Suarez (Léa Steiner),  Tiphaine Daviot (Camille).

Black Spot dizisini Netflix’te izlemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu