Web Geliştiricileri için 15 Tane Yararlı Kod Paylaşma Sitesi

Web geliştirme nadiren tecrit altında yapılır. Yalnız bir kodlayıcı olsanız bile, bazen kodu başkalarıyla paylaşmanız gerekebilir. Belki de bu işlevi kodlayıcı arkadaşınızla paylaşmanız veya bir meslektaşınıza hata ayıklamak için bir pasaj göstermeniz gerekir? Bu gibi durumlarda, kod paylaşım web siteleri kullanışlı olur ve faydalı olduklarını kanıtlar.

Temel olarak, bu tür kod paylaşımı web siteleri, basit bir kopyalama ve yapıştırma meselesi olarak kod snippet’lerini başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Kodu kod düzenleyicinizden kopyalayıp kod paylaşım web sitesine yapıştırırsınız ve daha sonra bağlantıyı veya sayfayı ekip üyelerinizle veya iş arkadaşlarınızla paylaşırsınız. Bu şekilde kendi kodunuzu ve snippet kitaplıklarınızı da oluşturabilirsiniz.

Ancak hangi kod paylaşım web siteleri en iyisidir? Bu yazıda, sizin için en iyi 15 kod paylaşım web sitesini bir araya getirdik.

1- Dabblet

Dabblet , daha kolay görselleştirme için görevleri kırmanıza ve farklı parçalara arayüz oluşturmanıza olanak tanır. Hem kod hem de çıktısı için farklı önizlemeler kullanabilirsiniz. Dabblet orada en zengin özelliklere sahip kod paylaşım sitesi değil ama görevini iyi yapıyor.

Dabblet Kod Paylaşımı Web Siteleri

Dabblet’in odak noktası üretkenlik ve daha kolay iş akışı yönetimi. Çalışmanız için bir ton seçeneği yoktur, bunun yerine önizlemeli veya önizlemesiz olsun, kodu uygun gördüğünüz şekilde paylaşmanıza izin verir.

2- Liveweave

Liveweave , CSS3, HTML5 ve JavaScript için son derece zengin özellikli ve güçlü bir kod paylaşımı ve web geliştirme çözümüdür. Çok sayıda JS kütüphanesinin yanı sıra renk paletleri ve diğer çerçeve yönetim araçlarıyla birlikte gelir.

Liveweave

Liveweave’nin kendi CSS kod üreticisi vardır. Bunun ötesinde, isterseniz projeleriniz için de kukla metinler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Liveweave kullanımı oldukça basittir ve CSS, HTML ve JS kodu bağımsız olarak çalışan her dil için bağımsız bir yarı pencere veya panel sunar.

3- JSFiddle

JSFiddle , ligindeki ilk kod paylaşım web sitelerinden biri oldu ve olmaya devam ediyor. Kullanımı oldukça açık ve basittir. Çalışmak için dört ayrı paneliniz veya alt pencereniz var. Her panel sırasıyla HTML, CSS ve JavaScript’e ayrılmıştır, dördüncü panel çıktı için ayrılmıştır.

JS Fiddle

Kod işbirliği dışında, JSFiddle kendine özgü çok düzgün özelliklere sahiptir. Çeşitli JS kitaplıklarını destekler ve ayrıca kodunuzu yerel olarak otomatik olarak kaydetme yeteneğine sahiptir. Gömme kodu oluşturmak veya bir projede ekip üyelerinizle çalışırken kodun nasıl göründüğünü önizlemek için kullanabilirsiniz.

4- Codeply

Codeply çok popüler bir kod paylaşım web sitesi ve ön uç editörüdür. Ön tasarım ve geliştirmede kullanılabilecek hemen hemen her teknoloji, çerçeve veya kazan plakasını desteklemesi ile ünlüdür. Bootstrap, Fondöten, PureCSS, İskelet, adını sen koy!

Codeply Kod Paylaşımı Web Siteleri

Codeply genellikle duyarlı tasarım ve bileşenler oluşturmak için kullanılır. Kodlama sırasında editörün kendisinden parçacıklar, öğeler ve araçlar seçebilirsiniz. Kodlayıcıların çalışmalarını sergileyebilecekleri kendi topluluğu vardır. Codeply ağırlıklı olarak ön uç düzenlemeye odaklandığından, istediğiniz çerçeveye hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

5- Codeshare

Codeshare , gerçek zamanlı olarak çalışmanıza ve kod paylaşmanıza olanak tanıyan basit ve hiçbir fırfırlar kod paylaşım sitesidir. Kaydolmanızı gerektirmez. Tek yapmanız gereken, kodunuzu yazmak veya yapıştırmak ve ekip üyelerinizle bir bağlantı paylaşmak ve söz konusu koda erişmelerini sağlamaktır.

codeshare

Codeshare, daha iyi işbirliği için görüntülü sohbet özelliklerine de sahiptir. Ancak, kaydolmanızı gerektirmediği için çalışmanız her zaman sonsuza kadar kaydedilmez. İki haftalık bir süre sonunda, paylaşılan kod web sitesinden kaybolacaktır. Sadeliği nedeniyle Codeshare oldukça popüler.

6- JS Bin

JS Bin , HTML, CSS ve JavaScript kodu için bir kod paylaşımı ve pastebin çözümüdür. Arayüz çok basittir. Pencereniz üç panele ayrılmıştır. Sol ve orta tarafta, kodunuzu girerken sağ kısım çıktıyı gösterir. Sekmeleri kullanarak kod dilleri arasında geçiş yapabilir veya konsolu gerektiği gibi açabilirsiniz.

JS Bin

JS Bin, zengin özelliklere sahip bir çözümdür ve ayrıca bir pro sürümüne sahiptir. Pro sürümü, çalışmanızı Dropbox’a yedekleme, özel URL’ler kullanma veya genel görünüm için korunan özel kutular oluşturma gibi özellikler sunar. Aylık 12,99 £ maliyeti.

7- Codepad

Codepad görünüşe göre nihai kod paylaşım platformudur. Şimdiye kadar, yukarıda belirtilen tüm seçeneklerin odak noktası HTML, CSS ve JavaScript idi. Ancak, Codepad önyargıyı izlemez ve çeşitli programlama dillerini destekler. C, C ++, Python, PHP, Java ve çok daha fazlası standart web geliştirme olanlar.

Codepad

Codepad, genel ve özel kod projeleri oluşturmanıza ve kodunuzu toplulukla paylaşmanıza olanak tanır. Orada çok dilli kod paylaşımı web sitesi olmadığı için, Codepad öne çıkmayı başarıyor.

8- CSSDeck

İsme aldanmayın – CSSDeck , elbette CSS’ye ek olarak HTML ve JavaScript’i de destekler. CSSDeck, kaydolmanızı gerektirmez, ancak kayıt ücretsiz olduğundan bunu yapmayı seçebilirsiniz. Şu anda 56.000’den fazla kayıtlı kullanıcısı var.

CSS Destesi

CSSDeck’i özel yapan nedir? Kod snippet’lerinizi kodlamanıza, birlikte çalışmanıza ve paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca özel bir özellik, “Codecasts” oluşturabilmeniz, yani görüntüleyenlerin izleyip izleyebileceği belirli çıkışlar için canlı kod akışları oluşturabilmenizdir.

9- GitHub Gist

GitHub’ı bir kez bile adlandırmadan kod paylaşma web sitelerinin bir listesinin tamamlanmasını beklemiyordunuz, değil mi?

GitHub Gist , geliştiriciler için çok popüler bir kod paylaşım çözümüdür. Açık kaynak kodlayıcıların, ceplerinde bir delik açmadan kurumsal düzey araçlardan faydalanmasına yardımcı olan Ünlü GHist, kod snippet’lerini ve projelerini ekibinizle paylaşmanıza olanak tanır.

GitHub Gist

Özel veya genel projeleriniz olmasını seçebilirsiniz. GitHub Gist ile ilgili en iyi bölüm, ekip üyeleriniz kod hakkında geri bildirim ve derecelendirmeler bırakabileceğinden, paylaşım ve işbirliği dışında, uygun belgelere yardımcı olmasıdır.

10- CodePen

CodePen , kod parçacıklarını “kalemler” aracılığıyla paylaşmanıza ve üzerinde çalışmanıza olanak tanır. Hayır, gerçek kalemler değil. Temel olarak, bir “kalem” oluşturursunuz ve bu, bir oyun alanında paylaşılacak bir kod parçası kurduğunuz anlamına gelir. Daha iyi entegrasyon için Pro sürümüne aylık 9 $ ‘dan kaydolmayı ve özel ve kilitli kod paylaşımı gibi tüm özelliklerin kilidini açmayı seçebilirsiniz.

Codepen

CodePen, LESS ve SASS dahil olmak üzere ünlü CSS ön işlemcilerinin çoğunu destekler ve CSS, HTML ve JS ile çalışmanıza izin verir. İlham almak için başkalarının kalemlerine göz atabilirsiniz.

11- Snipplr

Snipplr , kod snippet’lerini dünyayla ve ekibinizle paylaşmak için bir web sitesidir. Temel olarak, JavaScript, HTML, PHP, CSS, Ruby ve hatta Objective C gibi farklı programlama dillerinden kod parçacıklarının deposudur.

Snipplr

Bir kod snippet’ini hemen paylaşabilirsiniz ve herkesin görüntülemesi için web sitesinde yayınlanır. Alternatif olarak, snippet’leri hesabınız üzerinden tek bir yerde ve isteklerinize göre görüntülenebilir tutmak için kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz.

12- CodeProject

CodeProject daha çok bir bilgi paylaşım topluluğudur ve daha az kod hamurudur. Bir “kodu yapıştır, bağlantı al, paylaş paylaş” çözümü arıyorsanız, CodeProject sizin için aşırı olabilir.

Kod Projesi

Diğer kullanıcıların görüntüleyebileceği ve öğrenebileceği kod parçacıkları hakkındaki konuları ve yayınları başlatmanıza ve geri bildirim bırakmanıza olanak tanır. .NET ve C # dahil neredeyse her kodlama dilini ve SQL gibi veritabanı öğelerini destekler. Daha fazlasına ihtiyaç var? CodeProject, Android ve iOS gibi mobil geliştiriciler için ayrı bölümlere sahiptir.

CodeProject, daha iyi kodlama öğrenmek ve kodlama becerileriniz hakkında geri bildirim almak istiyorsanız başlamak için çok iyi bir yerdir.

13- CollabEdit

CollabEdit her zaman kod paylaşım web siteleri arasında yer almaz. Ancak, işi gerçekten iyi yapıyor ve kesinlikle bir sözü hak ediyor. CollabEdit özünde işbirlikçi bir kod editörüdür (adın kendisinden açıkça görülmüyor mu?).

CollabEdit Kod Paylaşım Web Siteleri

Ekip üyelerinizle kodunuz üzerinde gerçek zamanlı işbirliği yapmanızı sağlar. Ayrıca, neredeyse tüm büyük kodlama dillerini destekler ve sözdizimi vurgulama ve belge geçmişi gibi bir kod düzenleyiciden bekleyebileceğiniz neredeyse tüm özelliklerle birlikte gelir.

CollabEdit, çalışırken ekip üyelerinizle daha iyi iletişim kurmanız için canlı sohbet sunar.

14- Pasted.co

Pasted.co , kendine özgü bir teklif sunan bir kod paylaşım web sitesi ve macunudur . Çoğunlukla, buradaki diğer tüm siteler gibi çalışır – kodunuzu yapıştırır, isterseniz şifre ile güvenceye alırsınız ve bağlantıyı paylaşırsınız.

Pasted.co

Ancak, burada ilginç olur. Pasted.co, paylaşılan kodunu görmek için bir kullanıcı bağlantınızı her tıkladığında sayfada reklam gösterir. Ve reklam gelirinin bir kısmını sizinle paylaşıyor! Böylece, bir kez Pasted.com ile kayıt ve kodunuzu kullanarak paylaşmak, ayrıca ekstra para kazanmak için fırsat var.

15- Etherpad

Etherpad , gerçek zamanlı olarak ortak kod düzenleme özelliğine sahip bir açık kaynak kod düzenleyicisidir. Bu, siz ve ekip üyelerinizin aynı anda kod yazabileceği ve etkili bir şekilde birlikte çalışabileceğiniz anlamına gelir.

Etherpad

Etherpad, mevcut örneklerden herhangi biri aracılığıyla etkileşim kurmanıza izin vererek işbirliğini kolaylaştırır. Editör açık kaynaklıdır ve kullanımı ücretsizdir ve eklentiler aracılığıyla genişletebilirsiniz.

Bununla birlikte, kullanabilmek için Etherpad temel yazılımını indirmeniz ve bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. Etherpad Linux, Mac ve Windows cihazlarını destekler.

Bir Yorum

  1. Merhaba yazınız gerçekten çok güzel ve açıklayıcı olmuş ellerinize emeğinize sağlık benim elimde reklam yapabileceğim platformlar var banner reklamı link reklamı bir yazının resimli videolu reklamı vs html reklamı hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz bende sizin html reklamınızı yaparım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu